U Kompolju Majčin dan – radostan i raspjevan!

U nizu 'Obiteljskih nedjelja, u programu pripreme za slavlja Prve pričesti i Krizme u Kompolju i Brlogu, u Kompolju je u nedjelju 6. svibnja tijekom sv. mise upriličeno službeno predstavljanje kandidata za slavlje spomenutih sakramenata. Euharistijsko slavlje, u zajedništvu sa župnikom don Anđelkom, predvodio je mons. Milan Šimunović 'Domaći'. U kratkoj propovijedi, na temelju nedjeljnog evanđelja, mons. Domaći je vjernicima posvijestio važnost i objasnio značenje Isusovih riječi: "Kao što je Otac ljubio mene tako sam i ja ljubio vas; ostanite u mojoj ljubavi. Budete li čuvali moje zapovijedi, ostat ćete u mojoj ljubavi. To sam vam govorio da moja radost bude u vama i da vaša radost bude potpuna. Ovo je moja zapovijed: ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio! Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. Vi ste prijatelji moji ako činite što vam zapovijedam." Nakon propovijedi svi su kandidati za sakramente pozvani imenom i prezimenom – svaki je odgovorio "Evo me!" – i došli su pred oltar: sedmero prvopričestnika (troje će se pričestiti u Brlogu, a četvero u Kompolju) i šestero krizmanika (svi iz Kompolja). Župnik im je uputio riječ ohrabrenja i izrazio radost zbog skorih slavlja te ih potaknuo da ustraju u prijateljevanju s Kristom, a roditelje da im u tome pomognu. Potom je mons. Domaći sve nazočne vjernike pozvao da svatko izabere jedno od te djece za koje će posebno moliti, kao što to čini zajednica u Kompolju tijekom svibanjskih pobožnosti Majci Božjoj.

Na koncu misnoga slavlja upriličena je također kratka priredba u prigodi Majčina dana, kao čestitka našim majkama. Program, koji je vodio i točke najavljivao don Anđelko, sastojao se od recitacija koje su izvodila djeca i pjesama svih prisutnih vjernika, koje su svirale nove orguljašice Katarina Kranjčević, Anamarija Nikšić i Marija Rubčić. Prvu recitaciju "Moja mamica" izveli su Rino Grčević, Lukrecija Anić, Natalia Jurković, Renato Jurković, Dorotea Jurković, Stipe Orešković, Ivano Jurković, Ivan Nikšić i Lana Orešković. Slijedila je odmah druga recitacija koju su izvele tri učenice škole u Hrv. Polju Helena Janjatović (prvopričestnica) te prvašice Lana Škorić i Dolores Rukavina. Potom je slijedila pjesma Veselo braćo kliknimo, posvećena prvopričestnicima, s Anamarijom Nikšić za orguljama.

Treću recitaciju pod naslovom "Čemu služe mame" izvela su braća Adriano (prvopričestnik) i Dominik Šimunović (godinu mlađi), a zatim se pjevala pjesma "O mila Majko nebeska" – za orguljama je bila također nova orguljašica Marija Rubčić (krizmanica), kojoj je župnik nakon pjesme predao posebno priznanje za iznimnu vjernost i marljivost u ministriranju.

Četvrta recitacija "Majčin dan" bila je dvostruko posebna - najprije po tome što je sadržajno molitva za blagoslov majke koja zajedno sa svojom djecom slavi sv. misu, a onda i po tome što su je recitirali brat i sestra Dario i Adrijana Maratović, prvopričestnik i krizmanica, čija će obitelj imati dvostruko slavlje. Nakon te recitacije slijedilo je novo iznenađenje –prvopričesnik Rino Grčević je na gitari (koju je tak nedavno počeo učiti) izveo jednu ("vlastitu") skladbu koju je posvetio svojoj mami, a nazvao ju je "Sviđa mi se ova stvar", što je bila poruka uime sve djece da vole svoju mamu.

Posljednju recitaciju – pjesmu naše Marije Dubravac iz Australije – pod (našim) naslovom "To je žena, to je mati" izvele su Marija Rubčić i Anamarija Nikšić. Završni stihovi – "živjela nam majka – žena, rukom Božjom posvećena!" – neizravno su najavili pjesmu "Draga moja majčice", koju su izvele solistice Katarina, Marija i Anamarija i zbor, uz pratnju Glorije Kranjčević na orguljama i župnika na tamburi. Na melodiju poznate marijanske pjesme "Marijo, o Marijo" župnik je napisao stihove koji su lijepa i dirljiva dječja čestitka svima majkama pa su pjevanje brzo prihvatila i djeca i svi u crkvi.

Na koncu toga veselog i raspjevanog slavlja, koje je izmamilo i pokoju suzicu radostnicu, don Anđelko je svima zahvalio za doprinos proslavi Majčina dana te pozdravio vjeroučiteljicu krizmanika Draženu Rubčić, koja kroz školski program odgaja naše kandidate za sakramente. Župnik je posebno pohvalio tri nove orguljašice - Katarinu Kranjčević (koja je svirala ulaznu pjesmu "Veliko je sad veselje"), Mariju Rubčić i Anamariju Nikšić te je najavio njihov skori samostalni "nastup" odnosno sviranje cijelog misnog programa, a sve je vjernike pozvao da tijekom svibnja ustraju u molitvi za naše prvopričestnike i krizmanike, posebno za one koje su "odabrali" tijekom njihova predstavljanja župnoj zajednici.

Ponedjeljak, 14. Svibanj 2018.

U subotu 'Elizabeta' u Brlogu

U subotu, 26.5. župa Brlog slavi svoj godišnji 'ZBOR' – to je proslava župnog patrona, tj. zaštitnice župe Pohoda BDM Elizabeti, pučki 'ELIZABETA'. Ovogodišnja...   >>>

Obiteljsko hodočašće našega dekanata na Krasno

U pripravi za treći Nacionalni susret katoličkih obitelji 15. i 16. rujna u Splitu i Solinu, a uz proslavu Majčina dana, svećenici Otočkoga dekanata pod...   >>>