Prva pričest u Kompolju – pjevano slavlje radosti i zahvale

Prekrasan i sunčan dan prve nedjelje lipnja (3.6.) odražavao se na licima djece i njihovih roditelja dok su u svečanoj procesiji ulazili u crkvu u Kompolju, gdje je već odjekivala pjesma Naša srca vatrom gore. Slavlje Prve pričesti veliki je događaj u životu čovjeka – bio dijete ili već odrastao, velika radost za cijelu njegovu obitelj i za župnu zajednicu. Tu radost istaknuo je odmah na početku u uvodu misnoga slavlja i predvoditelj mons. 'Domaći', dr. Milan Šimunović, te je zajednici vjernika predstavio naše prvopričestnike. Ove godine pobožno su, u bijelim plaštevima i sa svojim krstnim svijećama u rukama, u prvoj klupi bili Adriano Šimunović, Dario Maratović, Helena Janjatović i Rino Grčević. Zatim je sve vjernike a posebno prvopričestnike pozdravio župnik don Anđelko i najavio prvu recitaciju kojom su oni izrekli radostan pozdrav svojim roditeljima.

Prvo misno čitanje proglasio je Pere Kranjčević, Pripjevni psalam čitala je Katarina Kranjčević (koja je ujedno fotografirala cijelo slavlje pa sebe nije mogla snimiti), a drugo čitanje Mira Kranjčević.
Odmah na početku propovijedi mons. Domaći, pomalo iznenađujuće svima, postavio je 'provokativno' pitanje: "Dragi vjernici, vjerujete li vi da je Isus među nama stvarno prisutan pod prilikama Kruha?!" Nakon što je čuo odgovor: "Vjerujemo!", rekao je da sada možemo nastaviti s obredom, jer u suprotnom to ne bi imalo nikakva smisla. Razložio je potom čudo kojim je Isus želio trajno ostati među nama i zajedno s nama te je posebno djeci približio to čudesno otajstvo Isusove ljubavi, istaknuvši kako Isus žarko želi upravo djecu zadržati kao svoje prijatelje cijeloga života. Potaknuo je roditelje da im u tome pomognu, kao i krstne kumove, koji su javno obećali da će pomagati roditeljima u vjerskom odgoju njihove djece. Isto tako, cijelu je župnu zajednicu potaknuo da se više raduje svakom uspjehu u župi, a oni koji su aktivniji od drugih neka to ne osjećaju kao teret nego Božji dar za izgradnju Njegova kraljevstva i doprinos evangelizaciji u svojoj sredini.

Poslije propovijedi slijedio je obred Obnove krstnih obećanja, koja su prvopričestnici javno izrekli prvi put (nakon što su na krštenju umjesto njih to učinili roditelji i kumovi). Njihove je krstne svijeće na Uskrsnoj svijeći upalio župnik, a potom su oni glasno odgovarali triput "Odričem!" i "Vjerujem!". Nakon toga obreda krizmanica Marija Rubčić predvodila je Vjerničku molitvu, najavljujući tako novo slavlje sljedeće nedjelje.

Nakon što su prvopričestnici primili Isusa – Kruh života te se pričestili ostali vjernici, don Anđelko je poslije Popričestne molitve najavio "drugi dio maloga programa zahvale". Najprije su prvopričestnici lijepo izveli recitaciju Isusu, koja je zapravo molitva da ih učini jakima i vjernima u ljubavi, a zatim recitaciju zahvale svojim roditeljima koji su se oko njih trudili posebno za to lijepo slavlje. A zatim su i djeca i zbor i svi vjernici, zajedno s instrumentima - Glorija Kranjčević na orguljama, vjeroučitelj Berislav Kostelac s gitarom i don Anđelko s tamburom – kao veliki zbor odpjevali poznatu pjesmu Hvala mama, hvala tata.

Na koncu, prije blagoslova i zajedničkoga fotografiranje, mons. Domaći je pohvalio roditelje koji su se angažirali oko pripreme djece, poglavito na susretima u "obiteljskim nedjeljama", a župnik je zahvalio svima za doprinos slavlju – posebno mons. Šimunoviću koji je osmislio i vodio "obiteljske nedjelje" te predvodio misna slavlja, vjeroučiteljima Berislavu i Ani Tomljanović (ona je 'zadužena' za djecu u školi u Hrv. Polju), koji su djecu pripremali za sakrament, te Hrvoju Marincelu koji je za to slavlje darovao cvjetne aranžmane, a pohvalu zaslužuju također Ive i Marko Rubčić, koji su sredili travnjak oko crkve. Posebna zahvala i pohvala ide kompoljskoj župnoj zajednici na duhovnoj podpori, poglavito vjernicima koji su cijeli mjesec u svibanjskoj pobožnosti svaki dan molili za djecu brloške i kompoljske župne zajednice. Na koncu, svi zajedno trebamo zahvaliti Bogu i zagovoru Sv. Stjepana za sve divne nebeske i zemaljske darove koje primamo, a naša završna molitva neka bude prvopričestnička recitacija:

O, Isuse, ti me možeš
očuvati čista,
da u meni krsna milost
uvijek novim sjajem blista.

O, Isuse, ti me možeš
učiniti jakim,
da pobjednik s Tobom budem,
boreći se sa zlom svakim.

O, Isuse, Ti me možeš
učiniti svetim,
da ljubavi divnom stazom
Tvoj put vjerno slijedim.

O, Isuse, zato Tebi
dajem svega sebe,