Kompoljski Božić - kao raspjevani dječji vrtić

Ovogodišnji je Božić u našoj crkvi Sv. Stjepana bio višestruko poseban. Najprije po tome što se, prvi put u povijesti, ni okupljeni vjernici a ni "Isus u jaslicama nisu morali smrzavati" (kako je netko primijetio), jer je crkva uvođenjem grijanja postala prostor ugodan za opušteno slavljenje Gospodina. A druga je posebnost božićni blagoslov djece, uz njihove recitacije i pjesme. Općoj je pak radostnoj raspjevanosti svoj doprinos dao i župni zbor, poglavito glazbenim dodatkom na koncu polnoćke.

Misa polnoćka započela je u Kompolju u 22,00 sata – mons. 'Domaći' slavio je tu božićnu misu na Vratniku u 21,00 sat i poslije se pridružio našemu slavlju. Župnik don Anđelko je vjernicima, koji su dupkom ispunili crkvu, u propovijedi višestruko istaknuo otajstvenost događaja Utjelovljenja i Isusova rođenja. Ono je – kao što rođenje djeteta u jednoj obitelji mijenja njezin 'ritam' i način života – iz temelja promijenilo i još uvijek mijenja pojedince, svijet i povijest. No, za razliku od svjetskih moćnika, Dijete u jaslama odnosno "Bog u pelenama" (kako reče jedan teolog) promjenu u životu čovjeka ne izvodi nasiljem ili prisilom, nego samo nježnošću i ljubavlju u slobodi. Zato je Božić slavlje najvažnijega rođendana za cijeli svijet i za svakoga čovjeka do konca svijeta. Jer po Isusu se dogodila čudesna razmjena - On "koji je velik rodio se kao malen da bi nas malene učinio velikima". Veći i ljepši dar nitko od ljudi nije mogao ni sanjati! Stoga svi zajedno trebamo reći: Isuse hvala ti! - zaključio je župnik i na kraju zapjevao (nove stihove na svjetski poznatu "božićnu" melodiju), a vjernici su se pridružili:
"Isuse maleni, dobro došao,
ti svjetlo si nam donio i mrak je prošao.
Isus maleni, Spasitelju moj,
ja tebi srce predajem i želim biti tvoj!"

Na koncu misnoga slavlja, poslije 'božićne himne' Narodi nam se Kralj nebeski, najprije je instrumentalni trio (Glorija na orguljama, njezin tata Tomica na gitari i župnik na tamburi) odsvirao Tihu noć, a zatim je zbor troglasno izveo lijepu francusku božićnu pjesmu, kod nas u sjevernim krajevima poznatu kao "Mehki snežek" (s tom razlikom što je don Anđelko prepjev biskupa Škvorca "preveo" na standardni hrvatski), a potom "bakarski" napjev stare božićne pjesme "U se vrime godišća", kako se prije pjevalo u Kompolju. A završna pjesma bila je župnikova "obradba" svjetski poznatih "Zvončića", koje je on "pobožićio", tj. napisao dvije nove prave božićne kitice, čiji su pripjev (koji je gore naveden) prihvatili svi vjernici.

Misno slavlje na dan božićne svetkovine bilo je zbog blagoslova djece gotovo kao 'božićni dječji vrtić'. Na koncu sv. mise, tj. nakon obavijesti, djeca su došla pred oltar i odpjevala kiticu pjesme Radujte se narodi (uz pratnju Glorije na orguljama i župnika na tamburi). Slijedio je program – nad kojim je 'bdjela' "teta Danijela" (Orešković) - u kojem su djeca izvela nekoliko recitacija i kratkih igrokaza (iz božićne priredbe u školi, o čemu smo objavili vijest na Fejsbuku). Evo toga programa: Ivano Jurković i Ivan Nikšić – Sv. Nikola; Lana Škorić – Sv. Nikola je spreman; Stipe Orešković – Zima; Natalija Jurković – Isusov rođendan; Renato Jurković, Natalia Jurković i Dario Maratović – Božićni ukras; Rino Grčević – Božić dolazi; Dario Maratović, Rino Grčević i Renato Jurković – Moje veselje.

Nakon toga župnik je – u kratkom obredu koji je za tu zgodu pripremio mons. 'Domaći' - izmolio posebnu vjerničku molitvu i potom blagoslovnu molitvu za djecu te ih sve poškropio blagoslovljenom vodom. Na koncu su djeca, zajedno sa svim vjernicima, među kojima je posebno lijepo bilo vidjeti kompletne mlade obitelji, odpjevala ('župnikovu') božićnu pjesmicu Isuse maleni.

U kratkom radostnom druženju pred crkvom, uz tradicionalno čestitanje Božića, svi su s najvećim zadovljstvom komentirali "Božić za pamćenje" te tu božićno radost ponijeli na nastavak slavlja u svojim domovima.

Utorak, 26. Prosinac 2017.

Blagoslov u Kompolju - treći dan

Premda je "blagoslovna ekipa" (župnik, Anamarija i Mario) u pohod obiteljima krenula tek malo prije 11 sati - jer je župnik najprije morao u gradu obaviti...   >>>

Božićna poruka našega biskupa Zdenka

Poruka je objavljena na portalu naše biskupije pa je možete tamo pročitati, što vam toplo preporučujemo: https://www.gospicko-senjska-biskupija.hr/82-propovijedi-i-poslanice/4938-bo%C5%BEi%C4%87na-poruka-%E2%80%9Epastiri-se-vrati%C5%A1e-slave%C4%87i-i-hvale%C4%87i-boga-za-sve-%C5%A1to-su-%C4%8Duli-i-vidjeli%E2%80%9C-lk-2,20.html...   >>>