Katolik - svjedok euharistijskoga Krista

RAZMIŠLJANJE UZ SVETKOVINU TIJELOVA

Snaga Isusovih riječi koje je nad kruhom i vinom izgovorio na Posljednjoj večeri, jamči nam da se doista dogodilo ono što je On rekao. Kako bismo to inače mogli znati i povjerovati! Kome bi, da se to nije dogodilo, uopće palo na pamet odnosno tko bi se usudio tako nešto ustvrditi za obične namirnice koje uzimamo svaki dan, kao što su kruh i vino? Te Isusove riječi također su nam temelj za čašćenje Isusa u Euharistiji, u Kruhu, u sv. Misi i Pričesti!

Međutim, za punije razumijevanje toga otajstva, te neshvatljive tajne, pomažu nam Isusove riječi o sebi kao kruhu života, iz govora u Kafarnaumu, koje je zapisao apostol Ivan (v. Iv 6,35-66). Evo što sâm Isus kaže o tome: "Ja sam kruh života. Tko dolazi k meni, neće ogladnjeti; tko vjeruje u mene, neće ožednjeti nikada." Židovi su nato mrmljali protiv njega... Govorili su: "Nije li to Isus, sin Josipov? Ne poznajemo li mu oca i majku? Kako sada govori: Sišao sam s neba?" Mislili su zapravo da je 'sišao s uma!' Isus im odvrati: "Ja sam kruh života. Očevi vaši jeli su mànu u pustinji i pomrli. (Zatim Isus pokazuje na sebe i kaže): Ovo je kruh koji silazi s neba: da tko od njega jede, ne umre. Ja sam kruh živi koji je s neba sišao. Tko bude jeo od ovoga kruha, živjet će uvijeke. Kruh koji ću ja dati tijelo je moje - za život svijeta."

Židovi su se nakon toga među sobom prepirali: "Kako nam ovaj može dati tijelo svoje za jelo?" Reče im stoga Isus: "Zaista, zaista, kažem vam: ako ne jedete tijela Sina Čovječjega i ne pijete krvi njegove, nemate života u sebi! Tko blaguje tijelo moje i pije krv moju, ima život vječni; i ja ću ga uskrisiti u posljednji dan." Zatim Sv. Ivan dodaje…: Mnogi od njegovih učenika čuvši to rekoše: "Tvrda je to besjeda! Tko je može slušati?"... Otada mnogi učenici odstupiše, više nisu išli s njime."

Hrvatski narod već 14 stoljeća ide za Isusom. I mi danas vjerujemo da je KRIST IZVOR ŽIVOTA. I našega života. "Sam Gospodin, Bog naš Isus Krist jest izvor života i poziva nas k izvoru, k sebi, da ga pijemo. Pije onaj tko ljubi, pije onaj tko se hrani božanskom riječi; tko dosta ljubi, dosta želi; pije onaj tko gori od ljubavi za mudrošću", piše Sv. Kolumban, opat (...) i nastavlja: "Iako ga jedemo ljubeći, gutamo želeći, još uvijek ga želimo puni težnje za njim." I na kraju potiče: "Slično ga kao izvor uvijek pijmo preobilnom ljubavlju, trajno ga pijmo punom željom i uživajmo u njegovoj slasti i dragosti." A zašto nam to treba? Zato što "je sladak i ugodan Gospodin. Iako ga jedemo i pijemo, ipak ga uvijek žeđamo i čeznemo za njim, jer naša se hrana i piće ne može nikada potpuno pojesti ni popiti. Iako ga jedemo, ne troši se, iako ga pijemo, na prazni se, jer naš je kruh vječan i izvor naš trajan i sladak... Ovo je izvor za one koji žeđaju a ne za one koji su se zasitili."

A koji učinak ima to hranjenje Tijelom Gospodinovim, što se događa s onim koji ga redovito blaguje? To nam Sv. Augustin (u svojim Ispovijestima) jednostavno objašnjava ovako: Isus nam kaže: "Ja sam hrana jakih: rasti pa ćeš me jesti. I nećeš ti mene pretvarati u sebe kao hranu svoga tijela, nego ćeš se ti promijeniti u mene." Ali nije to sve. Isus nam je dao sebe pod prilikama kruha i vina da nas osposobi za određene zadaće. To nam, također jednostavno, opisuje Sv. Lav Veliki, papa: "Pričešćivanje tijelom i krvlju Kristovom i ne čini drugo nego da prelazimo u ono što primamo, pa da onoga u kojemu smo suumrli i suukopani i suuskrsnuli svuda pronosimo i duhom i tijelom."

Dakle, biti katolik znači biti živi svjedok euharistijskoga Krista. Budimo Isusu uvijek zahvalni i za svete Tajne kojima nas hrani i jača, i za golemo povjerenje koje nam je dao.

Katolik - svjedok euharistijskoga Krista