Raspored predbožićnih ispovijedi u Otočkom dekanatu

U župnom domu u Ličkom Lešću u ponedjeljak 3. prosinca održan je redoviti radni sastanak svećenika Otočkoga dekanata. Na početku susreta kolege svećenike pozdravio je otočki župnik i dekan mons. Tomislav Šporčić, napomenuvši da su na sastanku svi svećenici (kako je u tome dekanatu uobičajeno), osim švičkoga župnika Mile Rajkovića, koji je na oporavku u Svećeničkom domu u Rijeci, nakon operacije srca.

Nakon molitve Trećega časa iz Časoslova naroda Božjega, domaćin vlč. Ivica Miškulin održao je razmatranje o vrjemenu Došašća, istaknuvši posebno tri dimenzije toga milostnog razdoblja crkvene godine, a to je trostruka duhovna priprema - za Božić, za drugi Gospodinov dolazak te za sadašnje svakodnevno susretanje Gospodina u potrebama bližnjih. Posvijestio je također važnost kršćanskog življenja "kontinuiranog procesa obraćenja" u fenomenu "europske kulture odpadništva čovjeka koji živi kao da Boga nema" – kako je rekao Sv. Ivan Pavao Drugi, pri čemu veoma negativnu ulogu imaju mediji koji šire depresivno ozračje i beznađe a mladima umjesto ideala podmeću idole. Na koncu meditacije vlč. Miškulin je naglasio značenje uloge svećenika u trenutnim okolnostima dramatičnog propadanja našega naroda, zaključivši rečenicom mudroga čovjeka koji je rekao kako se boji "da će svijetu sutra nedostajati svetci, a ne voda ili zrak!"

U raspravi koja je slijedila nakon izlaganja, istaknuta je aktualnost pojedinih fenomena i u Europi i u Hrvatskoj. Naglašena je, često spominjana, mogućnost evangelizacije na sprovodima, gdje se okuplja gotovo najveći broj vjernika, ali i onih koji to nisu. Uz to je problematizirana i tzv. "čuvarina", koja se uz pokojnikov lijes često pretvara u sasvim neprikladno ponašanje sudionika.

Potom je dekan Šporčić održao kratko izlaganje o temi ispovijedi, na temelju iskustvenih misli poznatog pisca Anselma Grüna. U istoimenoj knjizi autor je istaknuo kako su malo koji sakrament ljudi posljednjih desetljeća toliko izbjegavali koliko ispovijed. Tijekom dvadeset i pet godina Grun je obavljao s mladima ispovjedne razgovore te je osjetio koliko su ti razgovori oslobađajući. Autorova je nakana u toj knjizi opisati sakrament pomirenja kao Božju spasonosnu i ozdravljujuću ponudu čovjeku te ljudima našega vrjemena istaknuti bogatstvo kršćanske tradicije ispovijedi.

Nakon toga svećenici su dogovorili raspored ispovijedanja po župama u vrijeme Došašća te neke pojedinosti oko preuzimanja novoga broja godišnjaka Vrilo. Na koncu je dekan izvijestio o održavanju susreta molitvenih zajednica u Otočcu (na blagdan Bezgrješnoga začeća, 8.12.), na kojem će euharistijsko slavlje predvoditi biskup Zdenko, te je iznio nekoliko organizacijskih detalja slavlja "Fabijanove" u siječnju sljedeće godine.

RASPORED predbožićnih ispovijedi u Ot-dekanatu (u svim župama u 17,00 sati):
- ponedjeljak 17.12.: Kompolje (i Brlog), Švica i Sinac, a u 15,00 s.: Ramljane
- utorak 18.12.: Krasno i Kuterevo
- srijeda 19.12.: Križpolje, Jezerane i Stajnica
- četvrtak 20.12.: Prozor i Ličko Lešće
- petak 21.12.: Otočac
- subota 22.12: u 9,00 s.: Otočac (za djecu), u 17,00 s.: Brinje

Ponedjeljak, 3. Prosinac 2018.

Raspored predbožićnih ispovijedi u Otočkom dekanatu
'Obiteljska Jurjeva' i predstavljanje kandidata za sakramente

U Kompolju je na Bijelu nedjelju, 28. travnja 2019., bilo višestruko slavlje. Prvo, kao 2. vazmena nedjelja, pučki rečeno to je tzv. Mali Uskrs, a službeno...   >>>

Dekanatski sastanak i raspored ispovijedi