U Otočcu Godina vjere u znaku ŽPV

U našoj biskupiji Godinu vjere službeno je otvorio naš biskup Mile u nedjelju 14. listopada sv. misom u katedrali u Gospiću, a na župnoj razini to je učinjeno u svim župama naše biskupije. Međutim, vrlo znakovit događaj bio je toga u Otočcu, koji je bio domaćin susretu članova župnih pastoralnih vijeća cijele naše Gospićko-senjske biskupije. Na tome susretu, kako na biskupijskom portalu piše Zvonko Ranogajec, okupio se više od 300 vijećnika iz većine župa svih šest dekanata biskupije.

Na početku prvog dijela susreta, koji je započeo u velikoj dvorani Gackog pučkog otvorenog učilišta, vijećnike i goste, među kojima su bili također otočki gradonačelnik Mario Barković, koji je ujedno župni vijećnik u Otočcu, i dekan Veleučilišta u Gospiću Branislav Šutić, pozdravio je domaćin, župnik Otočca i generalni vikar biskupije mons. mr. Tomislav Šporčić, najavivši susret kojim je otvorena Godina vjere u Gospićko-senjskoj biskupiji. Vjera je dar koji trebamo stalno otkrivati u cilju boljeg shvaćanja temeljnih istina naše vjere. Susret su otvorili članovi Akademskog pjevačkog zbora "Vladimir Prelog" iz Zagreba, koji djeluje u okviru Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije sveučilišta u Zagrebu pod ravnanjem dirigentice Ive Juras Soprani. A naš biskup Bogović je u svome obraćanju nazočnim istaknuo da za bolje shvaćanje vjere trebamo okupiti vjerničku elitu ili jezgru u koju spadaju upravo župni vijećnici. Oni trebaju uzeti plugove vjere i preorati neizorane ledine.

Zatim je predavanje o temi "U susret Godini vjere" održao dr. Ante Mateljan, profesor na KBF-u u Splitu. Prema apostolskom pismu pape Benedikta "Porta fidei" (Vrata vjere), prof. Mateljan je naglasio da su ta vrata Isus Krist, prag je riječ Božja, a korak koji trebamo učiniti u prijelazu praga tih vrata vjere je zajedničko djelo milosti i ljudske slobode. Tim prelaskom događa se otajstvo vjere, istaknuo je don Ante, ter zaključio da je glavni uzrok papinog proglašenja Godine vjere činjenica što se kršćanska kultura opoganila. Zato je potrebna nova evangelizacija u kojoj se više treba koristiti Katekizmom katoličke crkve, osnovnim sredstvom za upoznavanje vjere i mjerila ispravnosti sadržaja vjere i teologije. Vjera raste kada se živi kao iskustvo primljene ljubavi. Zatim je dr. Mateljan pojasnio osam poticaja pastoralnih smjernica da se pomogne oživotvorenju papinog dokumenta "Porta fidei". Iznio je i četiri ključne tvrdnje toga dokumenta ter pojasnio razine njegove realizacije, kao i pet najčešće postavljanih pitanja: kakvo je stanje vjere danas, koji su razlozi krize današnje vjere, je li Crkva pomoć ili smetnja u vjeri, gdje je u našoj vjeri Isus Krist, ter kakva su svjedočanstva vjernika. Predavač je također naglasio da gdje nema Boga počinje gatanje i magija, pa je presudno životno svjedočenje vjernika jer svijet traži nove svjedoke i jedinstvo u ljubavi. U raspravi dr. Mateljan je poručio da nam nedostaje na formativnoj razini snažnih intelektualaca koji bi bili sposobni kritički djelovati na narod. Biskup Bogović je pak naglasio kako je papa Ivan Pavao II. upravo u Hrvatima vidio nadu za Europu. Hrvate danas gone i kada čine dobro, i nema danas naroda koje se tako krivo i bezobzirno napada. Možda Bog doista nas Hrvate priprema da Europu učinimo boljom, istaknuo je biskup.

Na misnom slavlju u župnoj crkvi Presvetog Trojstva, na kojoj je koncelebriralo 16 svećenika a pjevanje je animirao AZ Vladimir Prelog, biskup Bogović je u propovijedi zapitao vjernike skrivamo li se u svojoj vjeri ter ima li u njoj farizejštine? Najveća je vrijednost u životu ako čovjek prepozna što Isus želi u našem životu i da to slijedi. Upravo zato su i održavani koncili koji su ljude htjeli poticati na bolje svjedočenje vjere. Biskup je predstavio povijesnu kronologiju 21 održanog sabora u proteklo 21 stoljeće, kako 8 održanih sabor u 1. tisućljeću tako i 13 općih papinskih sabora održanih u 2. tisućljeću nakon crkvenog raskola 1054. godine. Biskup je zatim podrobnije prezentirao odluke i definicije 2. vatikanskog sabora u cilju posadašnjenja Crkve u to vrijeme i za evanđelje sadašnjeg vremena. Tim promjenama stvoreno je novo lice iste Crkve, a kao najvažnije odluke su narodni jezik u liturgiji, koncelebracije, Crkva kao Božji narod, uvažavanje onog što je stvoreno kroz povijest kao i deklaracija o vjerskoj slobodi. Biskup je zaključio da je posljedica 2. vatikanskog sabora jasno poimanje crkvenog nauka kao i samog pojma vjernika. Nazočnim vijećnicima biskup je na kraju poručio da po svom svjedočenju trebaju biti vjernička elita. Pohvalio je i domaćina na zahtjevnoj organizaciji takvog skupa. Na kraju mise svima je svoj pozdrav i zahvalu uputio sam mons. Šporčić.

Srijeda, 17. Listopad 2012.

U Otočcu Godina vjere u znaku ŽPV