Na Vratniku radostno slavlje Kristove Gozbe ljubavi za dvoje prvopričestnika

Po staroj izreci da za dobre i lijepe vijesti nikada nije kasno, objavljujemo s "malim" vrjemenskim odmakom (zbog različitih okolnosti) doista lijepu i radostnu vijest o slavlju Prve pričesti na Vratniku 3. lipnja. Tome sakramentu Isusove Gozbe ljubavi, u župnoj crkvi Sv. Mihovila prvi put su pristupili Ivan Katalinić iz Melnica i Nikolina Katalinić iz Crnoga Kala.

Sakramentu pomirenja prvi put su pristupili dva dana prije također na Vratniku. Lijepo ih je i veoma kvalitetno za sakramente pripremila vjeroučiteljica Kristina, a tome je doprinio i mons. Milan Šimunović 'Domaći', kad god je slavio sv. misu na Vratniku. Vjeroučiteljica je također za samo slavlje angažirala senjskoga katedralnog zborovođu Ivana Prpića Špiku, koji je kao pjevač i orguljaš vodio pjevanje, kao i "senjskoga slavuja" Mateja Prpića (također prvopričestnika), koji je posluživao kod oltara te tijekom pričešćivanja svojim zvonkim glasom odpjevao poznatu pjesmu "Krist na žalu".

Prvo misno čitanje proglasila je vjeroučiteljica Kristina, a drugo Zorica nekić. Nakon evanđelja župnik don Anđelko je u dijaloškoj propovijedi prvopričestnicima i vjernicima posvijestio čudo Isusove ljubavi kojom je htio s nama do konca svijeta ostati pod prilikama Kruha. Naglasio je da na tome čudesnom i neshvatljivom daru trebamo Bogu biti trajno zahvalni te ljubav prema njemu pokazivati redovitim nedjeljnim slavljem gdje ćemo ga slaviti i "puniti svoje duhovne baterije" radošću i snagom za svjedočenje Evanđelja i istine da je Isus Krist trajno s nama.

Poslije pričesti Ivan i Nikolina - za koje je, trudom vjeroučiteljice i župljanki koje su joj pomogle, cijela crkva bila ukrašena, uz dva specijalna stolca ispred oltara, a buketiće im je darovala otočka Cvjećarnica Hrvoja Marincela – izveli su jednu lijepu recitaciju. Po završetku cijeloga slavlja djeca su se sa župnikom i roditeljima fotografirala za uspomenu (hvala 'fotoreporterkama' Barbari i Valentini, koje je na kraju za nagradu župnik fotografirao s prvopričestnicima!). Nakon euharistijskoga slavlja, pred crkvom je pod sjenom starih i visokih stabala upriličeno druženje i mali domjenak u čast "naše male budućnosti", koja će – kako je naglasio župnik – sigurno biti velika ako se podpuno oslonimo na Isusa Krista!

Utorak, 19. Lipanj 2018.

Na Vratniku radostno slavlje Kristove Gozbe ljubavi za dvoje prvopričestnika
Propovijed biskupa Zdenka u Švici

(četvrtak 8. studenoga 2018.) Evanđelje: Lk 15,1-10 Braćo i sestre, Isus ovdje govori o pastiru koji čuva ovce, ali nije teško prepoznati da je u...   >>>