Obnova crkve u Kompolju

U Kompolju se nastavilo s prikupljanjem sredstava za obnovu župne crkve. Istodobno se razmišljalo kako i u što uložiti ta sredstva, da ne bi bilo prigovora, kako se to često znade dogoditi: "Zeli su novce, a ništa se ne vidi, ništa se nije napravilo!" Za radove prema izvedbenom planu projektne dokumentacije tvrtke "Tablinum", a radi se o sanaciji zidova, Župa nikako ne bi mogla sama pribaviti tolika sredstva. Stoga je zaključeno najprije da će se, ne dirajući zidove, urediti samo svetište župne crkve, a to bi se sastojalo od uređenja podnih ploča u svetištu, izrade ambona prema postojećem oltaru, podizanja starog (obnovljenog) drvenog oltara. No, za taj dio posla stručnjaci su rekli da ga je bolje ne izvoditi dok se ne izmijeni krov u cijelosti. Stoga je nakon takvih uvida u stvari ostalo uhvatiti se u koštac s krovom. Bakreni lim za krov je nabavljen prije više godina. Sredstva za taj lim dala je Gospićko-senjska biskupija. Mons. Šporčić je stupio u vezu s najodgovornijima, a tu spadaju i predstavnici "Tablinuma", jer oni najbolje znaju u kakvom su stanju zidovi i smije li se mijenjati krov, tj. hoće li to zidovi "izdržati". Nakon obrazloženja zašto bi bilo dobro da se ove godine nešto učini, svi su jednoglasno prihvatiti predloženi plan. To više što je biskupija obećala pomoći taj dio posla sa 60.000,00 kuna. U tome razgovoru, osim predstavnika "Tablinuma" ter članova Konzervatorskog odjela u Gospiću, sudjelovali su također vlč. Mile Rajković i gosp. Milan Kranjčević. Župu je zastupao privremeni upravitelj mons. Tomislav Šporčić. Odmah su se informirali koliko bi barem po prilici stajao posao postavljanja bakrenog krova na crkvu, uz pretpostavku da će se veći dio drvene građe izmijeniti. Rečeno im je da bi taj posao stajao oko 150.000,00 kn. Izračunato je da bi se s tim sredstvima moglo bez većeg rizika zaduživanja ući u posao pa se krenulo u akciju.

Novi krov postavljen na blagdan Sv. Vinka Paulskog, 27. rujna, a dodatni radovi (žljebovi i oluci) završeni su 29. rujna. Lijepi bakreni lim - koji bi, bez odlučnosti da se poduzmi ti radovi, i dalje, kao na nekoj izložbi, stajao u prostoru crkve - sada ostavlja dojam kao da je crkva pozlaćena. Krov je sada siguran za mnoge godine, nadamo se – bez novih "povijesnih rušenja" - i za stoljeće. Kamenoklesar Tomica Marincel je obećao da će urediti svetište o svome trošku. Stari restaurirani oltar će postaviti akademski slikar Neven Kralj, koji je dijelove oltara restaurirao. No, oni su dugo stajali razbacani oko oltara, na vlažnom tlu i sigurno su pojedini dijelovi oštećeni. Još treba restaurirati propovjedaonicu. Također, nema definitivne odluke što će se učiniti sa sakristijom, koja je u vrlo lošem stanju. Svi se slažu s time da bi bilo najbolje srušiti je i podići novu. Kad se dakle za drugu "rundu" prikupi barem dio sredstava onda će se to (nadamo se na proljeće) morati učiniti. Ujedno, sakristiju bi trebalo učiniti malo većom odnosno prilagoditi za nove i veće potrebe, tj. prostor učiniti višenamjenskim. Potrebno je svakako omogućiti i nekakvo grijanje (što je stalan i veliki problem svih naših crkvenih prostora), jer je ono nužno poglavito ako se u sakristiji duže radi, ispovijeda, prima vjernike, čisti prostore crkve, radi s ministrantima ili drugim suradnicima u liturgiji.

Četvrtak, 24. Studeni 2011.

Propovijed biskupa Jezerinca na Stipanji u Kompolju

Draga braćo svećenici, dragi župljani, braćo i sestre! Cilj koji opravdava obilježavanje godišnjica svećeničkog ređenja prije svega je jedna velikodušna...   >>>

Svetkovina Sv. Jakova u Pazarištu

U četvrtak, 25. srpnja u Donjem Pazarištu (pokraj Gospića) održano je slavlje zaštitnika župe Sv. Jakova apostola. Koncelebrirano misno slavlje u 17,00...   >>>

Dva sprovoda u Kompolju - ispraćene Marija Rožić i Paula Odorčić

Poznata uzrečica kaže da za neke (oba)vijesti nikada nije kasno - a to se odnosi i na one lijepe i ona one koje nas rastuže kad ih čujemo. A znademo da...   >>>

Susret u ljepoti Božje prirode - Begovača, 6.7.

U prvu subotu srpnja – 6.7., svećenici Otočkoga dekanata, zajedno s planinarima i svim ljubiteljima prirode, kao i vatrogascima otočkoga DVD-a, planiraju...   >>>

"Zbor" u Švici - uz krštenje i svećenički jubilej

U našoj susjednoj župi Švica svetkovina župnoga patrona Sv. Ivana Krstitelja, 24. lipnja, znakovito je protekla obilježena trostrukim slavljem – u župnoj...   >>>