Katehetska nedjelja u znaku rasta u vjeri

Katehetska nedjelja, biskupijskim Pastoralnim planom predviđena za slavlje 23. rujna, u našoj je župi (u Kompolju) protekla u znaku poziva vjernicima na jače uključivanje u proces rasta i radosti vjere.

Naime, razumljivo je da nakon ljetnih praznika počinje vrijeme također intenzivnijega pastoralnoga rada u župnoj zajednici, što se već po ustaljenom običaju naziva "pastoralnom godinom". "U tome planiranju i radu posebno značenje ima kateheza, jer ona izvorno, tj. od prvih kršćanskih vremena, znači naviještanje i odgajanje tako da ono što se naviješta 'odjekne' kao novost Božje poruke u čovjekovu srcu", naglasio je mons. Milan Šimunović, zamoljen od našega župnika don Anđelka, da kao domaći sin predvodi euharistijsko slavlje na "Katehetsku nedjelju", to više što se mons. 'Domaći' tim pitanjem bavio gotovo cijeli svoj radni vijek, a to čini i danas.

Pozivajući se na nedjeljna misna čitanja, propovjednik je upozorio na potrebu uključivanju svih, ne samo djece, koja su posebno danas pozvana, u 'Isusovu školu' jer "izgleda da i kao redovitiji vjernici mnogo toga ne znamo pa se između nas i Isusa 'događaju nesporazumi' kao što je bio slučaj s njegovim prvim učenicima. Evo, npr. Isus govori o životu kao darivanju i žrtvi, jer najavljuje da će i sam biti ubijen, ali i ustati od mrtvih, dok njegovi učenici raspravljaju tko će među njima biti 'prvi' odnosno tko je najveći. Isus pak govori o služenju i o pomaganju i prihvaćanju svakoga, počevši od maloga djeteta, jer tko tako služi samog Isusa prima a time i Oca nebeskoga. Da se ne dogodi 'mi jedno, a Isus drugo', potrebno je krenuti u proces pročišćenja i produbljenja vjere, a to vrijedi za sve - dakle i za mlade i za odrasle - ne bojeći se da budemo 'drugačiji', da nekima i 'smetamo', kao starozavjetni pravednik kojega su bezbožnici htjeli zbog toga ukloniti (kako je istaknuto u prvome misnom čitanju). Uostalom, to se dogodilo i s Isusom, ali on je uskrsnuo i svima definitivno otvorio put za drugačije razmišljanje i življenje", objasnio je mons. Šimunović.

Potom je podsjetio kako je bilo lijepo prošlogodišnje novo iskustvo zajedničke kateheze djece i roditelja, naglasivši kako treba još više doći do izražaja da se to ne čini samo zato da se 'obavi' pričest i krizma, već da se više ulazi s Isusom u prijateljski odnos, u novi život, za što nije dovoljan vjeronauk u školi. Dok je upozorio na pomak u tom shvaćanju, istaknuo je potrebu uključivanja cijele zajednicu u hod jačanja vjere, počevši od manjih skupina u obliku organiziranih biblijskih seminara, gdje bi došlo do izražaja ne samo 'učenje' već izricanje vlastitoga iskustva vjere, nejasnoća i teškoća, pomaganje jednih drugima u rastu u vjeri, uz djelovanje iz vjere. Propovjednik je pritom mislio na utjecaj u prvom redu na mlade i odrasle koji su se udaljili od vjere i crkve. Naglasio je da bi se rado osobno posvetio upravo tome iskoraku, o čemu će se raspraviti sa župnikom i užom skupinom župljana.

U svakom slučaju, zaključio je mons. Šimunović, "život župne zajednice mora biti uvijek novi proces, određeno događanje, a ne samo neki puki formalizam pa je razumljivo da neki vjernici ne znaju 'kuda s takvom vjerom' koja čovjeka ne čini radosnim". Upravo tom novom putu 'cilja' i nedavno objavljeni dokument Hrvatske biskupske konferencije "Da vaša radost bude potpuna" (Iv 15, 11), koji je propovjednik svima pokazao, preporučivši da ga nastoje nabaviti i proučavati. Jer riječ je o nečem po mnogočemu novome, gdje bi se i putem drugačije kateheze počeo događati novi i plodonosniji rast u vjeri, a to znači i prava životna radost.

Nakon pričesti Marija Rubčić i Anamarija Nikšić pročitale su meditaciju, koju je Katehetski ured naše biskupije pripremio za to slavlje, a poslije popričestne molitve rođaci Lana Škorić (2. razr.) i Filip Rukavina (1. razr.) iz škole u Hrvatskom Polju odrecitirali su pjesmicu (koju je s njima pripremila učiteljica Mateja Posavi) o radostima koje djeca doživljavaju pri polasku u školu (i za to su dobili spontani pljesak vjernika). Zatim je don Anđelko iznio redovite župne obavijesti, u kojima je pozdravio i kompoljskog vjeroučitelja Berislava Kostelca. Potom je pročitao poduži molitveni uvod za blagoslov djece i njihove školske 'opreme', a molitvu je zaključio predvoditelj i sve poškropio blagoslovljenom vodom. Poslije misnoga slavlja, na kojem je pjevanje vodio župni zbor s Glorijom Kranjčević za orguljama, nekolicina djece se sa svećenicima fotografirala za uspomenu na taj važan početak novoga školskog i vjeronaučnog razdoblja života.

Ponedjeljak, 24. Rujan 2018.

Katehetska nedjelja u znaku rasta u vjeri
Raspored predbožićnih ispovijedi u Otočkom dekanatu

U župnom domu u Ličkom Lešću u ponedjeljak 3. prosinca održan je redoviti radni sastanak svećenika Otočkoga dekanata. Na početku susreta kolege svećenike...   >>>

Propovijed biskupa Zdenka u Švici