Sve što darujemo ljudima, dajemo Bogu

RAZMIŠLJANJE UZ NEDJELJU, 32. kg-B (11.11.2012.)

Čitanja: 1 Kr 17,10-16; Heb 9,24-28; Mk 12,38-44

Evanđeoska zgoda ove nedjelje, zajedno s onom iz 1. čitanja o proroku Iliji i siromašnoj udovici, potiče nas na razmišljanje o darivanju. Ta je tema vrlo česta u biblijskim tekstovima. Znademo kako ljudi obično daruju od svoga suviška, no i pritom ima nekoliko razloga zašto daju. Neki daruju iz istinske velikodušnosti: oni vide ljude koji su u potrebi i žele im pomoći. Ima onih koji daju zato što imaju osjećaj krivnje - tako npr. neki poslodavci zakidaju radnike pa daju prilog za crkvu. Smatraju da će tako "vratiti dug", iskupiti se odnosno novcem "kupiti nebo". No to je velika varka.

Znademo također kako svi ljudi rado daju onima koje vole - to posebno dolazi do izražaja u tzv. vremenima darivanja. Darivati one koje volimo uglavnom ne predstavlja problem. No, sjetimo se, Isus nas je mnogo puta poučio da trebamo činiti drukčije. I misna čitanja ove nedjelje to nam posvješćuju - govore o velikodušnosti koju nadahnjuje vjera. Zanimljivo, takva je velikodušnost rijetka kod bogataša – nju pokazuju najčešće oni koji materijalno jako malo posjeduju. To je herojska velikodušnost.

Upravo o tome govori evanđelje o "udovičinu novčiću". U prvom dijelu Isus kritizira pismoznance. Predbacuje im farizejsko licemjerje: oni čine dobro da ih ljudi vide, da bi ih ljudi hvalili! A u drugom dijelu toga evanđelja Isus hvali velikodušnost siromašne žene. Naime, Isus je sjedio blizu riznice, velike hramske blagajne i gledao što ljudi čine. Hram je imao 13 "kasica" u obliku trube. Novac koji su ljudi davali išao je za uzdržavanje hrama. Zvuk novca koji je odzvanjao kotrljajući se do dna kasice pokazivao je velikodušnost darovatelja. Veće kovanice pravile su veću buku. A ono što je ubacila udovica nije odzvanjalo okolo, nije pravilo buku, ali je zato bilo od srca i vrjednije od svih koji su pred drugima željeli pokazati svoju velikodušnost. Takvu javnu tj. "medijsku" darežljivost Isus je osudio mnogo puta. Jer to je glumljenje pobožnosti i dobročinstva - to je zapravo laž!

A gdje možemo naći pravi primjer herojske velikodušnosti? To je zapravo sam Isus! On je predao samoga sebe, darovao cijeloga sebe - kao otkupninu za naše grijehe, za naše spasenje. Naravno, Bog se ne da nadvisiti u velikodušnosti. Ali to je nama poticaj da se stalno trudimo!

Znademo da i među ljudima ima divnih primjera velikodušnosti. Takav je i u prvom misnom čitanju - to je udovica iz Sarfate koja je proroku Iliji, oslonivši se na Božju riječ, dala sve što je imala - ali poslije je primila mnogo više nego je dala. Dakle, oni koji su istinski velikodušni, oni ne gledaju na druge i ne očekuju nagradu. Oni izvršavaju svoje zadaće, a ostalo stavljaju u Božje ruke. I onda dobiju sve! Zato, promislimo, ispitajmo se: Kako mi darujemo? Koliko smo spremni dati? Vjerujemo li da će nam se sve vratiti? Vjeruju li današnji kršćani da sve što daruju ljudima daju Bogu?

Jedna poučna priča kaže da je čovjek s vrećom žita susreo prosjaka koji je zatražio pomoć - barem jedno zrno. Čovjek je siromahu doista dao – JEDNO zrno. Došavši kući odriješio je vreću i na vrhu ugledao – jedno ZLATNO zrno! Tada je gorko požalio što siromahu nije dao barem šaku žita ili pak cijelu vreću!

Sve što darujemo ljudima, dajemo Bogu