Đakonsko ređenje u našoj Katedrali

U prvu nedjelju Došašća, 27. studenoga 2011. u katedrali u Gospiću u 10,00 sati je svečanost đakonskog ređenja. Bogoslov naše biskupije Ivica Tolla primit će red đakonata, a zareditelj je naš biskup dr. Mile Bogović.

Sveto pismo je u pogledu samog naziva ĐAKON vrlo zahtjevno i ozbiljno. Grčki izraz "diakonos" odnosno "diakonia" znači na hrvatskom služitelj odnosno služenje, ili možda u manje jasnim i opterećenim terminima danas: minister odnosno ministerij. Isus Krist se sam predstavlja kao sluga.

Prema Novom zavjetu već se u apostolsko doba spominju đakoni koji imaju dužnost dijeliti milostinju. U Djelima apostolskim spominju se sedmorica muževa koji su se trebali brinuti za milostinju i zbrinjavanje siromašnijih u zajednici: Stjepan, Filip, Prohor, Nikanor, Timon, Parmen i Nikola (Dj 6,5). Ipak, njihova se služba tek kasnije naziva đakonskom, a i znatno se razlikuje od one koju će đakoni obavljati u kasnije doba. U prvim stoljećima kršćanstva đakoni upravljaju materijalnim dobrima Crkve, čuvaju sveto posuđe i svete knjige. U kasnijim se stoljećima opseg njihovih dužnosti proširuje - tako da oni čitaju evanđelje na misi, uz dozvolu biskupa propovijedaju, dijele pričest, a u nekim slučajevima također krštenje i sprovod.

U starim crkvenim spisima đakoni su nazvani uhom i okom prezbitera i biskupa, rukama biskupovim, njegovim anđelima i prorocima. Djelokrug njihovog rada uključivao je praćenje ponašanja vjernika ter što se događa u njihovoj sredini, skrb o njihovu ispravljanju, objavljivanje i ispunjavanje svih biskupskih odredbi, kao i skrb o poslovima biskupije. Takva uloga učinila ih je moćnima pa je često dolazilo do zloporabe vlasti, tako da je na Prvom nicejskom saboru bilo potrebno strogo odrediti njihove dužnosti i odnos prema višim redovima. Sabor im je ukinuo izvršnu ulogu, a svaka je crkva imala najviše sedam đakona.

U srednjem vijeku u Katoličkoj Crkvi važnost đakonata opada te on postaje drugi od 3 "viša reda" (subđakonat, đakonat i svećeništvo). Đakon je od toga razdoblja samo pomoćnik pri svečanoj liturgiji. No na Zapadu, za razliku od istočnih Crkava, đakon može redovito krstiti, a i nazočiti vjenčanju.

Drugi vatikanski sabor daje biskupima mogućnost da obnove instituciju TRAJNOG ĐAKONATA. U mnogim Crkvama Zapada trajni đakonat je već odavna prihvaćena stvarnost. Uz to, ukinut je subđakonat, pa đakonat postaje prvi red za koji se može biti zaređen. Svaki svećenik prvo postaje đakon pa onda svećenik. U novije vrijeme Crkva zaređuje za đakone i oženjene muškarce koji doživotno ostaju đakoni i ne mogu postati svećenici. Svaki đakon može krstiti, vjenčati, sahraniti, propovijedati na misi i nositi pričest bolesnicima. Ne može služiti sv. misu, ispovijedati i podijeliti bolesničko pomazanje, što su službe koje pripadaju svećeniku.

Prilikom sudjelovanja u misnom slavlju redovito đakonovo liturgijsko odijelo sastoji se od bijele albe koja je u pojasu zategnuta cingulom ili pascem, preko koje se stavlja štola i to tako da stavi preko lijevog ramena a priveže o desnom boku. Preko štole odijeva se dalmatika. Štola i dalmatika uvijek su u odgovarajućoj liturgijskoj boji koja ovisi o liturgijskom vremenu (došašće, božićno vrijeme, korizma,vazmeno vrijeme, ili vrijeme kroz godinu) ili o pojedinim blagdanima koji se određenog dana slave. Liturgijska boja đakonova odijela jednaka je liturgijskoj boji svećeničkog odijela.

Prilikom ostalih službi, izvan slavljenja mise, đakon obično ne nosi dalmatiku, već samo albu i štolu. Tako se odijeva za slavljenje krštenja, za nošenje pričesti izvan mise, prilikom sudjelovanja u slavlju ženidbe, na sprovodu.

Đakonsko ređenje u našoj Katedrali Đakonsko ređenje u našoj Katedrali

'Elizabeta' u Brlogu - u nedjelju na Duhove

Poradi dobro poznatih okolnosti i razloga ovogodišnje slavlje zaštitnice župe Brlog – Pohod Blažene Djevice Marije Elizabeti, tj. župni "zbor", pučki zvan...   >>>

Euharistija - obnova uma i srca ter izvor snage

POTICAJ NA RAZMIŠLJANJE O TEMI 3. VAZMENE NEDJELJE Opis susreta Uskrsloga s dvojicom učenika na njihovu putu iz Jeruzalema prema Emausu je izvještaj...   >>>

Je li slučajan potres u nedjelju bez sv. mise?

PRVA NEDJELJA BEZ MISA (...) Cijela ova priča s koronom, prenapuhana kakva već jest (i tko to ne vidi taj je slijep pokraj zdravih očiju!), bila je...   >>>