Ovogodišnja "Elizabeta" u Brlogu proslavljena kao "naj-zbor"

Tradicionalna proslava patrona župe Brlog – Pohoda BDM Elizabeti, koji je u puku zvan i znan kao "zbor Elizabeta" – ove je godine zbog slavlja Dana biskupije i jubileja biskupa Mile Bogovića, umjesto u posljednju subotu svibnja održana tjedan dana poslije, 1. lipnja. Ali to nije nimalo utjecalo ni na raspoloženje ni na broj okupljenih. Štoviše, zbog posebno svečanog i raspjevanog liturgijskog slavlja, zajedno s veselim i doličnim druženjem poslije mise, ovogodišnja je "Elizabeta" od mnogih proglašena "naj-zborom".

Koncelebrirano misno slavlje predvodio je profesor Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Zagrebu dr. Anton Tamarut, a suslavitelji su bili umirovljeni profesor dr. Milan Šimunović, župnik Švice vlč. Mile Rajković, duhovnik slijepih i slabovidnih vlč. Jure Ladišić te župnik don Anđelko Kaćunko.

U bliskoj i veoma uživljenoj propovijedi dr. Tamarut je, na primjeru susreta Marije i Elizabete, višestruko 'obradio' temu susreta odnosno obrazložio njegovo značenje u mnogim vidovima konkretnoga života. Naveo je tako primjere slučajnog, prijateljskog, slavljeničkog i sličnih drugih susreta, a posebno je naglasio važnost liturgijskog susreta odnosno susretanja s braćom u vjeri i s uskrsnulim Gospodinom u euharistijskom slavlju poglavito pod prilikama Kruha. Propovjednik je posebno istaknuo koliko su prvi kršćani, čak i po cijenu života, držali do toga svetog susreta, koji im je davao snagu za radostno i neustrašivo životno svjedočenje Evanđelja, što je poseban izazov i poticaj današnjim kršćanima, ali i opomena onima koji prema njemu iskazuju nemar, nedovoljno svjestni kako time najveću štetu čine samima sebi. Dr. Tamarut je na kraju vjernike pozvao da ne propuštaju "nedjeljne sastanke", jer kršćani samo na tim svetim susretima mogu "akumulirati energiju" za radostan svakodnevni život kao Isusovi učenici.

Na koncu misnoga slavlja župnik don Anđelko je zahvalio svima koji su na bilo koji način dali doprinos organiziranju slavlja, poglavito članovima Župnoga pastoralnog vijeća - posebno Milanu Jurkoviću i Marini Šimunić, zatim mežnjaru Ivici i supruzi Danki (dodao je zahvalu i bivšoj mežnjarici Miri na višegodišnjoj skrbi za crkvu), zatim lovcima, na čelu s Danijelom Jurkovićem i Krešom Šimunićem, potom Alenu Manjeroviću za čišćenje okoliša kvartira te župljanima koji su uredili okoliš crkve… Posebno je zahvalio kompoljskom župnom zboru koji je vodio pjevanje te predvoditelju slavlja dr. Tamarutu, a na kraju je sve pozvao na druženje u tradicionalnom pučko veselju poslije sv. mise na livadi pored crkvu, uz lovački "kotlić" i živu glazbu benda Trio Kal. Uz to župnik je pročitao imena darovatelja za nove crkvene klupe, a potom je naglasio važnost takvih druženja odnosno "zborova" za izgradnju ljudskog i vjerničkog zajedništva te je svim sudionicima slavlja, koji su se okupili u doista velikom broju, podijelio sličice za uspomenu na svoju 40. obljetnicu svećeništva i vjernike je pozvao na molitvu za svećenike i duhovna zvanja.

Poslije mise narod se nastavio veseliti na livadi pored crkve, gdje su se domaćima pridružili Brložani koji odasvud redovito dolaze na slavlje "Elizabete" u svojemu rodnom mjestu, kao i hodočasnici iz župa Otočkoga dekanata (neki su se pitali gdje su njihovi župnici!), a posebno su srdačno dočekani gosti iz Rijeke odnosno s Grobnika, koji su zajedno sa svojim župnikom vlč. Milardovićem darovali prilog za obnovu crkve. Vrijedne župljanke ispekle su "velebit" finih kolača koje je većina "degustirala" prije nego je svima poslužen gulaš... Bilo je "ića i pića" u dovoljnim količinama, a Bog je, unatoč danima lošoj prognozi, darovao lijepo i sunčano vrijeme u tome slavlju za pamćenje.

Utorak, 4. Lipanj 2019.

Ovogodišnja "Elizabeta" u Brlogu proslavljena kao "naj-zbor"
Propovijed biskupa Jezerinca na Stipanji u Kompolju

Draga braćo svećenici, dragi župljani, braćo i sestre! Cilj koji opravdava obilježavanje godišnjica svećeničkog ređenja prije svega je jedna velikodušna...   >>>

Svetkovina Sv. Jakova u Pazarištu

U četvrtak, 25. srpnja u Donjem Pazarištu (pokraj Gospića) održano je slavlje zaštitnika župe Sv. Jakova apostola. Koncelebrirano misno slavlje u 17,00...   >>>

Dva sprovoda u Kompolju - ispraćene Marija Rožić i Paula Odorčić

Poznata uzrečica kaže da za neke (oba)vijesti nikada nije kasno - a to se odnosi i na one lijepe i ona one koje nas rastuže kad ih čujemo. A znademo da...   >>>

Susret u ljepoti Božje prirode - Begovača, 6.7.

U prvu subotu srpnja – 6.7., svećenici Otočkoga dekanata, zajedno s planinarima i svim ljubiteljima prirode, kao i vatrogascima otočkoga DVD-a, planiraju...   >>>

"Zbor" u Švici - uz krštenje i svećenički jubilej

U našoj susjednoj župi Švica svetkovina župnoga patrona Sv. Ivana Krstitelja, 24. lipnja, znakovito je protekla obilježena trostrukim slavljem – u župnoj...   >>>