Svjetlo Evanđelja – izlaz iz duhovnog mraka

RAZMIŠLJANJE UZ 4. KORIZMENU NEDJELJU (B), 18. ožujka 2012.

Čitanja: 2Ljet 36,14-16.19-23; Ef 2,4-10; Iv 3,14-21

Cijeli evanđeoski ulomak ove nedjelje dio je Isusova razgovora s Nikodemom. On je bio vrlo ugledan Židov, učitelj u narodu, ali k Isusu je na razgovor došao po noći. Nije bio špijun, imao je iskrene namjere, ali se nije htio izlagati kritici farizeja, koji su osuđivali svakoga tko se družio s Isusom. Tako su i kod nas u komunizmu ljudi po noći dolazili u crkvu krstiti djecu ili razgovarati sa svećenicima. Sjećam se jednoga starijeg kolege koji je u tadašnji komitet donio veliki račun za struju i bacio im ga na stol neka ga oni plate, jer – naglasio je – njemu vjernici dolaze po danu, a komunisti po noći i na njih troši struju… Isus poučava Nikodema o spasenju: "Bog je poslao Sina na svijet da se svijet spasi PO NJEMU...!" To je ista misao i poruka koju je Isus istaknuo rekavši: "Nitko ne dolazi Ocu osim PO MENI!" Dakle, ne može čovjek sâm sebe spasiti!

Upravo je TO posebno važno isticati danas, kad razni new-age pokreti propovijedaju tzv. SAMOSPASENJE. Odnosno, šire neku "novu paradigmu" da čovjeku nije potreban nikakav POSREDNIK s Neba, niti Spasitelj ili Otkupitelj, već da on može raznim duhovnim tehnikama riješiti sve duhovne i materijalne probleme čovjeka i svijeta. Dakle, kažu, dovoljna nam je yoga, reiki, feng-shui, TM; važno je "pozitivno misliti" (na tome tragu su i nove vrlo popularne knjige npr. prof. Mirjane Krizmanić i drugih, o tzv. samopomoći), tako ćemo "proširiti svijest" i svijetom će zavladati mir... Kakve gluposti, kakav 'mrak' – može slobodno reći, iako zvuči grubo, ali riječ je novom mraku starih zabluda! No, i o tome Isus govori (i u današnjem evanđelju): "SVJETLOST je došla na svijet, ali ljudi su više ljubili TAMU nego SVJETLOST jer djela im bijahu ZLA...Tko god čini ZLO, mrzi SVJETLOST i ne dolazi k SVJETLOSTI da se ne razotkriju djela njegova; a tko čini ISTINU, dolazi k SVJETLOSTI nek' bude bjelodano da su djela njegova U BOGU učinjena.

Iz tih Gospodinovih riječi lako je uočiti bitnu razliku između SVJETLA i TAME/mraka. Tu razliku vrlo jasnu naglašava biblijska simbolika. Tako npr. u skladu s Isusovim riječima (Iv 8,12), svjetlo označava samoga Krista: "Isus im ponovno progovori: "Ja sam SVJETLO svijeta. Tko mene slijedi, sigurno neće ići po TAMI, nego će imati SVJETLO koje vodi u život." Naime, svjetlo je evanđeoski simbol dobra i Boga, tama je simbol zla i đavla! Zato moramo uočiti kako se biblijska simbolika razlikuje od današnje koja je – po "diktaturi relativizma", kako upozorava papa Benedikt - sve izmiješala. Tako je današnji izraz 'mrak', posebno među mladima, postao pojam za dobro! Npr.: - "I, što kažeš za film?" – "Ma, super, mrak!" A u jezik je, iz holivudskih sapunica, ušla još jedna pomodna novotarija: kad se čuje neka dobra vijest, ili kad se prijateljice susretnu i jedna drugoj želi pohvaliti izgled pa kaže: "Woow, vaau...!" - a stariji se tome čude, jer kod nas to zvuči kao lavež psa! Ili uzmimo jedan grozan primjer i nerješiv problem za roditelje: zašto danas ZABAVE počinju u 23 sata ili u ponoć? Zašto je prodaja svake nove knjige o H. Potteru uvijek počinjala u ponoć? Zašto prodaja novog albuma jednog benda ne počinje u podne nego baš u ponoć?!...

Isto tako, zašto mladi ne mogu ili ne žele plesati dok se ne ugase svjetla? Zašto lopov i diler čekaju mrak i noć za svoj biznis? Itd. Nije slučajna, dakle, stara izreka: "Noć ima svoju moć!" Nažalost već od početka prošloga stoljeća cijele su generacije na poseban uvučene u mrak, u podzemlje... a da ljudi nisu uopće svjesni kako je to, doslovce - sotonsko djelo. Ljudi danas pa ni mnogi vjernici ne znaju da u podzemlju i mračnom nadzemlju vladaju - sluge tame! Zato bi kršćani trebali izbjegavati sve tamne i bučne prostore, tj. mrak! A posebno – DUHOVNI MRAK! Jer svi današnji problemi - bolesti, nesreće i nezadovoljstva ljudi - posljedica su bijega u mrak, u duhovni mrak! Naime, svaki grijeh je mrak! Pobačaj, laž, krađa, prjevara, nevjera, psovka... itd. - sve je to odbacivanje Krista i odlazak u mrak! No postoji izlaz, postoji SVJETLO.

U evanđelju imamo pouku o tome, zapravo dvostruku. Prvo, događaji u SZ slika su onoga što se ostvarilo u NZ. Zato Isus Nikodema podsjeća na događaj sa zmijom od koje su ljudi umirali pa je Mojsije u pustinji na Božji nalog narodu dao znak i sredstvo ozdravljenja. Trebalo je samo pogledati u mjedenu zmiju na stupu i čovjek bi ozdravio!

Tako je i Isus je podignut na stup, da svaki čovjek kojega je "ujela zmija grijeha", zadobije ozdravljenje pogledom, pouzdanjem i vjerom u Raspetoga. Kao što dakle Hebrejima nije onda moglo kao protuotrov za ljutičin ugriz pomoći nikakvo "pozitivno mišljenje", tako se ni današnji vjernik ne može "iz pakla" životnih problema izvući nekakvom "samopomoći". O tome u nedjeljnom drugom čitanju govori i Sv. Pavao: nismo mi svojim djelima zaslužili spasenje - Isusova smrt na križu nama je dar! Po Isusovoj smrti i njegovu uskrsnuću mi, kršćani, kao novi izabrani Božji narod, iz mraka grijeha i zla možemo ući u svjetlost i život! Mi, dakle, iscijeljeni od grijeha postajemo slobodni od svakog ropstva duha i od svake zemaljske ovisnosti.

Prisjetimo se: Nikodem je potajno otišao u mrak - ali nije zalutao jer je po mraku otišao do Isusa, do izvora Svjetlosti! Mi smo sinovi svjetlosti i kćeri dana, a nismo 'Men in Black'! Isus nam je dao zadaću da budemo "svjetlo svijeta" a ne 'crna kronika'! Zato je i danas, to više što nas mediji svakodnevno zatrpavaju pravim mrakom crnih vijesti i zagađujući javnost zlobnim iznošenjem tuđega "prljavog rublja" licemjerno glume pravednike koji čine veliko dobro, jedino rješenje - povratak Svjetlu! Povratak Evanđelju! Jer Božja riječ, također kroz usta Sv. Petra (v. Dj 4,10-12), jamči nam da osim imena Isusa Krista Nazarećanina "nema uistinu pod nebom drugoga imena dana ljudima po kojemu se možemo spasiti"!