Nov i poseban susret roditelja i djece

POKREĆE SE "OBITELJSKA NEDJELJA" U KOMPOLJU

U našoj crkvi Sv. Stjepana Prvomučenika u Kompolju, u nedjelju 15. listopada, na redovitoj župnoj misi okupili su se i roditelji i djeca koja se pripremaju za prvu pričest i krizmu. Poziv je upućen svima iz kompoljske i brloške župe. Misu je predvodio mons. 'Domaći' - prof. dr. Milan Šimunović, koji (možda neki još ne znaju - od ovoga ljeta živi u svome rodnom Kompolju, i još uvijek - premda je u mirovini - javno djeluje pisanjem i predvođenjem nekih pothvata na više razina diljem Hrvatske) također djeluje kao župni suradnik.

Predvoditelj je u propovijedi, na temelju nedjeljnog evanđelja, o prispodobi o Kraljevstvu Božjemu u slici svadbe koju kralj priređuje svome sinu, naglasak stavio na poziv ali i problem odbijanja. Protumačio je i nagli zaokret gospodara prema svima bez razlike, dakako uz uvjet da makar početno nepripravni što prije shvate čast koja im je pružena, umjesto da ih se zatekne "bez svadbenoga ruha". Naime, naglasio je propovjednik, 'prikladno odijelo' "znači i za nas danas da, makar u početku i ne bili dostojni, budemo spremni otvoriti srca radostima i osjećajima Onoga koji poziva, a to je sam Bog, i započeti novi život, ne tumarajući trgovima i bespućima ovoga života, nesposobni za odgovorniji odnos prema životu."

A taj Božji poziv "danas je na poseban način upućen roditeljima, sa željom da se više otvaraju životu, od rađanja novih života do odgovornijega odgajanja djece u vjeri". Kada je pak riječ konkretno o pripremi na sakramente, "nije svejedno čini li se to samo zato što je to običaj odnosno jer je 'red da se obavi', pa otud i povremeni uglavnom neangažirani odaziv, čime se može prokockati Božje povjerenje a i u djeci umanjiti volju da se uključe u novi odnos s Kristom i župnom zajednicom". Nasuprot toj čestoj tzv. tradicionalnoj praksi, naglasio je mons. Domaći, kršćanskom bi roditelju trebala biti čast što je od Boga i svoje župne zajednice pozvan, u radosti što je to istinska šansa za susret s uskrslim Kristom. "U protivnom, sve može izgledati kao 'tjeranje djece' da prime neke sakramente, a bez prethodne priprave i svijesti o nužnosti uključivanja u nedjeljnu euharistijsku zajednicu."

U tom smislu je mnoge na svoj način 'zbunio' provokativni naslov tvrdnje u pismu koje je župnik don Anđelko predhodno svima uputio (a objavljeno je i na internetu), kao pozivnicu na izlaganje o temi "Zašto djeca ne moraju primiti sve sakramente?", pa je mons. Šimunović objasnio da se to ne mora činiti, ako nije čin vjere i uključivanja u vjerničku zajednicu. Novost je i u tome što je župnik, zajedno s predvoditeljem slavlja, odlučio da se održi i prvi ovogodišnji poslijemisni susret svih zajedno, djece i roditelja, kako bi se ojačala svijest odgovornosti u odazivu na Božje pozive te kako bi se potaknula želja za rastom u vjeri što se odnosi na sve, najprije na odrasle, konkretno roditelje i to zajedno s djecom, na čemu inzistira i najnoviji dokument HBK "Da vaša radost bude potpuna" (Iv 15,11).

O svemu tome bilo je riječi na susretu u ispunjenoj dvorani u kvartiru. Zajedničko druženje i razgovor, koji je vodio prof. Šimunović – obrazlažući vještom komunikacijom navedenu temu, kako bi i odraslima i djeci bila što shvatljivija – protekao je u iznenađujuće živoj atmosferi, pa je taj susret završio sa željom da se takvo druženje ponovi.

U tom smislu župnik je prihvatio prijedlog o ponovnom pokretanju tzv. OBITELJSKE NEDJELJE - za sada jednom mjesečno, u DRUGU NEDJELJU svakoga mjeseca, što će biti redovito najavljeno. Taj misni i katehetski susret predviđen je za svu djecu i roditelje, ali posebno za one koji se pripremaju za slavlje prve pričesti i krizme. Susret je u cjelini zamišljen – i u crkvi i poslije mise – tako da svi budu "Božji učenici", u školi evanđelja, u katehezi u kojoj će se stjecati iskustvo vjere i zajedništva, gdje će jedni od drugih učiti. Jer i djeca će imati prigodu pomoći svojim roditeljima - posebno onima koji su formirani bez poznavanja osnovne 'gramatike vjere' - da se uvode u vjeru. Jer djeca danas imaju mogućnost da na vjeronauku u školi mnogo toga saznaju i dožive o vjeri i Isusu više nego što su to prije imali njihovi roditelji.

Mons. Domaći je osobito naglasio nužnost stvaranja kršćanskog ozračja u obitelji, pa je pripremio i svima podijelio nekoliko suvrjemenih kratkih obrazaca za MOLITVU KOD obiteljskoga STOLA posebice nedjeljom i blagdanom, te za SLAVLJE rođendana i imendana, kao i obrazac za obnovljeniji način pristupanja slavlju sakramenta ISPOVIJEDI. Sa župnikom je dogovorio da nastavi s tom praksom za svaki susret, pa će svi na kraju imati mali 'obiteljski priručnik' "za zajedničko 'vježbanje u vjeri', sa željom da Bog postane trajni obiteljski prisutnik u vidu podrške i jačanja obiteljskoga života".

Župnik zahvaljuje prof. Šimunoviću na velikoj želji i zauzetosti da svi vjernici Kompolja i Brloga, kao i Vratnika, bolje upoznaju svoju vjeru, prihvate Evanđelje i zavole Isusa Krista te da Njegovu radostnu vijest 'zarazno' šire oko sebe!

Četvrtak, 19. Listopad 2017.

Nov i poseban susret roditelja i djece