Biskupova poruka za Dan Hrvatskih mučenika

Dragi hodočasnici u svetište Crkve hrvatskih mučenika na Udbini!

Ove godine Dan hrvatskih mučenika slavimo u subotu 9. rujna. Svečano misno slavlje počinje u 11 sati, a križni put s Krbavskog polja u 9 sati. Misno slavlje predvodit će mons. Tomislav Rogić, šibenski biskup i nekadašnji upravitelj svetišta Crkve hrvatskih mučenika na Udbini.

Uoči Dana hrvatskih mučenika bit će trodnevnica 6. do 8. rujna s početkom u 19 sati.

Prije dvije godine u CHM postavljen je i blagoslovljen oltarni reljef „Slava hrvatskih mučenika“, rad akademskog kipara Kuzme Kovačića. Prošle godine na drugi dan trodnevnice nakon mise bila je kolaudacija novih orgulja koje je, većim dijelom, izradio i donirao mons. Juraj Jerneić.

Kroz proteklo vrijeme dogodile su se mnoge promjene, ali naš odnos prema hrvatskim mučenicima i prema njihovom Svetištu na Udbini, zacijelo, nije se promijenio i ne treba se mijenjati.

Zahvaljujući hrvatskom narodu i hodočasnicima, niknulo je svetište Crkve hrvatskih mučenika. Pokretači ideje i projekta nisu krenuli u gradnju sa zatvorenom financijskom konstrukcijom, nego s vjerom da će narod razumjeti poruku projekta. I nisu se prevarili. Nismo nikome ostali dužni. Dakako, sada idemo brzinom koju nam mogućnosti dopuštaju. Ostaje, naime, još mnogo toga što projekt uključuje, u prvom redu uređenje kripte, križnog puta od Krbavskog polja do crkve, a ne ćemo napustiti ni ideju Svehrvatskog groba na Krbavskom polju, u koji će se posmrtni ostaci neidentificiranih žrtava, otkopani iz raznih jama i grobišta, dostojanstveno pokapati.

Ići ćemo korak po korak kako nam mogućnosti budu dopuštale. Ono što nam je sada najvažnije jest to da Crkva hrvatskih mučenika postaje sve više svetište našeg naroda, tj. sveto mjesto po molitvi i zahvalnosti Bogu koji nas je pratio kroz cijelu našu povijest i bio jamac našeg opstanka. Znamo da je Udbina samo jedno od tolikih mjesta našeg stradanja, ali ona želi zagrliti i objediniti u sebi i sva tolika druga mjesta patnje našeg naroda, i po molitvama hodočasnika prikazivati Bogu našu mučeničku povijest kao prinos Bogu i zalog naše bolje budućnosti. U tom smislu se radujemo svakoj molitvenoj duši koja će nam se pridružiti na proslavi u subotu 9. rujna 2017.

biskup Zdenko Križić

Nedjelja, 27. Kolovoz 2017.

Biskupova poruka za Dan Hrvatskih mučenika
Dekanatski susret svećenika u Sincu

U župnom domu u Sincu, u ponedjeljak 13. studenoga svećenici Otočkoga dekanata održali su svoj posljednji ovogodišnji sastanak. Nakon zajedničke molitve...   >>>

Priprema za pomirenje i ozdravljenje u Dekanatu