Tko/što je za tebe Isus Krist?

RAZMIŠLJANJE UZ NEDJELJU, 24. kroz godinu (B), 16. rujna 2012.

Čitanja: Iz 50,5-9a; Jak 2,14-18; Mk 6,27-35

Isus je jednom svoje učenike "anketirao" – iznenadio ih je pitanjem što ljudi govore o njemu, tko je on. To pitanje nije bilo samo sebi svrha. Ono je tražilo odgovor KAKO su ljudi razumjeli Isusove riječi i djela. Odgovori su bili različiti: od toga da ga neki smatraju Ivanom Krstiteljem, Ilijom ili nekim od proroka. Riječ je odreda o ljudima koji su mrtvi, što znači kako su ljudi smatrali da je Isus proročki lik koji se vratio iz mrtvih. A stav Njegovih učenika izražava Petar rekavši da je Isus - Krist, Mesija, pomazanik Božji, najavljeni Spasitelj ljudskoga roda.

Čim je Isus to čuo on im pojašnjava KAKVO je to njegovo mesijanstvo. Naime, on će doista biti Mesija kakvog su očekivali, onaj koji će doći na oblacima na kraju vremena. No, na Petrovu žalost, Isus dodaje i to da će biti odbačen, da će trpjeti i umrijeti, ali na kraju uskrsnuti. Takvog Mesiju narod nije očekivao, tj. takva slika se nije uklapala u njihova očekivanja, i nije im bilo lako prihvatiti takvoga Isusa. Zato je Petar pokušao Isusa odvratiti od najavljene muke i smrti. No Isus je ustrajao na svome putu – on želi do kraja ispuniti volju nebeskog Oca. I ne samo to, nego je i istaknuo da će oni koji ga žele slijediti morati ići istim putem, tj. putem trpljenja. Mnogima se to nije svidjelo!

No, ono važno Isusovo "anketno" pitanje nije nestalo prije dvije tisuće godina. "Što vi kažete, tko sam ja?" - pita Isus danas svakoga od nas! Međutim, to nije pitanje za ocjenu u školi ili za milijun kuna! O odgovoru na to pitanje ovisi naš ne samo zemaljski nego i vječni život! Dakle, je li Isus za mene Mesija ili netko/nešto drugi/o?

Valja znati da vjernici raznih vjera očekuju Mesiju: jedni čekaju njegov prvi pojavak, drugi njegov ponovni (drugi) slavni dolazak; no gotovo svi vjernici čekaju. Što mi očekujemo? Odnosno - koga vidimo u Isusu Kristu? Što je on nama? Je li Isus neki prorok koji će u ovom našem svijetu obnoviti društvene strukture ili vladar koji će te strukture uništiti i uspostaviti novi poredak – alternativu "novom svjetskom poretku" čija je globalna "arhitektura" već očita? Ili pak očekujemo da će on kao učitelj preoblikovati naše misli i srca ili da će nas kao sudac kazniti zbog nevjere? Očekujemo li da će on obnoviti lice zemlje ili da će doći s vatrom i sve razoriti?

Dakle, KAKVOG Mesiju mi očekujemo? Tj. ŠTO očekujemo od Isusa Krista sada i u budućnosti? Na kakvu vrstu promjene se pripremamo? To je vrlo važno, jer od toga očekivanja ovisi i naše djelovanje. No koje ili čije ideje ćemo slijediti? One iz Marksova "Kapitala" ili iz Negrijeva "Imperija", iz "Larina izbora" ili iz "Sulejmana Veličanstvenog"? Isus (i danas) ima svoj plan i nudi nam svoj Put.

Ljudi i danas očekuju nekoga tko će ih izbaviti iz nevolja – danas priželjkuju nekoga tko će svijet izvesti iz globalne krize (a ne znaju da to najlakše mogu oni koji su je planirali i na njoj zarađuju!). Kršćani vjeruju da to još lakše i uspješnije, doslovce bezbolno za sebe i svijet, može riješiti Isus Krist. Tako je bilo i prije dva tisućljeća – mnogi su u njemu vidjeli političkog osloboditelja i vođu. No dolazi Isus koji je i sam žrtva patnjâ i nevoljâ. Zato je razumljivo zašto je došlo do nesporazuma. Čak je i Petar smatrao da mora postojati drugi, jednostavan i 'elegantan' način. No Isus mu posvješćuje da takvo razmišljanje nije božansko, nego ljudsko.

A kako to Bog razmišlja? Pa potpuno drugačije od ljudi: oni koji misle samo na sebe, gube svoj život; a oni koji troše život za druge, ti će ga spasiti! Sve je to – također kao tajnu života – Isus u jednoj zgodi izrazio jednostavnom i razumljivom slikom iz života: SJEME mora UMRIJETI da bi donijelo PLOD! To je Božji način razmišljanja.

A mi? Kojim putem želimo ići? Kakvo sjeme želimo biti?

Tko/što je za tebe Isus Krist?