Uključimo se u akcija "Misereor" 2018.

Svake godine u Korizmi – posebnom milostnom vrjemenu pojačane molitve, pokore i djela ljubavi – sudjelujemo u biskupijskoj akciji MISEREOR, koja je znak naše spremnosti da odricanjem pomognemo našim bližnjima, poglavito obiteljima, koji su u potrebi. Za tu akciju dobili smo od Caritasa kutijice-kasice (koji su posebno prikladne za djecu), kao i omotnice u koje vjernici stavljaju svoj prilog za različite potrebe biskupije. Uz tu akciju naš biskup Zdenko uputio je dopis, koji ovdje objavljujemo te potičemo vjernike da se makar skromnim prilogom uključe u tu korizmenu "akciju milosrđa", koja i nama donosi dobro! Značenje akcije i njezine svrhe objasnio je biskup u svojemu pismu:

Dragi vjernici!
Sam naziv ove akcije "Misereor" označava "smilovanje" ili "milosrđe". Kao ljudi potrebni smo Božjeg milosrđa bez kojega bismo završili u ponoru bijede u svim oblicima. Da bismo mogli primiti Božje milosrđe nužno je da i mi sami budemo milosrdni prema braći i sestrama koji su potrebiti. U svom proglasu Blaženstava Isus kaže: "Blago milosrdnima, oni će zadobiti milosrđe" (Mt 5,7).

Papa Franjo po završetku "Godine milosrđa" 2016. godine piše pismo cijeloj Crkvi napominjući da s Godinom milosrđa ne završava naše slavljenje i naša obveza milosrđa, nego zauzetost na tom planu mora biti još posebnija. U tom pismu "Milosrđe i bijeda" Papa piše: "Sveta godina milosrđa je bilo vrijeme vrlo bogato milosrđem i ona zahtjeva da se to milosrđe nastavi slaviti i živjeti u našim zajednicama. Milosrđe, u životu Crkve, ne može biti kao nešto samo u zagradama, nego spada u samu bit Crkve... Vrata milosrđa našega srca trebaju uvijek ostati otvorena". Ovu pastoralnu godinu u našoj Biskupiji želimo posvetiti obitelji kao najvažnijoj životnoj postaji od koje bitno zavisi vjernička i općeljudska izgradnja osobe.

Ima previše patnje, ne samo u svijetu, nego i u našoj neposrednoj blizini. Često nismo niti svjesni situacija mnogih pogođenih siromaštvom, bolestima, osamljenošću i drugim nedaćama koje dovode mnoge do ruba očaja. Svjesni smo da ne možemo riješiti sve potrebe i patnje tih ljudi, ali možemo učiniti barem nešto. Udovica u Evanđelju dala je najmanji novčić, ali od srca, i od Isusa je bila pohvaljena kao ona koja je dala najviše (Lk 21,1-4). Isus jamči da neće ostati od Boga nenagrađena niti čaša vode koja se pruži potrebitoj osobi. Važno je da je od srca. Stoga Sv. Pavao piše Korinćanima: "Neka svatko dade kako je srcem odlučio, ali ne sa žalošću ili na silu, jer Bog ljubi vesela darivaoca" (1Kor 9,7).

Gospićko-senjska biskupija u vrijeme korizme redovito poziva vjernike župnih zajednica da se uključe u akciju "Misereor" s ciljem da se pomogne:
● rad biskupijskog Caritasa (izbjeglice, siromašne, stare i nemoćne, nezaposlene, socijalno ugrožene, obitelji s brojnijom djecom i dr.);
● uzdržavanje, školovanje naših bogoslova u Rijeci i Zagrebu i sjemeništaraca u Zadru;
● stipendiranje studenata slabijeg ekonomskog statusa (gdje jedan ili oba roditelja ne rade);
● funkcioniranje središnjih i dekanatskih ureda Biskupije.

Svoj prilog možete staviti u omotnicu i dostaviti župnicima do Cvjetnice. Dar će se predati u prikaznoj povorci na Veliki srijedu za vrijeme sv. mise posvete ulja. Postoji mogućnost i uplate na žiro račun Gospićko-senjske biskupije (Senjskih žrtava 36; 53.000 Gospić), broj: HR78 2340009 1310310230, s pozivom na broj 1-2018., s naznakom za MISEREOR.

Dok vam unaprijed srdačno zahvaljujem na Vašoj spremnosti da sudjelujete u životu Crkve u Vašim župnim zajednicama, ujedno molim i za potrebe Vaših obitelji. Neka nam ovo milostno vrijeme Korizme bude poticaj da naša vjera ojača djelotvornom ljubavlju za bližnje.
U tom duhu zazivam na Vas i Vaše obitelji Božji blagoslov.

Gospić, 28. siječnja 2018.

Biskup: mons. Zdenko Križić

Ponedjeljak, 12. Ožujak 2018.

Uključimo se u akcija "Misereor" 2018.
Poruka biskupa Zdenka za Katehetsku nedjelju

Biskupova poruka učenicima, roditeljima i vjeroučiteljima za školsku godinu 2018./2019. VAŽNOST VJERSKOG ODGOJA I DUHOVNA ZVANJA Draga braćo i sestre,...   >>>

Raspjevani kompoljski "zbor" u znaku obitelji

Unatoč planu da ovogodišnja kompoljska "Stipanja", zbog više razloga, bude skromnija nego predhodnih godina, to se uopće nije osjetilo. Štoviše, sve je...   >>>