VIS "Trinitas" iz Otočca na Papa festu

Četrnaest godina nakon što je, danas blaženi, papa Ivan Pavao II. s raspjevanom hrvatskom mladeži 4. listopada 1998. godine na Gospinu otoku u Solinu na hrvatskom jeziku pjevao "Zdravo Djevo", u sportskoj dvorani na Bilankuši u Solinu u nedjelju 7. listopada održan je 14. Papa fest. Festival, koji nema natjecateljski karakter, i ove je godine počeo pjesmom posvećenom blaženome Papi "Gledam Te, bijeli Oče" koju su izveli članovi nekoliko sastava.

Potom je sve nazočne, među kojima i generalnog vikara Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Ivana Ćubelića, splitsko-dalmatinskog župana Antu Sanadera, predsjednika Gradskog vijeća dr. Kaja Bućana, pozdravio gradonačelnik Solina Blaženko Boban, prisjetivši se, u svom obraćanju, blagopokojnoga nadbiskupa Ante Jurića koji je jedan od najzaslužnijih što je Ivan Pavao II. posjetio prasvetište Gospe od Otoka gdje se na Gospinom otoku susreo s mladima. "Na tom susretu je papa Ivan Pavao II. uputio mladima svoju očinsku riječ. U trajnoj zahvalnosti za taj nezaboravni susret, dragi mladi, i dalje gajite ljubav prema Bogu, Crkvi i Domovini", poručio je gradonačelnik Boban. Ovogodišnji Papa fest u ime njegovoga glavnog pokrovitelja Nadbiskupskog ordinarijata u Splitu otvorio je mons. Ćubelić. Nazočnima je poručio da u Godini vjere u svojim promišljanjima i svjedočenju vjere pred oči treba staviti i susret s papom Ivanom Pavlom II. kako bi po geslu tadašnjega papinog posjeta "Bit ćete mi svjedoci" bili svjedoci Božje ljubavi na proputovanju ovim svijetom.

Zatim su s jednom autorskom pjesmom nastupili vokalno instrumentalni sastavi i solisti: Trinitas - Otočac, Prijatelji Sv. Ante – Uzarići (Široki Brijeg), Anđeli - Kaštel Novi (Rudine), Matea Spajić - Slavonski Brod, iz Splita: Krstitelj, Sperantes, Izidor i klapa Serpentina, zatim Frama Kočerin – Kočerin (BiH), Papa band - Solin i Anđela – Darmstadt (Njemačka). Kao gost festivala nastupio je pjevač Ivo Amulić. Riječ zahvale na kraju programa svim sudionicima uputio je organizator i idejni začetnik Papa festa župnik Gospe od Otoka don Vinko Sanader, istaknuvši kako „ne sumnja da nas s prozora Neba veliki Ivan Pavao gleda i blagoslivlje kao što je to učinio u Solinu prije 14 godina, i bezbroj puta u Rimu kad god su Hrvati hodočastili u Vječni grad". Nakon podjele zahvalnica svim sudionicima, Papa fest je zaključen zajedničkom izvedbom festivalske himne "Hrvatska mladež". Voditeljice programa bile su Maja Matas i Nevena Domazet.

Dan prije Papa festa, u crkvi Gospe od Otoka služena je misa u čast blaženome Ivanu Pavlu II. kao zahvalnost za posjet Solinu, i sve što je učinio za Hrvatsku. Misu je predvodio don Jure Bjeliš, a pjevao je Papa band. Pokrovitelji festivala su Nadbiskupski ordinarijat u Splitu i Poglavarstvo Grada Solina, supokrovitelji: županija Splitsko-dalmatinska i Cemex Hrvatska, a organizator župni ured Gospe od Otoka u Solinu, objavila je tu lijepu vijest Informativna katolička agencija (IKA).

A mi samo dodajemo da je otočki VIS "Trinitas", koji je pod vodstvom našega župnika don Anđelka dostojno prezentirao svoju župu, grad i Gacku dolinu, izvedbom pjesme ANĐELU ČUVARU na Papa festu u Solinu nastupio u sljedećem sastavu: Anamarija Jurković, Mirela Marija Božičević, Elizabeta Božičević, Mira Sertić, Maja Perković, Vera Bralić, Marinko Jurković i don Anđelko, a "pojačali" su ih gosti iz Gospića i Zagreba: Nikola Miškulin i Nikola Perišić ter Josipa, Jelena i Renata Krajina.

Stihove pjesme "Anđelu čuvaru", koju je napisala je Mira Preisler (a malu prilagodbu učinio don Anđelko), uglazbila je časna sestra Cecilija Pleša, rodom iz Gacke doline. Obradbu je napravio maestro prof. Josip Magdić, a aranžman Zdenko Hršak Zdenna, u čijem je studiju u Otočcu pjesma i snimljena.

VIS "Trinitas" okupio se prošle godine koncem rujna, a svoj prvi javni "nastup" imao je na nedjeljnoj večernjoj misi u Otočcu 16. listopada pa je taj nadnevak uzeo za svoj "rođendan". "Prvu svjećicu" VIS će proslaviti, također na "svojoj" svetoj misi, u nedjelju navečer 21. listopada animiranjem misnoga slavlja, a poslije mise će biti "mali koncertić".

TRINITAS se iskreno zahvaljuje darovateljima, koji su svojim prilozima omogućili ostvarenje ideje o snimanju pjesme i putovanje na festival u Solin. Njihov glavni sponzor bio je Grad OTOČAC. Njemu su se, maker skromnim prilogom, pridružile mnoge tvrtke i ustanove, ali i vjernici koji dolaze na večernju misu, a to su: MOST d.o.o. – Otočac, Hotel PARK EXCLUSIVE – Otočac, TV Loki – Otočac, Zdravko Majetić (autobus) – Otočac, Ured ovlaštenog inženjera geodezije (Pavelić – Orešković) – Otočac, Pekarna DOMINIK – Otočac, Hotel KRASNO - Krasno Polje, Disco club PULS – Otočac, Caffe bar EXTREME – Otočac, Lucija Orešković – Otočac, Voćarna ANA-MARIJA – Otočac, Caffe bar ENIGMA (Obrt Vrzić) – Otočac, Frizerski salon DEA – Otočac, Butik MANGO (Obrt M&L) – Otočac, Caffe bar PARADISO – Otočac, Restoran LIKA-ĆAMAR – Otočac, Gacko pučko otvoreno učilište – Otočac, Nakladnik TREĆI DAN - Hrv. Leskovac (Zagreb) i Optika SV. LUCIJA – Otočac.

VIS "Trinitas" posebno se zahvaljuje svojim medijskim pokroviteljima – to su TV Loki i Hrvatski radio Otočac – kao i pojedincima koji su dio sebe ugradili u pjesmu i nastup na Papa festu a to su: časna Cecilija Pleša, mo. prof. Josip Magdić, Zdenko Hršak Zdenna, Renata Krajina, Nikola Miškulin, Nikola Perišić, Ljiljana Atalić, Valentina Grahovac, Ana Marija Grahovac i Marija Dasović, ali i mnogi drugi koji na različite načine podupiru slavljenje Boga suvremenim glazbenim izričajem.

Napomena: Fotografija "Trinitasa" je sa Zdennom u studiju, a nekoliko fotkica s Papa festa ima na portalu: http://www.dalmacijanews.com/Magazin/View/tabid/75/ID/101264/Solin-Na-Papa-festu-Ivo-Amulic-don-Anelko-Kacunko-FOTO.aspx

Osim toga možete posjetiti profil VIS TRINITAS na Fejsu: http://www.facebook.com/VisTrinitasOtocac

Četvrtak, 11. Listopad 2012.

VIS "Trinitas" iz Otočca na Papa festu VIS "Trinitas" iz Otočca na Papa festu