Kušnja i obraćenje

RAZMIŠLJANJE uz 1. nedjelju Korizme (B), 26. veljače 2012.

Čit.: Post 9,8-15; 1Pt 3,18-22; Mk 1,12-15

"Obratite se i vjerujte Evanđelju!"

Korizma je četrdeset dnevna priprava za Uskrs kao središnji blagdan liturgijske godine. U crkvenim zajednicama gdje ima odraslih kandidata za krštenje korizma je razdoblje neposredne priprave za prvi sakrament kojim se oni koji već vjeruju i dovoljno su poučeni pridružuju Kristu i Crkvi. Za nas koji smo kršteni u djetinjstvu korizma je vrijeme priprave na obnovu krsnih obećanja u liturgiji uskrsne noći… Promislimo - jesmo li ozbiljno započeli ovo vrijeme priprave… koje smo odluke donijeli?

Već vjekovima na prvu korizmenu nedjelju imamo za evanđelje izvještaj o Isusovoj kušnji za vrijeme četrdesetdnevnog posta u pustinji. Ove godine čitamo nedjeljom Markova evanđelja pa zato za ovu nedjelju imamo Markov izvještaj o Isusovoj kušnji. Isus se odlučno odupro napasniku i pobijedio sva iskušenja. On nam daje recept kako ćemo i mi pobijediti sve kušnje i doći do cilja: 1. obratiti se; 2. vjerovati Evanđelju (tj. Isusu Kristu).

Evo jedno zanimljivo svjedočanstvo jednog mladića o kušnji i obraćenju. Ovo nije nikakav izmišljeni primjer, nego istinit primjer iz života. Mladost je vrijeme oduševljenja, idealizma, zanosa i nadobudnih želja za "mijenjanjem svijeta", ali i razdoblje traženja i lutanja...

"Eksperimentirao sam s mnogim duhovnostima i kultovima. Osobito me fascinirala Indija i njezini gurui. Mislio sam, lakše ću i brže naći sreću i ispunjenje. Kršten sam, ali Crkva mi nije puno značila, jer sam u pubertetu odustao od upoznavanja svoje vjere. Nisam se trudio otkriti niti osobu niti poruku Isusa Krista, ali, za svaki sam se slučaj i Njemu molio. Jedne noći mi je strašno pozlilo. Možda zato, što sam bio u društvu koje je čitavu noć slušalo mantre, govorilo o astralnim putovanjima, zazivalo - sada znam - demone. Usput, pušili su skunk i travu, da lakše dođu u dodir s sveopćom, kozmičkom Energijom, s bogom u sebi, s Duhom koji je imao tisuće imena i nijedno istovremeno. Gušio sam se, povraćao, dobio teške grčeve i izgubio sam svijest.

Probudio sam se u bolnici, priključen za infuziju. Tri puna dana jecao sam u neopisivim bolovima . Zadnje noći, onako izmrcvaren, sa strašnim osjećajem da umirem, da život nije imao smisla, da nisam našao za čim sam tragao... sjetio sam se ISUSA mog djetinjstva, mog krštenja, moje prve pričesti. Zavapio sam, totalno uništen, potišten, iako ni liječnici nisu bili sigurni što mi je. Izbacio sam iz sebe svoj grijeh, zamolio da mi se On smiluje. Plakao sam i molio za još jednu šansu. Nije to bila suha, hladna molitva "iz obaveze". To je bio vapaj čovjeka koji se odriče zloga i vraća se jedinom pravom Bogu. Te, zadnje noći, osjetio sam Njegovu posebnu blizinu, toplinu, ljubav. Ujutro sam ustao. Otišao na ispovijed. Kupio Bibliju. Posjetio Međugorje. Uništio sam doslovno sve, što je imalo bilo kakve veze s yogom, istokom, magijom. Sada znam i vjerujem: Isus je jedini Bog, On me ljubi, On me čeka u svome Kraljevstvu."

Njegov poziv 'Obrati se i vjeruj Evanđelju!' odjekuje i danas. Upućen je i nama. Blago onom tko ga posluša!

Reakcije na Izjavu Komisije 'Iustitia et Pax' o tzv. pandemiji

Poštovani vjernici, Nakon što je 17. rujna 2020., s podpisom mons. Đure Hranića, nadbiskupa đakovačko-osječkoga, predsjednika Komisije HBK Iustitia...   >>>

Što je sve sumnjivo u ovoj pandemiji - tko stoji iza globalnog eksperimenta?

U cijelom svijetu poduzimaju se epidemiološke mjere koje iz temelja mijenjaju naše živote. Već sada, a osobito u bliskoj budućnosti, pojedinac, ali i zajednice...   >>>

Iako bez 'zbora', kompoljska 'Stipanja' svečana i radostna

Ovogodišnja kompoljska 'letnja Stipanja', zbog cijelom svijetu nametnutog korona terora, 'morala' je biti trostruko drukčija. Budući da su roditelji naših...   >>>