U Brlogu kršten Luka - 4. dijete ob. Jurković

U turobnoj slici hrvatske demografske stvarnosti već dugo je o pojedinim župama i mjestima naše biskupije (negdje doista s razlogom) stvorena "katastrofalna slika" – umjesto da je proširena svijest o takvom stanju zapravo na cijelu našu Županiju pa i Biskupiju! Među takve 'sažalno-sućutne' župe spada i Brlog.

Međutim, stvarnost nudi, makar samo razmjerno, malko drukčiju odnosno ljepšu sliku – u Brlogu je BBB! To nije kratica ni neke navijačke skupine, ni kreditnog rejtinga Gacke doline, ni oznaka proizvoda lošije kvalitete za drugorazredno tržište… nego znači – BABY BOOM BLAGOSLOV! Naime, u samo 14 (četrnaest!) dana mjeseca svibnja kršteno je TROJE DJECE, a dvoje od njih je ČETVRTO dijete iz mlade obitelju. Uz to, ove godine četvero je djece primilo Prvu svetu pričest!

Već smo u prilogu o župnom slavlju "Elizabete" izvijestili o krštenju Kristijana Jurkovića i troje prvopričestnika, a sada – s velikom isprikom za kašnjenje s ovom objavom! – donosimo vijest o krštenju LUKE JURKOVIĆA (kao što je bila i predhodna o krštenju Magdalene Lončar, u kojoj je na kraju navedeno kako je duga - koja se u predvečerje toga dana, 13. svibnja, pokazala na istoku - gledana iznad Raspela u Lončarima, imala istu poruku koju je Bog poslao patrijarhu Noi nakon što je završio opći potop, a to je znak NADE u životniju budućnost i Lončara, i Brloga i cijele Gacke doline). Bogu hvala!

Tu je nadu u ljepšu budućnost župnik don Anđelko imao pred očima i u srcu također na misnom slavlju u brloškoj crkvi sutradan nakon "Elizabete", tj. u nedjelju 27. svibnja – na svetkovinu Presvetoga Trojstva, kada je sakrament Krsta primio Luka, četvrto dijete mlade obitelji Marka i Dragane Jurković iz Brloške Dubrave, kojemu je kum bio Nikola Kostelac iz Švice.

U kratkoj propovijedi, na temelju nedjeljnoga misnog ulomka – koji ističe Isusov nalog učenicima da pođu (po svem svijetu) i učine njegovim "učenicima sve narode krsteći ih u ime Oca i sina i Duha Svetoga" – župnik je vjernike najprije podsjetio na poznatu zgodu iz zapisa veleuma Sv. Augustina. Bio je to – u razdoblju dok je intenzivno pokušavao razumom proniknuti tajnu Presvetoga Trojstva – njegov susret s djetetom koje je školjkom more prelijevalo u rupicu na morskom žalu. Na Augustinovo čuđenje djetetu i primjedbu da je nemoguće to što namjerava, dijete mu je odgovorilo da će ono prije uspjeti preliti more u malu rupu nego će on "ocean Božje veličine preliti u svoju glavu". No, naglasio je don Anđelko, za nas je najvažnija poruka ovoga blagdana kao i Božje riječi, da je Bog – koji je sama Ljubav – kao komunikacija triju osoba, Oca i Sina i Duha Svetoga, u sebi zapravo obitelj pa nam to danas, kada je obitelj s raznih strana izložena mnogim rušilačkim udarima, posvješćuje važnost poštivanja i čuvanja obitelji te pomaganja obitelji s više djece. Jer upravo su takve obitelji budućnost Crkve i izumirućega hrvatskoga naroda.

Obitelj novokrštenika Luke priredila je u svojemu domu u Dubravi domjenak za svoje najbliže, a pozivu se rado odazvao i župnik.

I Luki (jednako kao i Magdaleni i Kristijanu) želimo napredak u dobi, mudrosti i milosti pred Bogom i pred ljudima, a njihovim roditeljima čestitamo i zahvaljujemo na obogaćenju darom života i svoje župe, i Crkve i Naroda!

Četvrtak, 7. Lipanj 2018.

U Brlogu kršten Luka - 4. dijete ob. Jurković
Novi niz 'Obiteljskih nedjelja' u Kompolju

Prvo takvo nedjeljno slavlje u novoj pastoralnoj godini, održano u Kompolju 14.10. (za župe Kompolje i Brlog), nije nažalost privuklo sve kojima je takav...   >>>

Župljani Draškovca posjetili Kompolje