Proslava Sv. Jurja – suzaštitnika Kompolja

Po tradiciji "prenošenja" slavlja blagdana na nedjelju koja slijedi nakon liturgijskoga spomendana u kalendaru, proslavili smo Sv. Jurja mučenika, suzaštitnika župe Kompolje, u nedjelju 29. travnja. Euharistijsko slavlje, u koncelebraciji sa župnikom don Anđelkom, predvodio je naš 'Domaći' – dr. Milan Šimunović. Ta je nedjelja bila također u programu "obiteljskih nedjelja" u pripremi za slavlje sakramenata Prve sv. pričesti i Krizme.

Predvoditelj te naše 'vanjske proslave Jurjeve', u propovijedi je najprije vjernicima postavio pitanja: "Je li kršćanstvo općenito i vjera u Krista za nas samo neki obred ili intimno zajedništvo s Kristom? Dolazimo li na misu samo kao na neki običan spomen Isusa Krista ili na sastanak odnosno susret s uskrslim i živim Kristom?" Zatim je, tumačeći što je time htio reći, naglasio kako, premda to nekome može izgledati čudnim, ipak treba reći da bez pravoga odgovora na ta pitanje sva naša slavlja nemaju smisla! Naime, sam Isus, upotrijebivši sliku vinograda i trsa (u evanđelju te nedjelje), "pita nas jesmo li navezani na njega odnosno jesmo s njime povezani, tj. jesmo li u zajedništvu s njime kao što je loza na trsu? U protivnom, ako toga nema mi smo kao 'suha loza' ili 'osušena grana stabla' koja se spaljuje. Tko, naprotiv, ostaje u zajedništvu s Isusom donosi mnogo roda, njegov je život plodan ljubavlju, njegova obitelj je bogata vezom jedinstva, novim potomstvom i sa svime što usrećuje."

Zatim je mons. Šimunović naglasio da izostankom s nedjeljne mise kršćanin riskira da se njegova vjera 'gasi i suši', "on gubi temelj svoga života, što se nažalost događa s mnogim kršćanina. Kako ćemo izdržati danas, kada su na djelu novi oblici mučeništva u ovom svjetskom i domaćem košmaru, kada treba pretrpjeti za istinske ljudske i kršćanske vrijednosti, kao što je to učinio u prvim kršćanskim vremenima vojnik Juraj, kojega upravo štujemo zbog te hrabrosti? U njegovo vrijeme bili su fizički progoni kršćana, što se i danas događa, samo na drugačiji način koji moramo znati uočiti odnosno na vrijeme prepoznati. Kada se Juraj za Krista opredijelio, nije se bojao da izgubi ovaj zemaljski život, ali zato je zadobio onaj vječni. Uvijek, a danas na sve teži način i sve više, naš kršćanski život događa se 'u znaku mučeništva'. Nisu to samo neka teža bolest ili veliki problemi, već i ova situacija kada kao ljudi i kršćani moramo biti spremni i potrpjeti zato što ostajemo Isusovi i ne slijedimo 'trendove' ovoga vremena, koje ne samo naizgled postaje sve više pogansko!" – rekao je propovjednik i posvijestio da je rješenje i izlaz "u sjedinjenju s Kristom, u čijoj ćemo školi naučiti kako trpjeti i zato što zastupamo Kristov program, njegovo gledanje na čovjeka i život u cjelini te kako se postiže istinski životni uspjeh".

Na koncu se mons. Domaći obratio izravno roditeljima i djeci koja se pripravljaju za sakramente Euharistije (Prve pričesti) i Krizme, naglasivši da ta priprava "mora smjerati prema većem opredjeljenju za Krista, povratku izvoru 'žive vode', upijanju onog jedino 'hranjivoga soka', što je jamstvo da ćemo ostati 'plodni' poput loze na trsu". Zato se događa da - kada izostanu ti odlučni zaokreti u našoj vjeri, u novom odnosu s Kristom i međusobno - naša vjera pomalo nestaje, što se može lako primijetiti kod nemalog broja kršćana, rekao je na kraju propovjednik te naglasio da "donositi mnogo roda" – kako Isus od nas traži – znači imati istinske ljubavi, darivanja za druge te zalaganja u svemu što je lijepo i dobro, tj. to znači biti Isusov učenik. "To je put kojim proslavljamo Oca nebeskoga, poput Isusa, a On nas. Neka se to više vidi u našemu životu nakon redovitijega susretanja s Njime na nedjeljnoj misi!", zaključio je mon. Šimunović svoju poticajnu propovijed.

U redovitim obavijestima župnik don Anđelko zahvalio je 'Domaćemu' na predvođenju slavlja i riječima ohrabrenja svim vjernicima, a posebno obiteljima koje se pripremaju za slavlje sakramenata, te je najavio sljedeću 'Obiteljsku nedjelju' koja će biti dvostruko značajna i znakovita – prvo, zbog proslave Majčina dana, i drugo, zato što će kandidati za Prvu pričest i Krizmu biti javno službeno predstavljeni župnoj zajednici (koja će za njih tijekom cijeloga svibnja usrdnije za njih moliti u svibanjskoj pobožnosti, svaki dan u 19,30 s.) - zato su na slavlje sljedeće nedjelje pozvana sva školska i predškolska djeca s oba roditelja!

Župnik također pohvaljuje župljane koji su se na razne načine angažirali u pripremi slavlja odnosno doprinijeli zajedničkoj radosti – to se odnosi na pjevanje zbora, na košnju okoliša crkve (što je učinio Dado Rubčić, kojemu je malo i župnik pomogao), na skupljanje trave (što su učinile mežnjarica Mira i Katarina, uz malu župnikovu pomoć i fotografiranje, a sve je na koncu Marko Rubčić odvezao traktorom), na veliki lijepi cvjetni aranžman (koji je "Sv. Jurju i župi" darovao Hrvoje Marincel), a to se odnosi i na neke druge aktivnosti i podhvate koje ljudi rijetko primjećuju (kao ni one koji to čine), ali ako oni izostanu onda svi zapaze da nešto nije u redu.

Tradicionalno slavlje 'Jurjeve' poslije mise je nastavljeno u kvartiru uz kolače, "grickalice" i razna piće te pjesmu i ples uz svirku na harmonici Antonija Boljfetića.

Srijeda, 2. Svibanj 2018.

Proslava Sv. Jurja – suzaštitnika Kompolja