Na Vratniku 'Miholja' za pamćenje

Premda je na Vratniku bura nemilice 'brijala' od ranoga jutra to nije omelo mnoge kojima je slavlje 'Miholje' godišnji "magnet" pa su se i ove godine "pod krila" Svetoga Mihovila sjatili i domaći i raseljeni Vratničani zajedno s hodočasnicima iz okolnih župa. Tradicionalno, njima su se pridružili djelatnici Policijske postaje Senj, koji na Vratniku redovito slave Dan policije, kao i predstavnici braniteljskih udruga i Hrvatskog domobrana.

Svečano euharistijsko slavlje u 11,00 sati predvodio je vlč. dr. Antun Tamarut, profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, rodom iz Luna na Pagu. S njim su koncelebrirali senjski dekan vlč. Silvijo Milin, križpoljski župnik fra Juro Marčinković i upravitelj župe don Anđelko Kaćunko. U vrlo živoj te životnoj i poticajnoj homiliji vlč. Antun je najprije istaknuo kako blagdanom arkanđela Mihovila slavimo zapravo pobjedu Dobra nad zlom i Zlim. Propovjednički sugestivno približio je vjernicima vjeru Crkve kako se Bog po svetim anđelima brine da ostanemo u dobru i u istini te da lakše prepoznamo laž i razna zavođenja kao i klevete Zloga, da bismo uživali u povezanosti i prijateljstvu s Bogom. Zaštita svetih anđela, naglasio je propovjednik navodeći konkretne primjere iz života, pomaže nam također da ne nasjednemo oholosti – kojoj je na vlastitu propast i tragediju mnogih anđela podlegao Lucifer odbijajući da služi Bogu – jer ona čovjeka zavede u pokušaj samoutemeljenja i tobožnje neovisnosti čak i od samoga Boga pa ga time gurne u propast. Utjecaj svetih anđela dragocjen nam je i u tome što nam pomaže da uživamo u slobodi i ljepoti djece Božje i to posvuda jasno i dosljedno pokazujemo. To u konkretnom životu također znači, zaključio je dr. Tamarut propovijed koju su vjernici pratili jedinstvenom pozornošću, da izbjegavamo dvoličan i prijetvoran život, da milošću Božjom svjedočimo evanđeosku dosljednost, u kojoj neće biti pukotina ni praznina kroz koje bi se zavući zloduh koji mrzi istinu ali se također boji dobrote i ljepote, jer je svjestan da je Kristovom pobjedom poražen, a po toj pobjedi i mi kršćani smo pobjednici ako se svrstamo na Božju stranu, kao što je učinio arkanđeo Mihael.

Prije završetka misnoga slavlja, kao upravitelj župe Vratnik, koju je 'preuzeo' prije pet godina, sve je s velikom radošću pozdravio don Anđelko, najprije svećenike, zahvalivši posebno predvoditelju slavlja na veoma jasnim i poučnim riječima za svakodnevni vjernički život. Zatim, kako je red i običaj, pozdravio je predstavnika svjetovne vlasti – domaćeg sina Vicu Nekića, zamjenika ličko-senjskog župana, koji je na slavlju bio i kao predstavnik grada Senja. Poseban pozdrav don Anđelko je uputio našim redarstvenicima i čestitao im "Dan policije, blagdan Vrhovnog Redarstvenika i zapovjednika Nebeskih četa Sv. Mihovila"! Također je srdačno pozdravio "našu budućnost" - školsku djecu i njihovu vjeroučiteljicu Kristinu, budući da oni s posebnim blagoslovom na taj blagdan 'službeno' započinju svoju vjeronaučnu godinu. Na završetku župnik je posebno zahvalio onima koji su na razne načine doprinijeli ljepoti miholjskoga slavlja: orguljašici iz Brinja Josipi Škrtić, pjevačima senjskoga katedralnog zbora, članovima LD "Jarebica" iz Senja (koji su opet rado darovali kvalitetno meso za "kotlić" koji je za sve sudionike slavlja pripremila vrstna domaća ekipa na čelu s Josom Biondićem Bukvom), a potom je pohvalio župljane koji su bili u akcijama čišćenja crkve i okoliša, domaćice koje su ispekle kolače za goste te svima koji su na bilo koji način pomogli u organizaciji slavlja, u čemu je, kao i svake godine, najveći teret podnijela Zorica Nekić. Na koncu je don Anđelko svim koji nose ime po Sv. Mihovilu čestitao imendan, a potom je vlč. Tamarut izmolio molitvu za blagoslov školske djece.

Nakon misnoga slavlja druženje se nastavilo u župnoj kući i za stolovima u prošle godine uređenoj garaži, gdje su svi mogli "degustirati" lovački gulaš te ga "zaliti" pivom koje je za tu zgodu darovala Pivovarna "Ličanka" iz Pazarišta odnosno gospićki gradonačelnik Karlo Starčević. Veselo druženje je uz razgovor i živu glazbu harmonikaškog dvojca Kal-Senj nastavljeno sve do sljedećega misnog slavlja u 17,00 sati, nakon kojega je za "glazbeni maraton" već bio spreman novi sastav.

Ponedjeljak, 1. Listopad 2018.

Novi niz 'Obiteljskih nedjelja' u Kompolju

Prvo takvo nedjeljno slavlje u novoj pastoralnoj godini, održano u Kompolju 14.10. (za župe Kompolje i Brlog), nije nažalost privuklo sve kojima je takav...   >>>

Župljani Draškovca posjetili Kompolje

U subotu 6. listopada u posjet našoj župi (Kompolju) došli su župljani Draškovca (kod Preloga u Međimurju – čiji je patron Sv. Rok). Naime, četrdesetak...   >>>