Strah: "Ostanite doma!" Isus: "Ja vas šaljem...!"

POTICAJ NA RAZMIŠLJANJE - 2. VAZMENA NEDJELJA (19.4.2020.)

Evanđelist Ivan opisuje završetak dana Isusova uskrsnuća. Večer je. Tama iznova nadvladava. Umjesto očekivanoga ozračja radosti, učenici su u strahu. Strah ih je natjerao da se sakriju i zatvore vrata za sobom. Uplašeni su i izgubljeni.

Nekoliko dana prije ponosno su ušli u Jeruzalem s Učiteljem kojemu je mnoštvo klicalo mašući granama palmi i prostirući svoje haljine kamo je prolazio. Bio je to vrhunac zajedničkoga im puta. Obilazili su sela i gradove, bili svjedoci čudesnih znakova ozdravljenja, poraza zloduha i gospodarenja silama prirode. Usput su jeli i pili, ponekad i na čudesan način pribavljene namirnice. Sjetimo se Kane Galilejske i kruha u pustinji. Povlačili su se u osamu na učenje i odmor. Odlazili su na slavlja i gozbe koje su Isusu pripravljali kako pravednici tako i grešnici. Bili su sudionici radosti i žalosti svojih suvremenika. Išli su na vjenčanja i sprovode. Slavili su Boga moleći u sinagogama i hodočasteći u Jeruzalem. Prepoznavši u Isusu obećanog Spasitelja usudili su se čak snivati o karijeri, blagostanju i društvenom ugledu koje će imati sjedeći mu s lijeve i desne strane. Život je imao smisla.

NB: Cijeli tekst nalazi se u kategoriji Duhovnost.

Ponedjeljak, 20. Travanj 2020.

'Elizabeta' u Brlogu - u nedjelju na Duhove

Poradi dobro poznatih okolnosti i razloga ovogodišnje slavlje zaštitnice župe Brlog – Pohod Blažene Djevice Marije Elizabeti, tj. župni "zbor", pučki zvan...   >>>

Euharistija - obnova uma i srca ter izvor snage

POTICAJ NA RAZMIŠLJANJE O TEMI 3. VAZMENE NEDJELJE Opis susreta Uskrsloga s dvojicom učenika na njihovu putu iz Jeruzalema prema Emausu je izvještaj...   >>>

Je li slučajan potres u nedjelju bez sv. mise?

PRVA NEDJELJA BEZ MISA (...) Cijela ova priča s koronom, prenapuhana kakva već jest (i tko to ne vidi taj je slijep pokraj zdravih očiju!), bila je...   >>>

Strah: "Ostanite doma!" Isus: "Ja vas šaljem...!"

POTICAJ NA RAZMIŠLJANJE - 2. VAZMENA NEDJELJA (19.4.2020.) Evanđelist Ivan opisuje završetak dana Isusova uskrsnuća. Večer je. Tama iznova nadvladava....   >>>