Odgoj - uvijek s ljubavlju!

PEDAGOŠKA PRAKSA, METODE I PRINCIPI SV. IVANA BOSKA

U prvom redu, želimo li izgledati zaokupljeni pravom srećom svojih pitomaca ter ih skloniti da ispunjavaju svoje dužnosti odgajanika, treba da nikad ne zaboravite da vi zamjenjujete roditelje te drage mladeži, za koju sam se uvijek s ljubavlju trudio, nastojao i vršio svoju svećeničku službu, ne samo ja, već i sva Salezijanska družba.

Koliko li sam se puta, djeco moja, u tijeku svoga ne baš kratkog vijeka morao uvjeriti u tu veliku istinu! Lakše se naljutiti nego svladati, djetetu prijetiti nego uvjeravati; reći ću čak, našoj je nestrpljivosti i oholosti lagodnije kazniti tvrdokorne nego ih popravljati podnoseći ih odlučno i blago.

Preporučujem vam ipak Pavlovu ljubav kojom se on rukovodio spram novoobraćenima, koja ga je često navodila do suza i zaklinjanja kad bi ih zatekao teško poučljivima i prkosnima njegovoj ljubavi. Pazite da ne bi tkogod pomislio da ste pod silovitim utjecajem raspoloženja. Teško je u kažnjavanju sačuvati onu postojanost duha koja je nužna da ne iskrsne sumnja kako mi postupamo da iskažemo svoju vlast ili da iskalimo silovitost svoga raspoloženja.

Kao sinove promatrajmo one spram kojih nam treba izvršavati neku vlast. Stavimo im se na službu poput Isusa, koji je došao da sluša a ne da zapovijeda, stidimo se i samog privida gospodovanja; nemojmo među njima vladati nego nastojmo da im bolje služimo.

Takav je bio Isusov način postupanja s apostolima: on je njih podnosio, neuke i zaostale, čak i premalo vjerne, a i prema grješnicima se vladao dobrohotno, srdačno i prijateljski tako da su se jedni čudili a drugi sablažnjavali, neki pak dobivali nadu da će im Bog oprostiti. Stoga je i nama naredio da budemo blaga i ponizna srca.

Djeca su naša, i zato kad krotimo njihove mane, treba da odložimo svaki gnjev ili ga tako ublažimo kao da ga sasvim ugasimo.

Bez uzbuđenja u duši, bez prjezira u očima, bez pogrde na ustima, nego milosrđe u trenutnom času, a nada za budući, kako se pristoji pravim očevima, koji se trude oko istinskog ispravljanja i popravka. U najtežim prilikama bolje je Bogu se smjerno i ponizno pomoliti, nego sasuti bujicu riječi, jer tad riječi samo vrijeđaju duše slušatelja, a krivcima ni najmanje ne pomažu.

(iz Pisama svetog Ivana Bosca)

Odgoj - uvijek s ljubavlju!
Što je sve sumnjivo u ovoj pandemiji - tko stoji iza globalnog eksperimenta?

U cijelom svijetu poduzimaju se epidemiološke mjere koje iz temelja mijenjaju naše živote. Već sada, a osobito u bliskoj budućnosti, pojedinac, ali i zajednice...   >>>

Iako bez 'zbora', kompoljska 'Stipanja' svečana i radostna

Ovogodišnja kompoljska 'letnja Stipanja', zbog cijelom svijetu nametnutog korona terora, 'morala' je biti trostruko drukčija. Budući da su roditelji naših...   >>>

'Elizabeta' u Brlogu - u nedjelju na Duhove