Predbožićna 'Obiteljska nedjelja' radosti i darova

Adventska 'Obiteljska nedjelja' u Kompolju (za župe Kompolje i Brlog) - proslavljena 16. prosinca na treću nedjelju Došašća i ujedno Nedjelju Caritasa - premda posljednja u ovoj kalendarskoj godini, nastavak je druženja roditelja i djece u programu Zajedno 'korak po korak u rastu i radosti vjere. Misno slavlje predvodio je mons. dr. Milan Šimunović, koji je i osmislio taj program kao ponudu svim obiteljima s djecom, ali i kao svojevrstnu obvezu onima koji se pripremaju za slavlje Prve pričesti i Krizme.

Predvoditelj je bio iznenađen odazivom roditelja i djece, s obzirom na snijeg i hladnoću, pa je u propovijedi proveo dio planiranog 'programa', dijelom je učinivši dijaloškom. Obitelj Orešković, majka i sin, izrekli su u obliku razgovora ono što osjećaju u Došašću, što ih drži u iščekivanju Isusova rođenja, makar se nekad dogodi da nije lako vjerovati. Zanimljivo je slušati i čuti kada se otvori majčina i sinovljeva duša, kada se progovori iskreno i iz vjere…, što su prisutni vjernici oduševljeno pozdravili.

U katehetskoj dvorani u kvartiru bilo je na drukčiji način zanimljivo. Svi su na papiru dobili nove točke za razgovor, a predvoditelj je iznio svoje iskustvo o božićnim običajima. Nekolicina je iznijela neku svoju misao i dosjetku pa se u opuštenom tonu moglo više toga naučiti. Naglasak je stavljen na to da Božić za nas treba da bude zaista blagdan koji ispunja radošću. Kršćanin je stalno svjestan da je Bog s nama – zato je Isus nazvan "Emanuel" (S nama Bog) – da On želi živjeti u našim obiteljima i dati nam snagu za svjedočenje te radosti pred drugima.

Radost toga katehetskog susreta uvećao je i Sveti Nikola, koji ove godine nije stigao svratiti navrijeme u Kompolje pa je župniku don Anđelku ostavio darove za djecu. Osim toga potaknuo je Josu Nikšića, župljanina Kompolja koji radi u Njemačkoj, da ga 'zamijeni' pa je župi darovao sintesajzer a donio je i razne igračke (medvjediće) za djecu, ali i još neke darove za župnika, kao i kuhano vino, sokove, kavu i razne "grickalice" za druženje vjernika u kvartiru. Pozdravljajući nazočne naglasio je kako mu je najveća radost darivati pa zato svaki put iz inozemstva donese nešto za župu, a ove godine želi posebno obdariti svu djecu u kompoljskoj osnovnoj školi.

Svi su bili veseli, još više su se zbližili, i djeca i roditelji, u jednoj većoj 'obitelji' – u župnoj zajednici. To je posebno važno zato se neki (i djeca i stariji) slabo poznaju, jer današnji ritam života, nažalost, ljude ne približava pa već čak i na selu ljudi ne komuniciraju sa svojim susjedima. Zato je idealno kad župna crkva odnosno župna zajednica ljude povezuje i zbližava. A upravo su na ovim katehetskim susretima mnogi prvi put doživjeli što znači druženje i radovanje iz vjere. Pod tim dojmom jedna je mlada majka izjavila: "Sve je bilo savršeno – i u crkvi i u kvartiru!" Ljudi su otišli svojim kućama veoma radostni, noseći u svoje obitelji lijepe dojmove, upravo na 'Nedjelju Radosti', čija je ulazna pjesma biblijski usklik: "Radujte se, Gospodin je blizu!"

Petak, 21. Prosinac 2018.

Predbožićna 'Obiteljska nedjelja' radosti i darova
Doktorandica iz Gacke na Filozofskom fakultetu u Rijeci obranila rad o katoličkom vjeronauku

Pred izabranim Povjerenstvom za obranu doktorskog rada, u kojem su bili izv. prof. dr. sc. Kornelija Mrnjaus i prof. dr. sc. Vesna Kovač (s Filozofskog...   >>>

Predbožićna 'Obiteljska nedjelja' radosti i darova