NEDJELJA CARITASA – "SVJEDOCI SVJETLA"

Podpora siromašnim obiteljima kroz nacionalnu program Hrvatskog Caritasa "Za 1000 radosti: Uvijek normalno - LJUBAV"

Kao i svake godine, HRVATSKI CARITAS u sklopu svoje stalne programske aktivnosti - koju provodi u skladu s mandatom koji je od hrvatskih biskupa dobio kao ustanova Hrvatske biskupske konferencije - i ove godine ima dvije aktivnosti: "Nedjelja Caritasa" i "Za 1000 radosti“. Također, prvi put objavljuje i publikaciju "Siromašni nisu samo broj", koja predstavlja objedinjeni pregled djelovanja većeg dijela nad/biskupijskih Caritasa tijekom 2019. godine.

Odlukom naših biskupa 13. prosinca, na treću adventsku nedjelju, "Nedjelju Caritasa", i ove će se godine u svim župama prikupljati novčana sredstva za Caritasove ustanove i službe. To su župni i nad/biskupijski kao i nacionalni, Hrvatski Caritas, koji tijekom cijele godine skrbe za siromašne, bližnje, pojedince i obitelji u potrebi. Milostinja prikupljena te nedjelje u svim crkvama diljem Hrvatske namijenjena je njihovu djelovanju - kako bi bili u mogućnosti kreativno i poduzetno osmišljavati i provoditi različite aktivnosti potičući vjernike na zauzetost u djelima ljubavi. Molimo Vas da se u to zajedništvo u darivanju uključite 13. prosinca.

Nedjelja Caritasa ove se godine provodi pod geslom - „Svjedoci svjetla“, koje je odabrao predsjednik Hrvatskog Caritasa varaždinski biskup mons. Bože Radoš. U Caritasovoj pošiljci dobili smo ovogodišnji plakat i poslanicu biskupa Radoša. Nadamo se da će sve to našim vjernicima biti poticaj na uključenje u „Nedjelju Caritasa“ te velikodušnu duhovnu i materijalnu potporu djelovanju Caritasa tijekom cijele godine.

Ovogodišnja poslanica uz Nedjelju Caritasa objavljena je u crkvenim medijima, a može se preuzeti i ispisati i s mrežne stranice Hrvatskog Caritasa www.caritas.hr . Sve navedeno učinjeno je "s ciljem da što učinkovitije koristimo resurse i budemo otvorenih očiju, srca i ruku za sve naše bližnje koji se nađu u najrazličitijim životnim potrebama", kao što u predgovoru navodi mons. Radoš.

Program "Za 1000 radosti" 2020/21, koji će Hrvatski Caritas tijekom ove liturgijske godine provoditi pod nazivom "UVIJEK NORMALNO - LJUBAV!" obilježava potreba i izazov da se u novim životnim okolnostima uvelike uvjetovanima krizom uzrokovanom pandemijom, posvijesti i naglasi nepromijenjena važnost ljubavi (a onda i djelatne ljubavi - Caritasa) za živote i odnose među pojedincima a i unutar zajednice. Za mnogošto se u ovom vremenu počinje tvrditi da je uslijed pandemije postalo „novo normalno“ i da se novim okolnostima valja prilagoditi mijenjajući dosad ustaljene prakse, običaje, pa i vrijednosti…

Važno je, međutim, pritom ne podleći strahu i ne dopustiti da neizvjesnost i nepoznatost, pa ni razborita skrb za vlastitu sigurnost i zdravlje i sigurnost, ne zastru naš pogled na druge i njihovu oslonjenost i ovisnost o našoj bliskosti, solidarnosti, ljubavi. Osobito se to odnosi na naše najranjivije sugrađane, naše bližnje, ljude kojima su potrebne naša zauzetost, poduzetnost i pomoć. To su siromašni, bolesni, usamljeni, stari, zanemareni, obespravljeni - pojedinci i obitelji oko kojih se i bez pandemije i previše lako stvore i fizička i socijalna distanca, te oni postanu, često nepovratno, socijalno isključeni.

Ako bismo stoga željeli u ovom vrjemenu iznova promisliti i utvrditi što bi to danas imalo biti normalno, poruka koju šaljemo programom "Za 1000 radosti", kojim prikupljamo pomoć za najsiromašnije obitelji u Hrvatskoj, jest: Novo i staro normalno je ono što je uvijek normalno, i što ni u kakvim okolnostima ne smijemo zaboraviti ili zanemariti - ljubav!

Prikupljenim novčanim sredstvima u "Nedjelji Caritasa" i "Za 1000 radosti" dosegnut ćemo siromašne obitelji diljem Hrvatske, pa i u našoj sredini - pomažući solidarno i zajedno. To, uz ostale načine, možete učiniti i ovako:

● Tijekom Došašća vjernici mogu dati doprinos pozivima na donacijski telefon 060 9010 (6,25kn po pozivu, PDV uključen)

● Vjernici, obrtnici i poduzetnici mogu dati doprinos u ovoj akciji uplatom na žiro-račun Hrvatskog Caritasa IBAN HR4023400091510126452, poziv na broj 7-20 (ili on-line uplatama putem www.caritas.hr) odnosno darom za Nedjelju Caritasa.

Subota, 12. Prosinac 2020.

NEDJELJA CARITASA – "SVJEDOCI SVJETLA"