Naš župnik proslavio u Gospiću 40. godišnjicu svećeništva

Treći dan trodnevne duhovne priprave za svetkovinu Blagovijesti – naslova stolne crkve u Gospiću, u nedjelju navečer 24. ožujka, bio je također u znaku svećeničkog jubileja u Godini duhovnih zvanja u Gospićko-senjskoj biskupiji.

Svečano euharistijsko slavlje u punoj katedrali predvodio je don Anđelko Kaćunko, župnik Kompolja, Brloga i Vratnika, koji je svećenički red primio u Splitu 24. lipnja 1979. Htijući ove godine 40. obljetnicu svećeničkoga ređenja proslaviti u svim župama u kojima je bio u službi, želja mu je bila da upravo u gospićkoj katedrali započne s nizom tih slavlja. Na početku sv. mise, u kojoj su koncelebrirali mons. Marinko Miličević, generalni vikar, preč. Mišel Grgurić, kancelar, preč. Mario Vazgeč, gospićki župnik, i vlč. Herbert Berisha, župnik Ličkog Novog, Bilaja i Ribnika, vidljivo dirnut – to više što je katedralni zbor pod vodstvom orguljaša Franje Puškarića, za ulaz odpjevao upravo don Anđelkovu skladbu "Pod obranu se tvoju" (prepjev najstarije poznate Gospine molitve, iz 3. st.) - svečar je zahvalio Bogu na svećničkom pozivu, kao i svima koji su ga u tome zvanju pomagali i molitvom stalno pratili.

U propovijedi, na temelju misnoga evanđelja 3. korizmene nedjelje, vlč. Kaćunko je vjernicima nastojao posvijestiti važnost i žurnost obraćenja, naglašavajući Isusov komentar nesreća koje su se dogodile – "ako se ne obratite, svi ćete tako propasti!". Izložio je potom tri 'područja' kršćaninove svakodnevne borbe, koja bi upravo u Korizmi trebala biti naglašena pod vidom pokore, a to su požuda očiju, požuda tijela i oholost života, kako ih je formulirao Sv. Ivan u svojoj Prvoj poslanici. Propovjednik je u tome posebno naglasio važnost tzv. digitalnog posta, tj. svakodnevno odricanje od medijskih sadržaja odnosno "svjetskih ispraznosti koje nam mediji nude slikom i tonom kao neprestanu vatru koja očima priređuje požudu" čime nažalost i mnogi kršćani "svoju dušu tako zatrpavaju medijskim smećem pa u njoj često više nema mjesta za istinska dobra". A žurnost obraćenja, prema Isusovoj prispodobi o neplodnoj smokvi, don Anđelko je naglasio rekavši da ćemo svi Bogu odgovarati za korištenje dragocjenog vremena koje nam je dao na raspolaganje. Na koncu je dodao kako je Bog s nama veoma strpljiv, ali nitko ne zna koliko mu je vremena još ostalo, zaključivši odgovorom svetoga čovjeka na pitanje mladića kada je idealno vrijeme da se obratimo: "Dovoljno ti je dva sata prije smrti!"

Na koncu misnoga slavlja don Kaćunku je u ime gospićke župne zajednice čestitku izrazio župnik Vazgeč, zaželjevši mu "skoru" proslavu "zlatnog jubileja" također u katedrali, a uime župe dar mu je predala zamjenica tajnice Župnoga pastoralnog vijeća Maja Pernar. Jubilarcu je prigodnu čestitku uputio i ordinarij mons. Zdenko Križić darujući mu i jednu misnicu. Don Anđelko je još jednom svima zahvalio za sudjelovanje u slavlju, pozvavši vjernike da ustrajno mole za svećenike i za nova duhovna zvanja.

Poslije euharistijskoga slavlja, u kojem je bio i gospićki gradonačelnik Karlo Starčević, svećenici su nastavili druženje u župnom domu, uz domjenak za koji se pobrinuo župnik Vazgeč, a njima se pridružio i umirovljeni biskup dr. Mile Bogović, darujući don Anđelku plod "od svojih ovogodišnjih prvina" odnosno knjigu "Velebitsko podgorje i njegova Crkva u prošlosti i sadašnjosti".

U trodnevnoj pripremi za proslavu svetkovine, u petak 22. ožujka u katedrali je sv. misu predvodio generalni vikar mons. Miličević, kao i sutradan u subotu navečer, uz molitveno-evangelizacijski program mladih iz zagrebačke župe Botinec. U nedjelju, jutarnju je sv. misu predvodio biskup Bogović, a župnu poldanjicu preč. Vazgeč, također uz animaciju mladih iz Botinca. Glavna proslava svetkovine Blagovijesti u Gospiću je na sam blagdan, 25. ožujka, svečanom koncelebriranom sv. misom koju predvodi mons. dr. Želimir Puljić, zadarski nadbiskup i predsjednik HBK, a slavlju će se pridružiti biskupi Riječke metropolije zajedno s gostima iz ostalih biskupija, koji toga dana održavaju i svoj redoviti godišnji radni sastanak.

Ponedjeljak, 25. Ožujak 2019.

Naš župnik proslavio u Gospiću 40. godišnjicu svećeništva Naš župnik proslavio u Gospiću 40. godišnjicu svećeništva
Župnikovo pismo župljanima na početku pastoralne godine

ŽUPNIKOVA PORUKA (župljanima Kompolja) na početku nove 'pastoralne godine' (2019./20.) DRAGI ŽUPLJANI, POŠTOVANE OBITELJI! Najprije vas sve s radošću...   >>>

Blagoslovljen naš veliki 'Zavjetni križ' – zahvala za prošlost, zavjet za budućnost

U nedjelju 27. listopada u Kompolju je održana svečanost blagoslova velikoga "Zavjetnog križa", koji je podignut u spomen svim hrvatskim žrtvama od stoljeća...   >>>

Sakrament ženitbe sklopili Ivana Odorčić i Ante Nikšić

Točno četrnaest mjeseci nakon posljednjega vjenčanje u Kompolju, doživjeli smo istu radost! Ali posebnost ovoga slavlja odnosno obaju jest u tome da je...   >>>

MIHOLJA na Vratniku u nedjelju 29.9.

Godišnje slavlje nebeskog zaštitnika župe Vratnik - Sv. Mihovila Arkanđela - je u nedjelju 29. rujna. U 12,00 sati u župnoj crkvi Sv. Mihovila je svečana...   >>>

Poruka našega biskupa  Zdenka za Katehetsku nedjelju

Poruka našega biskupa Zdenka za Katehetsku nedjelju

NEDJELJA 22.9. SLUŽBENI JE POČETAK VJERONAUČNE GODINE Braćo i sestre, dragi roditelji, djeco i mladi, dragi učitelji i vjeroučitelji, svećenici i suradnici! Na...   >>>