Zahvalno pismo našega 'novog' župljanina

U POVODU USKRSNIH BLAGDANA

Zahvala na čestitkama i sudjelovanju na Zlatnoj misi o 50. obljetnici svećeništva

Ovdje objavljujemo pismo našega ('novog') župljanina Milana Šimunovića, tj. mons. 'Domaćeg' - Kompolje 56 (Gornje selo):

Poštovani župljani Kompolja i ostalih župa u Gackoj dolini!

Ovim putem od srca vam zahvaljujem na najboljim željama povodom moje 50. obljetnice svećeništva, bilo da ste sudjelovali na "Zlatnoj misi" (26. prosinca u Kompolju i 27. prosinca u Švici), bilo da ste izrazili čestitke pismom, SMS-om, elektroničkom poštom ili u osobnom susretu. Hvala na sjećanju i molitvenoj podršci. Budući da su neke čestitke stizale i naknadno, odlučio sam pričekati vazmene blagdane te svima istodobno izraziti i zahvalu i čestitku.

Kako ste mogli vidjeti iz "Obavijesti" u povodu moje "50. obljetnice svećeništva ili čuti na samome slavlju, nastojao sam taj svoj Jubilej proslaviti na skroman način, u svojoj rodnoj župi, ne samo zbog zimskih dana i slavlja božićnih blagdana u župnim zajednicama i obiteljima, već i drugih razloga, kao što su veći i za današnje vrijeme nepotrebni troškovi. Makar i prostorno udaljeni bili smo duhom povezani. Ja sam radije odlučio pomoći konačnu obnovu unutrašnjosti svoje kompoljske crkve (izradu novih crkvenih klupa i druge stolarije), a što će se, nadam se, ostvariti ovoga ljeta. Stoga posebna hvala i svima onima koji su podržali moju preporuku da se što više financijski pomogne temeljita obnova unutrašnjosti crkve. To je veoma zahtjevan i skup zadatak i divim se župniku don Anđelku Kaćunko koji je to pokrenuo, na što se desetljećima čekalo.

Želim Vam također priopćiti da me raduje što su mnogi podržali ovaj moj način slavlja "Zlatne mise". Jer umjesto da se putuje i dolazi k meni ja sam, na poziv župnika pošao barem u neke župe gdje sam dulje vremena djelovao ili češće dolazio (Švica, Senj, Oštarije, Sv. Matej-Viškovo, Prelog u Međimurju; čeka me još Volosko, a još prije sam obećao dolazak 16. srpnja na proštenje Majke Božje Karmelske u župu kod Murskog Središća, gdje imam i daljnju rodbinu, te 10. rujna u župi Uznesenja Marijina u Rijeci, gdje sam devet godina bio župnik). Prihvaćajući pozive nastojao sam da to bude od što veće koristi za župu. U tom smislu bio je upriličen također dodatni program, kao što je i razgovor sa župljanima o novim vizijama naviještanja Evanđelja (evangelizacije) i odgoja u vjeri (kateheze), a prema najnovijem dokumentu Hrvatske biskupske konferencije "Da Vaša radost bude potpuna (Iv 15,11). Kateheza i rast u vjeri u današnjim okolnostima". Tko može neka ga potraži na internetu (na mrežnim stranicama Biskupije) jer je riječ o novim iskoracima koji su danas posebno važni.

Naime, danas, kada se zapažaju znatnije posljedice individualizma i sebičnosti, lijepo je i u povodu moga Jubileja bilo vidjeti i osjetiti kako smo zapravo bliski jedni drugima te kako zajednički možemo mnogo toga više i bolje učiniti. Ovim putem želim reći da mi je vaše sudjelovanje ili javljanje s podrškom puno značilo, štoviše mogao sam uz ostalo zaključiti na koga i ubuduće mogu više računati. A takvih je, na moje veliko iznenađenje, bilo mnogo, počevši od Uzoritoga kardinala, više nad/biskupā, svećenika, redovnika i redovnica do velikoga broja vjernika laika iz svih krajeva Lijepe Naše. Nisam bio svjestan da sam učinio nešto posebno, poglavito na pastoralno-katehetskom polju, u profesorskom i znanstvenom radu, kako se navodi u brojnim čestitkama (njih preko 150). Radio sam jer sam to smatrao svojim pozivom i dužnošću, uvjeren da je više toga moglo biti i daleko bolje. Zahvaljujem, stoga, brojnim prijateljima i suradnicima. Moj župnik u Kompolju don Anđelko Kaćunko, kojem zahvaljujem na višestrukom zalaganju, priredit će za moje prijatelje i ranije suradnike (privatnu) brošuru "Pogled unatrag", u koju će ući i dijelovi iz barem nekih upućenih mi čestitki.

Već sada mogu također najaviti da župnik don Anđelko, u sklopu trodnevne pripreme za 'Letnju Stipanju' planira za petak 18. kolovoza (poslije mise u 17,00 sati) poseban prigodni program predstavljanja mojega "Pisanoga životnog djela" u povodu 50. obljetnice svećeništva. U tom smislu priređen je i letak "Tragom pisane riječi". To bi trebala biti prigoda za bolje upoznavanje s nekim prijašnjim i novijim promišljanjima glede usmjerenja u suvremenoj evangelizaciji i katehezi, čemu želim posvetiti i preostale snage svoga životnoga puta, više boraveći i u rodnoj kući u Kompolju. Nadam se da ćemo se vidjeti na tom susretu, kao i na slavlju "Stipanje" (u subotu, 19. kolovoza). Župniku i meni bilo bi jako drago ako biste tako 'planirali ljetne dane' da mognete sudjelovati u navedenim programima, kada će doći i dio mojih prijatelja iz drugih krajeva. Znademo, takve se priredbe redovito organiziraju u većim centrima (gradovima), a moja je želja da se više 'pomaknemo' i prema našim selima, koja su zavrijedila veću našu pozornost jer su odavna bila sustavno raseljavana i uništavana, a iz njih smo uglavnom potekli i odatle je bilo najviše svećeničkih i redovničkih zvanja.

Vazmeni blagdani mogu nas još više zbližiti u uvjerenju da svi naši napori imaju duboki smisao u snazi Kristova uskrsnuća. U tom smislu želim svima sretan Uskrs i blagoslovljeno vazmeno vrijeme!

Milan Šimunović, v. r.

Kompolje, o Uskrsu 2017.

Subota, 15. Travanj 2017.

Zahvalno pismo našega 'novog' župljanina Zahvalno pismo našega 'novog' župljanina