Građevinski radovi u crkvi Pohoda B. D. Marije u Brlogu

Na župnoj crkvi Pohoda Blažene Djevice Marije u Brlogu izvedeni su opsežni radovi nakon završetka Domovinskog rata. Postavljen je bakreni krov, uređeni su zidovi ter unutarnja i vanjska fasada i kvalitetno krečenje. Ti zahvati zaista su vrhunski izvedeni. To je vidljivo i nakon desetak godina. Na restauraciju je predan i drveni oltar (retabl), kao i propovjedaonica. Jedno i drugo je rađeno po poznatom arhitektu i umjetniku Bolleu. Bila bi velika šteta da se to nije obnovilo. Radove restauracije izvodio je akademski slikar Neven Kralj iz Krasa na otoku Krku. Njemu je župnik vlč. Mile Rajković odvezao dijelove oltara (razdvojene) u komadima. Restaurator Kralj je po završetku posla dovezao te dijelove u župnu crkvu ter ih posložio zajedno sa župnikom Rajkovićem u svetištu crkve, a tako isto i obnovljenu propovjedaonicu. Nije nam poznato koliko su točno godina stajali ti dijelovi tako na podu crkve, podložni vlazi i ostalim utjecajima. Stoga je mons. Šporčić po preuzimanju brige za župu, a uoči proslave zaštitnice župe – Pohoda Bl. Dj. Marije, poduzeo sve što je mogao kako bi se ti dijelovi obnovljenog oltara i propovjedaonice još prije blagdana postavili na svoje mjesto. Bilo je potrebno najprije urediti zidani dio oltara (izravnati i ožbukati), izraditi dovoljno jaku drvenu ravnu podlogu na kojoj će se dijelovi oltara jednakomjerno slagati. Za te radove trebalo je postaviti i građevinsku skelu. Za sve radove u pripremi i tijekom izvođenja kao svoj dar dalo je Građevinsko poduzeće GIVI (Pave Bukovac) i Stolarija "Majstorina" (Mladen Cvitković) iz Otočca. A novo stubište za propovjedaonicu izradio je vrlo kvalitetno majstor Josip Maras iz Brloga. Njegov djed radio je prvotne stepenice koje su trajale sve do Domovinskog rata. On je dugi niz godina radio takve poslove u inozemstvu, gdje je imao prigodu raditi i vidjeti kako se izvode restauracije drvenih umjetnina. Stoga je bila i razumljiva njegova kritičnost i neke primjedbe i na te radove. Svu drvenu građu za te poslove dao je Milan Burić, Pilana – Poljana (Kuterevo). Već tjedan prije proslave zaštitnice župe, od 23. do 27. svibnja bilo je sve postavljeno na svoje mjesto. S radošću su se uključili u pomoć koliko su umjeli i mogli i domaći župljani, radujući se da se konačno njihov svečani oltar "uzdigne" na svoje mjesto, ali i propovjedaonica s koje su oni stariji u svome ranom djetinjstvu slušali tadašnje župnike kako propovijedaju s toga za njih zaista svetog mjesta. Mežnjar Ivan Jurković je jedan od takvih. Mnogi su vidjeli njegove suze kad je propovjedaonica bila podignuta na svoje mjesto. No, ono što je na svoj način zasjenilo vedrinu i raspoloženje za sve poduzeto i učinjeno jest činjenica da su negdje, od granatiranja crkve u Domovinskom ratu ter odvoženja na restauraciju, zagubljena odnosno nestalo dva kipa (vjerojatno Sv. Petar i Pavao) iz niša oltara i jedna (okrugla) slika s vrha oltara (Krist Kralj). Vlč. Mili Rajkoviću nije poznato kada se to moglo dogoditi, a još manje razlog nestanka. To se nije moglo primijetiti dokle god se oltar nije slagao na svoje mjesto. No kad se znade što se sve zbivalo oko te crkve u samom ratu i poratnom vremenu onda zapravo, premda je to golema šteta, nije nikakvo čudo da je nešto nestalo odnosno čudo je što je toliko toga sačuvano. Vrijedne župljanke crkvu su pomele, oprale pod, okitile cvijećem, pokrile postojećim tepisima pa je crkva sada zaista nešto potpuno drugo. Sve je to bila dobra priprava za samu proslavu zaštitnice župe.

Četvrtak, 24. Studeni 2011.

Propovijed biskupa Jezerinca na Stipanji u Kompolju

Draga braćo svećenici, dragi župljani, braćo i sestre! Cilj koji opravdava obilježavanje godišnjica svećeničkog ređenja prije svega je jedna velikodušna...   >>>

Svetkovina Sv. Jakova u Pazarištu

U četvrtak, 25. srpnja u Donjem Pazarištu (pokraj Gospića) održano je slavlje zaštitnika župe Sv. Jakova apostola. Koncelebrirano misno slavlje u 17,00...   >>>

Dva sprovoda u Kompolju - ispraćene Marija Rožić i Paula Odorčić

Poznata uzrečica kaže da za neke (oba)vijesti nikada nije kasno - a to se odnosi i na one lijepe i ona one koje nas rastuže kad ih čujemo. A znademo da...   >>>

Susret u ljepoti Božje prirode - Begovača, 6.7.

U prvu subotu srpnja – 6.7., svećenici Otočkoga dekanata, zajedno s planinarima i svim ljubiteljima prirode, kao i vatrogascima otočkoga DVD-a, planiraju...   >>>

"Zbor" u Švici - uz krštenje i svećenički jubilej

U našoj susjednoj župi Švica svetkovina župnoga patrona Sv. Ivana Krstitelja, 24. lipnja, znakovito je protekla obilježena trostrukim slavljem – u župnoj...   >>>