Biblija ili televizija u Godini vjere

RAZMIŠLJANJE UZ NEDJELJU, 26. kg-B (30.9.2012.

)

Evanđelje: Mk 9,38-43.45.47-48

"Ne postoji ništa ljepše, nego biti dotaknut, zatečen evanđeljem, Kristom!"

Tim nam je riječima papa Benedikt u propovijedi na početku svoga pontifikata (24.4.2005.) poručio da se ne bojimo prijeći prag vjere koji vodi do OSOBNOG SUSRETA s Kristom: "Ne postoji ništa ljepše nego biti dotaknut, zatečen evanđeljem, Kristom. Ne postoji ništa ljepše nego poznavati njega i priopćavati drugima prijateljstvo s njime."

A osječki biskup Đuro Hranić, koje je u ime HBK zadužen za "resor" ketehizacije, u jednoj svojoj poruci za početak školske i vjeronaučne godine ističe da je ovo vrijeme, koje smo započeli novom školskom i pastoralnom godinom, vrijeme koje nam je darovano. To je naše vrijeme, kaže biskup, ali ono nije samo naše, nego je prije svega i Božje vrijeme. A s tim i vrijeme Crkve. No pred nama je GODINA VJERE. Papa će je proglasiti za cijelu Crkvu 11. listopada, a u našoj biskupiji GODINA VJERE će započeti u nedjelju 14. listopada. Koja je svrha toga? Crkva želi učiniti to vrijeme trajnim susretom Boga i čovjeka, a taj susret "započinje krštenjem, po kojemu možemo Boga nazivati Ocem", kaže papa Benedikt u pismu za Godinu vjere (Porta fidei – Vrata vjere,1).

A kako se Isusa može SUSRESTI, Evanđelja nam donose kroz primjer dvaju likova – to su Zakej i Marija Magdalena, ističe biskup Hranić. Opisujući susret Isusa i carinika Zakeja, evanđelist Luka napominje: Zakej je želio "vidjeti tko je to Isus, ali nije mogao od mnoštva ljudi jer je bio niska stasa" (Lk 19,1-3). Zato se popeo na smokvu. To znači da u svakom čovjeku postoji iskonska čežnja za susret s Bogom. Zatim, Zakejev niski stas znak je i ljudske nemoći da se izdigne iznad ograničenosti koje čovjeku ne dopuštaju susret s Isusom. A ono mnoštvo od kojega Zakej nije mogao "vidjeti tko je to Isus" znak je i mnogih svakodnevnih zapreka koje današnjem čovjeku ne dopuštaju da se probije do jedinoga i pravoga Učitelja. Mladima npr. to mogu biti mediji: video-igre, glazba, tv-serije (Lara, Sulejman…) itd. Ali i ljudi, nažalost, i roditelji, i učitelji, i prijatelji… mogu biti djeci zapreka da se ne susretnu s Isusom… čak i svećenik (na to Isus upozorava opomenom onima koji sablažnjavaju njegove "malene")! Dakle, jao nama ako ne opravdamo odgovornost koja nam je dana!

Drugi primjer što znači "vidjeti Gospodina" prekrasno opisuje evanđelist Ivan u izvješću o ukazanju uskrsloga Isusa Mariji Magdaleni (Iv 20,11-18). Nakon što je Marija Magdalena došla na grob ter opazila da je kamen s groba dignut, javila je to apostolima. Ono što je na grobu ugledala bile su pojedinosti, ali ne i sveukupna stvarnost. No, promjena se događa u SUSRETU Marije Magdalene s Uskrslim. Mislila je da je to vrtlar, ali kad Isus izgovori njezino ime: "Marijo!" ona ga je mogla prepoznati pa mu reče: "Učitelju!" Kao da je htjela reći: "Govori, da te mogu vidjeti", što Sv. Ivan potvrđuje na kraju izvješća. "Ode, dakle, Marija Magdalena i navijesti učenicima: Vidjela sam Gospodina i on mi je to rekao" (Iv 20,18).

Evo, dakle, cijeli odgoj u vjeri ima cilj dovesti čovjeka do OSOBNOGA SUSRETA s Bogom. Vjeronauk u školi, kao i čitavo katehetsko nastojanje Crkve, na poseban način u Godini vjere, ima zadaću dovesti učenike i ostale vjernike do one vjere koja obvezuje da postanu "živi znak prisutnosti Uskrsloga u svijetu" (usp. Benedikt XVI, Porta fidei, 15). To je naša zadaća! A "vrata vjere koja vode u život zajedništva s Bogom u njegovoj Crkvi uvijek su nam otvorena", kaže papa Benedikt. "Preko njihova praga može se prijeći kada je BOŽJA RIJEČ naviještena a srce dopusti da ga oblikuje milost koja preobražava. Proći kroz ta vrata znači krenuti na put koji traje čitav život" (PF, 1). Zato bi i naš vjeronauk trebao trajati cijeli život. Ali mnogi nakon 'prvoga razreda', tj. nakon pričesti i krizme brzo odustanu pa zato imamo tako mnogo potpuno nepismenih vjernika i golemo vjersko neznanje…!

Na kraju, pazite na što Papa stavlja naglasak. Kaže da se trebamo uvijek iznova pitati: "Jesmo li doista prožeti BOŽJOM RIJEČJU? Je li TO hrana od koje živimo, više no što su to kruh i stvari ovoga svijeta?" Ako ta pitanja "prevedemo" u svakodnevni govor, ona će glasiti ovako: Utrošimo li svaki dan više vremena na čitanje Sv. PISMA ili na gledanje TELEVIZIJE, surfanje, esemesanje, fejsanje…? Papa dalje pita: "Je li naš duh toliko zaokupljen tom Riječju Božjom da ona ostavlja traga u našem životu i oblikuje našu misao?" (Pismo uz proglašenje Svećeničke godine). Ponovit ću ta pitanja, a svatko od vas neka na njih odgovori u sebi i za sebe!

1. Utrošim li svaki dan više vremena na čitanje Sv. PISMA ili na gledanje TELEVIZIJE, surfanje, esemesanje, fejsanje…?

2. Je li moj duh toliko zaokupljen tom Riječju Božjom da ona ostavlja traga u mojem životu i oblikuje moju misao?

Biblija ili televizija u Godini vjere