KORIZMA - koji nam je POST najkoristniji, koji se Bogu najviše sviđa?

ODGOVOR NA TO PITANJE DAJE NAM SAM BOG - po proroku Izaiji:

"Ovo je POST koji mi je po volji, riječ je Gospodina Boga: Kidati okove nepravedne, razvezivat spone jarmene, puštati na slobodu potlačene, slomiti sve jarmove; podijeliti kruh svoj s gladnima, uvesti pod krov svoj beskućnike, odjenuti onog koga vidiš gola, i ne kriti se od onog tko je tvoje krvi." (Biblija, prorok Izaija 58,1-12)

Dakle, samo taj i takav post velika nam je korizmena prigoda za preokret u '3D formatu' = DUHOVNA i DOSLOVNA DEMOGRAFIJA!

Tajanstven vršeć običaj
Obdržavajmo ovaj post
Što četrdeset dana se
Već od starine postio.

Njim najprije su počeli
Židovski zakon, proroci,
Tad Isus ga posvetio,
Vremena Kralj i Stvoritelj.

Uzdržavajmo stoga se
U jelu, pilu, riječima,
Snu, zabavi i budnije
Na osjećala pazimo.

Izbjegavajmo poroke,
Što mlitavce obaraju,
Ne popuštajmo nimalo
Prepredenome Silniku.

Udijeli, Trojstvo blaženo,
Podari, Bože jedini,
Da posti tvojim vjernima
Donesu plod obilati. Amen.

(Korizmeni himan)

"Ono što u svakom vremenu treba da svatko sebe pokazuje kršćaninom to treba sada brižnije i pobožnije izvršiti, da bismo ispunili apostolsku ustanovu četrdeset dana posta ne samo uskraćivanjem u hrani nego najviše u odstranjivanju pogrešaka." (Leon Veliki, papa)

Specifičan post: "Bolje je jesti meso i piti vino, nego klevetom proždirati tijelo brata svoga!" (opat Hiperhije)

Dvije su stvarnosti kojih se (svakom čovjeku, a ne samo kršćaninu, i ne samo u korizmi!) korisno odreći, da bi postao mudar i slobodan: lagodan život i isprazna slava!

"Razumnim se i svetim postovima ništa korisnije ne pridružuje nego dijeljenje milostinje. Vrlo su mnoga i raznolika djela milosrđa. Ona sama svojom raznolikošću pravim kršćanima podjeljuju to da u dijeljenju milostinje nemaju udjela samo bogati i oni koji imaju svega u izobilju, nego i oni koji osrednje posjeduju ili su čak siromašni. A ako i nemaju svi jednaku mogućnost darivati, neka ipak svi budu u srcu osjećajem jednaki." (Leon Veliki, papa)

KORIZMA - koji nam je POST najkoristniji, koji se Bogu najviše sviđa?
Propovijed biskupa Jezerinca na Stipanji u Kompolju

Draga braćo svećenici, dragi župljani, braćo i sestre! Cilj koji opravdava obilježavanje godišnjica svećeničkog ređenja prije svega je jedna velikodušna...   >>>

Svetkovina Sv. Jakova u Pazarištu

U četvrtak, 25. srpnja u Donjem Pazarištu (pokraj Gospića) održano je slavlje zaštitnika župe Sv. Jakova apostola. Koncelebrirano misno slavlje u 17,00...   >>>

Dva sprovoda u Kompolju - ispraćene Marija Rožić i Paula Odorčić

Poznata uzrečica kaže da za neke (oba)vijesti nikada nije kasno - a to se odnosi i na one lijepe i ona one koje nas rastuže kad ih čujemo. A znademo da...   >>>

Susret u ljepoti Božje prirode - Begovača, 6.7.

U prvu subotu srpnja – 6.7., svećenici Otočkoga dekanata, zajedno s planinarima i svim ljubiteljima prirode, kao i vatrogascima otočkoga DVD-a, planiraju...   >>>

"Zbor" u Švici - uz krštenje i svećenički jubilej

U našoj susjednoj župi Švica svetkovina župnoga patrona Sv. Ivana Krstitelja, 24. lipnja, znakovito je protekla obilježena trostrukim slavljem – u župnoj...   >>>