'Zimska Stipanja' u znaku "Glorije…"

Proslava zaštitnika naše župe Sv. Stjepana Prvomučenika, premda 'u sjeni' Božića, kao njegov "drugi dan", bila je sadržajno veoma bogata, poput naše "letnje Stipanje". Misno slavlje u 10,00 sati u crkvi, na koje su po tradiciji došli i vjernici iz susjednih župa, predvodio je naš 'Domaći', mons. dr. Milan Šimunović, a u koncelebraciji su bili naš susjed vlč. Mile Rajković, švički i dugogodišnji kompoljski župnik, te župnik don Anđelko. Zbor je predvodio pjevanje lijepih i sadržajno bogatih naših božićnih pjesama.

Monsinjor je u propovijedi najprije istaknuo da u raspoloženju slavlja Božića ne smijemo smetnuti s uma povezanost Jaslica i Golgote, radosti rođenja našega Spasitelja i njegova trpljenja, smrti i uskrsnuća. Crkva je, očito, to htjela naglasiti činjenicom da drugi dan Božića slavi Sv. Stjepana Prvomučenika. On je, čuvši o Isusu "iz prve ruke" – od apostola, shvatio da je Radostna vijest upravo u tome što je Utjelovljeni Sin Božji onaj koji nam je otvorio vrata u vječnu radost, jer je otrpio ovaj naš život, ali i pokazao njegovu smislenost. A ona se očituje u "otvorenim nebesima" u kojima je Stjepan vidio Sina Čovječjega, Isusa Uskrslog. Stjepan je zasmetao ondašnjim vjerskim i političkim "strukturama" jer je otkrio činjenicu da Isusovim dolaskom, naglasio je propovjednik, Bog više nije 'zatvoren' u židovski Hram (kao što nije zatvoren ni danas u neke naše okvire i strukture), nego je 'nastanjen' usred svoga naroda, da čovjeku donese radost i u patničkom životu, kako bi njegov život bio pobožanstvenjen. "To je temeljni razlog za ustrajnost u vjeri i radostni život u Kristu pa i onda kada dođe do raznih suvrjemenih 'kamenovanja', otvorenog i podmuklog medijskog i svakovrstnog progona. Kršćani se moraju više spremati da mogu živjeti u znaku mučeništva, ali sigurni da to vodi u susret s Kristom, u nebeskom kraljevstvu." Jedino takva vjera može danas opstati te u toj svjedočkoj vjeri valja napredovati, rekao je mons. 'Domaći' i zaključio da je to poruka Jaslica u kojima leži 'Maleni Isus' – pobjednik zla i smrti, predvodnik sviju koji prihvaćaju Njegov put, makar bio i mučenički.

Na kraju sv. mise župni je zbor – koji je prije tri godine upravo za Božić započeo svoje redovito predvođenje pjevanja na misnim slavljima zajedno s orguljašicom Glorijom Kranjčević – na radost okupljenih vjernika odpjevao je francusku božićnu pjesmu "Gloria in excelsis Deo" ("Mehki snežek"), koju je don Anđelko obradio za troglasnu izvedbu te učinio jezičnu prilagodbu.

Poslije slavlja u crkvi radost zajedništva prenijela se u kvartir, gdje je druženje nastavljeno u razgovoru i pjesmi uz kolače, koje su donijele župljanke, i kuhano vino pripremljeno u novom loncu, koji je župi darovao Joso Nikšić - a donio je i 40 litara "crnoga", nove elektronske orguljice, gitaru i "valihu" (folklorni instrument Madagaskara), kao i "hrpu" kolača, sokova i voća te za župnika, orguljašicu i mežnjaricu razne božićne darove.

Petak, 29. Prosinac 2017.

'Zimska Stipanja' u znaku "Glorije…"
Raspored predbožićnih ispovijedi u Otočkom dekanatu

U župnom domu u Ličkom Lešću u ponedjeljak 3. prosinca održan je redoviti radni sastanak svećenika Otočkoga dekanata. Na početku susreta kolege svećenike...   >>>

Propovijed biskupa Zdenka u Švici