Kršćanstvo na (godišnjem) odmoru?

RAZMIŠLJANJE UZ NEDJELJU, 16. kroz godinu - B (22.7.2012)

Čitanja: Ez 2,2-5; 2 Kor 12,7-10; Mk 6,30-34

Tko dobro pamti znade da smo u sv. evanđelju prošle nedjelje slušali o tome kako Isus šalje apostole da propovijedaju njegovu radosnu vijest o Kraljevstvu nebeskom, da izgone zloduhe i da liječe bolesne. A u današnjem evanđelju čitamo kako apostoli "izvješćuju Isusa o svemu što su činili i naučavali'". Međutim, vrlo zanimljivo, nije bilo 'saborske rasprave' o tom izvještaju, nego ih Isus šalje na – 'godišnji odmor'. Kaže im: "Hajdete i otpočinite malo!" Jer – za razliku od naših saborskih zastupnika, koji su radili 61 dan, potrošili 4 milijuna kuna i otišli na dvomjesečni odmor – apostoli zbog silnoga posla, tj. zbog navale ljudi nisu imali vremena ni za jelo. I otišli su svi zajedno – Isus i apostoli. Nije to bio pravi godišnji odmor, nego 'predah' sličan tzv. rekolekciji, kao što svećenici jednom godišnje odu dva-tri dana npr. na Baške Oštarije ili npr. na Krasno na tzv. duhovne vježbe.

Međutim, ljudi su ih pretekli i dočekali tamo kamo su išli. Trčali su obalom dok su oni lađom plovili na suprotnu obalu. Doslovce su jurili za njima. Gotovo kao što su naši branitelji prije tražili npr. vlč. Zlatka Sudca ili danas fra Ivu Pavića da im održe duhovnu obnovu i sv. misu. Dakle, Isus je izabrao ljude koji će nastaviti njegovo djelo; poučavao ih je i dao im vlast da čine dobro. Bili su tako uspješni da ih narod nije htio ostaviti na miru. Ljudi su za njima išli da čuju Isusovu poruku i željeli su ozdraviti od bolesti. Dakle, ljudi su tražili smjer, putokaz, smisao, a ne samo zdravlje.

I danas je jako mnogo ljudi koji traže, koji žele da ih netko uputi i pouči; ima mnogo dobrih ljudi koji traže usmjerenje. Među takvima su npr. roditelji koji su bolesni i brinu se što će biti od njihove djece; takvi su i oni koji su ostali bez posla i tako izgubili svoje dostojanstvo; to može biti i žena koja je ostavljana za vrijeme trudnoće; to su i stariji ljudi koji osjećaju da ih napušta životna snaga a njihovi se mlađi ne brinu za njih; ali i mnogi mladi traže savjete… itd. Znači, postoji vrlo mnogo ljudi koji traže odgovore i koji traže smisao, koji traže usmjerenje. Baš kao što je bilo i u Isusovo vrijeme.

Evanđelist Marko donosi još jednu važnu pojedinost (a njemu je to prenio apostol Petar) - kad je lađa s apostolima i s Isusom pristala, tada "Isus iziđe iz lađe i vidje silan svijet (i) sažali mu se jer su bili kao ovce bez pastira pa ih stane poučavati." I danas su u cijelom svijetu ljudi poput ovaca bez pastira – jer mediji uglavnom nude plitku zabavu, a rijetko daju odgovore na važna životna pitanja. Zato Isus i danas, baš kao u evanđelju, gleda u svoje učenike - u kršćane, ter njih poziva i šalje da budu pastiri tim ljudima. Jer nije dovoljno, tj. ne može do svakoga doprijeti riječ koju izgovori neki "visoki" crkveni pastir…

No danas mnogi kršćani ne znaju što treba ljudima reći. Ipak, to je vrlo jednostavno – treba samo jasno i uvjerljivo posvjedočiti: Bog je, da bi pomogao čovjeku postići njegov vječni cilj i smisao života, poslao svoga Sina kao dobrog pastira. Jedino On, Isus Krist, može okupljati ljude darujući svoj život kao otkupninu za njih. Dakle, On je Mesija, Spasitelj, pastir ljudi. Krist je odgovor na sva dubinska pitanja svakog čovjeka! Zato On, za one koji su gladni njegove poruke žrtvuje i svoj odmor i svoj mir da im navijesti istinu koja hrani i oslobađa. On se žrtvuje i za nas. Zato se svaki kršćanin (i "pastir" i "ovca") – premda je svakom čovjeku potreban i dnevni i tjedni i godišnji odmor - mora biti odgovorno svjestan svoje vjerničko svjedočenje ne može "poslati" na godišnji odmor ter se treba pitati: koliko sam ja spreman žrtvovati za Krista? Koliko vremena svakoga dana odvajam za Boga?

Kršćanstvo na (godišnjem) odmoru?