Ljubav – prva i najveća zapovijed

RAZMIŠLJANJE UZ NEDJELJU, 31. kg-B (4. studenoga 2012.)

Čitanja: Pnz 6,2-6; Mk 12,28b-34

Čuj Izraele! (za nas to znači: Čuj Hrvatska!) Gospodin, Bog naš, Gospodin je jedini! Zato ljubi Gospodina, Boga svoga, svim srcem svojim, svom dušom svojom i svom snagom svojom! Riječi ove što ti ih danas naređujem neka ti se urežu u srce!

Tim je riječima Mojsije – kako nam donosi današnje prvo misno čitanje - posvijestio Izabranom Božjem narodu najvažniju zapovijed. A u evanđelju, pismoznanac, koji je (vrlo vjerojatno) Isusa htio iskušati, pita koja je prva zapovijed, premda ju je znao napamet. Isus doslovce ponavlja "Mojsijevu" zapovijed ljubavi prema Bogu, ali joj kao potpuno ravnopravnu dodaje ljubav prema bližnjemu. Isus nam je tako, na jednostavan način, dao bitnu poruka cijeloga Sv. pisma, tj. Božje objave – ZAPOVIJED LJUBAVI. Jedna jedina – i zapovijed, i ljubav - dvostruka i neodvojiva: Ljubav prema Bogu, i ljubav prema čovjeku. Zapravo, možemo reći da temeljni "ustav" koji obvezuje zajednicu Isusovih učenika i prijatelja jest ZAKON LJUBAVI.

Premda se može činiti da u ovom slučaju Isus nije dao nikakvu novost nego je samo potvrdio starozavjetnu objavu, ta Kristova zapovijed da ljubimo jedni druge jest pretpostavka ljubavi prema Bogu. Jer tko ne ljubi svoga brata kojega vidi, kaže Sv. Ivan, ne može ljubiti Boga kojega ne vidi! Zato vjernik koji se hvali vjerom u Boga, a mrzi bilo koga - pa čak i neprijatelja! - ne postupa po Isusovoj Zapovijedi! Takav je i onaj koji kaže da voli cijeli svijet, a mrzi susjeda ili se stalno svađa sa svojim ukućanima.

Papa Benedikt je napisao encikliku pod znakovitim nazivom Bog je ljubav. U njoj govori o različitim oblicima ljubavi, pa je to njegovo pastirsko pismo, među ostalim, i "poziv svijetu i čovjeku da iznova preispita pojam i praksu ljubavi koja doživljava sve strašnija izopačenja" (Z. Vukman). Naime, posebno od pojave hollywoodske filmske industrije, svijet više ne razumije kakva je to ljubav "agape" i "caritas", nego samo što je "eros". To znači da danas pod utjecajem medijâ čak i vjernici, a posebno mladi, kad čuju riječ "ljubav", misle - erotika. A to je ne samo užasno iskrivljavanje biblijske stvarnosti, nego i sotonska podvala. Jer kako tu najprostiju vulgarizaciju usporediti npr. s istinom "Bog je ljubav!"? Kako iskrivljeni pojam ljubavi usporediti s majčinskom ljubavi…? Odnosno, što dobijemo kada ljubav o kojoj govori Isus usporedimo s pojmom ljubavi o kojoj pjevaju danas npr. Lady Gaga, heavy metalci ili Davor Gobac…?

A na početku kršćanstva bilo je drukčije. Tada se događalo, piše Tertulijan (2.-3. st.), da su se pogani obraćali vidjevši ljubav koja je vladala među kršćanima. Govorili su: "Gledaj kako se ljube međusobno" (usp. Apologet, 39 § 7).

Kako je pak u našoj stvarnosti? Jednom je u jednom ličkom gradu, tijekom razgovora o vremenima, kad je vrijedilo pravilo da "Lika sve naseli a sebe ne raseli", jedan mladić pitao svećenika: "Velečasni, koji je razlog da ovako izumiremo?" Svećenik je dao neobičan odgovor: "Prije su ljudi i u Lici i u cijeloj Hrvatskoj vjerovali u Boga, radili zemlju i rađali djecu. Danas nema ni jednoga, ni drugoga pa zato ni trećega!" Dakle, htio je reći, zavladala je strašna sebičnost u kojoj čovjek gleda samo sebe, izbjegava žrtvu i ništa ne očekuje od Boga! Pa i u ovoj trenutnoj krizi mnogi "odgovorni", u svojoj oholosti i sebičnosti, u naizglednom traženju rješenja uopće ne spominju Boga. Ne računaju s njim kao s "čimbenikom izlaska iz krize" niti Njegovim receptima…

A Isus je već ponudio rješenje – rekao je da nema veće ljubavi nego život svoj dati za drugoga… tj. žrtvovati se za drugoga! Tako nas On uči da - ako želimo živjeti i biti sretni! - trebamo primijeniti Njegov recept i lijek, da trebamo ići Njegovim putem. Drugoga dobrog puta nema, tj. svi drugi putovi vode u nesreću i smrt. Zato Isus Krist želi odnosno on nam 'zapovijeda', za naše dobro, da naša međusobna ljubav bude kao što je njegova ljubav prema nama!

Na kraju podsjećam - danas je 4. nedjelja Godine vjere. Na otvorenju te Godine papa Benedikt je naglasio: "Kristova ljubav je ta koja ispunjava naša srca i potiče nas na evangelizaciju" (tj. naviještanje, svjedočenje vjere). A "vjera raste kada se živi kao iskustvo primljene ljubavi i kada se prenosi kao iskustvo milosti i radosti". No, vjere nema bez molitve, čitanja Biblije i sakramenata. Zbog toga, u Godini vjere svaki bi se vjernik trebao pitati: zašto vjeruje, što vjera znači u njegovu životu, što bi trebao činiti kako bi njegova vjera bila na što veći blagoslov njemu i njegovim bližnjima ter kakav je njegov molitveni život.

Također, u Godini vjere treba često moliti: "Gospodine, umnoži nam vjeru!"

Ljubav – prva i najveća zapovijed