Slaviti Bogu riječju i životom!

RAZMIŠLJANJE UZ NEDJELJU MUKE GOSPODNJE (B), 1. travnja 2012.

Muka po Marku 15,1-39

Zaista, ovaj čovjek bijaše Sin Božji!

To je zaključak promatranja Kristova života od trenutka lociranja, uhićenja i transferiranja, do muke i smrti. No znakovito je i značajno da su to riječi jednog poganina – i to rimskog satnika. Što je taj vojnik vidio, što ga je tako potreslo? 'Zgromila' ga je činjenica da se Isus nije ponašao niti je umro kao običan čovjek!

Isusova je muka u Markovu Evanđelju opisana na vrlo dramatski način. Svaka je scena povezana s prethodnom i ona ujedno uvodi u ono što će se dogoditi. Također, u njegovu izvještaju može se uočiti kakav je Isusov odnos prema različitim vrstama ljudi. Tako, npr. vidimo da je Isus poštivao vlasti - pa čak vjerske i političke vođe koji su ga željeli ubiti, ali on nikad nije 'surađivao' s njima. Zatim, Isusa su nazivali Sinom čovječjim, Kristom, Sinom Božjim itd. - što je on i bio - a ipak On se družio i s onima koje su uglednici prezirali: evo, npr. išao je na ručak u kuću jednoga gubavca, branio je ženu preljubnicu, nije se sramio biti u zatvoru s lopovima i ubojicama, nije mu smetalo što su ga izrugivali obični vojnici, a na kraju bio je raspet između kriminalaca. I kad mu je bilo najteže - dao je najsvjetliji primjer nasljedovanja: ljubav do smrti!

No, ako Bog odnosno Bogočovjek na križu umire iz ljubavi prema nama, onda to nikoga ne može, tj. ne smije ostaviti ravnodušnim, onda bi to svakog razumnog i normalnog čovjeka moralo potaknuti na promjenu života! To doista i danas događa. Ali korisno je da svatko promisli događa li se to u njegovu okruženju! Događa li se ta promjena pod našim utjecajem? Što mi vidimo ili čujemo oko sebe?

S ponosom ističemo da smo kršćani "od stoljeća sedmog", a u našim kršćanskim sredinama u svakodnevnim razgovorima ljudi svih staleža – od seljaka do 'kulturnjaka' – iz usta izlazi vrlo često čista (tj. prljava) suprotnost onome što je izgovorio rimski satnik, čuje se vrlo često izgovaranje onoga što je s pravom prozvano našom narodnom manom i nacionalnom sramotom - PSOVKA! A to je strahota. Jer psovka je sotonski odgovor na Isusovu žrtvu i Njegovu ljubav prema nama!

Svaki put kad se organizira pokorničko bogoslužje i ispovijed za školsku djecu, zgrozim se i nikako se ne mogu načuditi kako već i djeca u 4., 5. razredu(!) počinju psovati. Štoviše, to se širi kao neka moda, to im je - baš ono super, cool...! Tako je nažalost posvuda, a takvih primjera 'kino Like' ima nažalost i u Gackoj dolini. Kao da je točno ono što jedan pisac: "U posljednje vrijeme Isus silazi na Zemlju jedino u psovkama. To se lijepo čuje na nogometu (i na košarci, i u školi! - m.op.)... Isus na nogometu i Isus u crkvi (su) dvije potpuno različite božanske osobe." (Z. Ferić, Smrt Djevojčice sa Žigicama).

A budući da je riječ o mladim i, kako se obično kaže, još neiskvarenim bićima, ta se pojava nikako ne može shvatiti nego kao djelo sotone. Zato se i za psovku parafrazirano može reći upravo ono što je veliki švicarski filozof De Rougemont kazao za laž...: Kad čovjek psuje, sam đavao plazi njegovim jezikom!

Zato bi svi uljuđeni građani, a poglavito oni kršćani koji su redovito na sv. misi, trebali svjesno nastojati svojim primjerom biti svjetlo u mraku psovke i današnje prostačke kulture. Zatim, ako nikako ne možemo utjecati na one koji misle da mogu bez križa, koji smatraju da im ne treba Krist, koji su uvjereni da je dolazak u crkvu dosadno gubljenje vremena - možemo i trebamo za njih moliti! Kršćaninov je poziv i zadaća riječju i životom svjedočiti pripadnost Isusu Kristu i vjernost Katoličkoj crkvi! Također, na sve moguće načine moramo nastojati uzvratiti Isusu za njegovu ljubav.

Rimski vojni časnik, tzv. poganin reče: "Zaista, ovaj čovjek bijaše Sin Božji!" Promislimo kakva je to lekcija onima koji se nazivaju Kristovim učenicima i koji su po sakramentu sv. krštenja dobili zadaću svojim mislima i riječima slaviti Boga! Stoga bi se, posebno na Cvjetnu nedjelju, svaki Kristov učenik trebao ozbiljno zamisliti i zapitati hoćemo li mi od ovoga išta naučiti, hoće li Gospodinova sveta Muka ostaviti traga na našem životu?

A kako bi bilo lijepo da za svakoga od nas drugi mognu reći: "Zaista, ovaj je čovjek učenik Sina Božjega!"
Slaviti Bogu riječju i životom!