Uoči 'Stipanje' svjedočili supružnici Adanić sa svojih šest sinova

Treći dan duhovne priprave za kompoljsku "Stipanju" (petak, 17.8.) bio je kao i predhodni također obilježen temom obitelji, premda je najavljen kao Dan mladih (ali mladi su budući supružnici pa se sve izvrstno 'poklopilo'). Sv. misu u 19,00 sati predvodio je udbinski župnik i čuvar Svetišta hrvatskih mučenika vlč. Josip Šimatović, a koncelebrirali su mons. Milan Šimunović i župnik don Anđelko. Prigodnu propovijed vlč. Josip posvetio je Sv. Obitelji, kao uzoru i zaštitniku svake kršćanske obitelji…

Poslije misnoga slavlja 'nastupili su' supružnici Franjo i Željka Adanić, mladi "roditelji osmero djece" – kako redovito ističu, premda je s njima šestero dječice (jer imaju jednoga "anđela u nebu", a osmo je "na putu"). Dakle, obitelj Adanić u Kompolje je došla u "punom sastavu": Jakov (rođen 2008 godine), Filip (2009.), Juraj (2011.), Bartol (2013.), Benjamin i Dominik (2015.) te Bernard (rođen 2015., a u nebo se preselio 2016.). S njima je došla i kuma jednoga djeteta, koja je čuvala najmlađe dok su Franjo i Željka bili za ambonom.

U naizmjeničnom polusatnom iznošenju pojedinosti iz svojega osobnog i zajedničkog bračnog i obiteljskog života, svjedočili su kako se oni kao kršćanski vjernici nose s teškoćama, kako slave Boga i žive svoju obiteljsku svakodnevicu… pri čemu je posebno do izražaja došla njihova vjera u Providnost odnosno podpuno oslanjanje na Božju ljubav… A početak njihove veze izgledao je ovako (prema Željkinim riječima): "Upoznali smo se 2006. u molitvenoj zajednici Magnificat u Sigetu. Našem upoznavanju je prethodilo obraćenje nas oboje otprilike u isto vrijeme na različitim mjestima - ja u crkvi u Sigetu na duhovnoj obnovi, a Franjo u Taboru kod patera Linića.

Prije obraćenja Franjo je živio razuzdano što se tiče spolnosti, a ja sam bila u dugoj vezi bez čistog hodanja i bila sam jako nezadovoljna. Nakon obraćenja oboje smo odlučili da u sljedećoj vezi želimo hodati u čistoći i počeli smo moliti na tu nakanu. Sada znamo da nas je Gospodin pripremao za naš susret. Ubrzo nakon upoznavanja i odluke da ćemo hodati u čistoći počele su razmirice i svađe. Nama je čisto hodanje podrazumijevalo sve osim spolnog odnosa. Bili smo u velikoj zabludi. Otišli smo na razgovor i molitvu kod voditelja zajednice i on nam je predložio da 40 dana hodamo bez poljubaca i držanja za ruke, da idemo na Misu svaki dan ako smo u mogućnosti i osluškujemo Gospodina jesmo li jedno za drugo. Brzo smo dobili odgovor da smo jedno za drugo i nakon dva mjeseca hodanja Franjo me je zaprosio u Međugorju pred Presvetim Oltarskim Sakramentom…"

U sličnom ozračju Franjo (profesor sportske kulture) i Željka (socijalni pedagog) prepričali su gotovo cijeli svoj obiteljski život, koji zorno potvrđuje biblijsko jamstvo kako se "onima koji Boga ljube sve okreće na dobro". Oduševljeni okupljeni vjernici spontano su zapljeskali na koncu njihova izlaganja, a župnik je, zahvalivši gostima i svima koji su sudjelovali u pripremi trodnevnih slavlja, najavio sutrašnje glavno slavlje te sve pozvao na druženje u "kvartir" koji 'slavi' svoj 200. rođendan.

Utorak, 21. Kolovoz 2018.

Uoči 'Stipanje' svjedočili supružnici Adanić sa svojih šest sinova
Propovijed biskupa Zdenka u Švici

(četvrtak 8. studenoga 2018.) Evanđelje: Lk 15,1-10 Braćo i sestre, Isus ovdje govori o pastiru koji čuva ovce, ali nije teško prepoznati da je u...   >>>

U Kompolju krštena Magdalena Patricija Šimunović