Pripreme za "smak svijeta"

RAZMIŠLJANJE UZ NEDJELJU, 33. kg-B (18.11.2012.)

Čitanja: Dn 12,1-3; Heb 10,11-14.18; Mk 13,24-32

U one dane sunce će pomrčati, a zvijezde će s neba padati… Kad vidite da se to zbiva, znajte: blizu je, na vratima!

Tim je riječima i događajima Isus najavio svoj ponovni dolazak. Učenici su ga pitali: "A kada će to biti?" To je sasvim razumljivo, jer čovjek je po svojoj naravi radoznalo biće. Zato su ljudi uvijek bili znatiželjni glede budućnosti. No danas tu činjenicu mediji bezočno koriste, a svjetska industrija zabave grubo se poigrava čovjekovim duhom i često manipulira masama u svijetu. Zbog toga se stalno objavljuju loše vijesti u dnevnim informativnim emisijama pa su ne samo 'naše' novine nego gotovo svi mediji u cjelini postali "crna kronika". Ta je čovjekova karakteristika također razlog da se često objavljuju i prilozi o masovnim epidemijama zaraznih bolesti, o skorim katastrofama, o užasima koji prijete svijetu... itd. Rezultat te kampanje je širenje panike i straha.

U taj trend uklapa se i film "2012" - koji su i kod nas već mnogi vidjeli. To je tzv. apokaliptični triler u kojem jedan čovjek pokušava spriječiti ostvarenje jednog prastarog katastrofičnog proročanstva. Naime, po kalendaru starih Maya 21. prosinca 2012. dogodit će se smak svijeta. I stvarno, tako scenarist i režiser izmišljaju, kad je svijet već potonuo u kaos onda jedan razvedeni pisac znanstvene fantastike pokušava spriječiti istrjebljenje ljudske vrste itd... Film je užasno napet - sigurno je već zaradio tj. distributerima donio "grdnu lovu", ali od mene neće dobiti ni lipe – i naizgled sadrži neke važne i dobre poruke. No malo je onih koji će zapaziti jednu posebno podlu poruku: RAZVEDENI čovjek spašava svijet! Kao da je sređen obiteljski čovjek najobičniji egoist koji se ne brine za druge…!

Međutim, po riječima misnoga evanđelja današnje nedjelje – koje su istaknute ovdje na samom početku - može izgledati da i Isus širi paniku. Jer i on navješćuje dramatične događaje u svijetu pa čak i u svemiru! No, Isus kaže da će taj kaos, tj. propast, kraj, smak svijeta - prethoditi njegovu konačnom dolasku, Sudnjem danu.

Ali, unatoč sličnosti, golema je razlika između Isusova spasonosnog navještaja i izmišljenih scenarija hollywoodske mašinerije – "po plodovima se prepoznaju". Evo primjera: već su neki pojedinci pa i cijele obitelji u SAD najavile samoubojstvo jer ne žele živi dočekati tu katastrofu. Uz to, dobro je poznato, globalni širitelji panike zarađuju milijarde dolara na lijekovima koji ništa ne pomažu, a znakovito je da su te korporacije najčešće protukršćanski orijentirane! Zanimljivo da su proizvođači silno reklamiranih tableta "Tamiflu" povezani s organizacijama koje su svojedobno napadale Papu i zato što je primio Thompsona...! Itd. Ali ljudi to ne znaju. Zato što se do tih podataka i zaključaka dolazi molitvom i čitanjem, a ne "buljenjem u ekrane" odnosno gledanjem npr. Sulejmana veličanstvenog.

I još nešto vrlo važno: Isus Krist ne želi širiti paniku. On nas samo zabrinuto, ali ozbiljno, upozorava da ne nasjedamo lažnim prorocima; naš nas Spasitelj poučava da je korisnije čitati Božju riječ nego npr. gledati televizijski Ples sa zvijezdama ili neki privlačan film koji neprimjetno zaglupljuje i kvari! Bibliju je korisno čitati i slušati čak i onda kad ništa ne razumijemo, jer djeluje na naše srce! Sjetimo se primjera dvojice učenika na putu u Emaus, kojima je "gorjelo srce dok (im) je putem govorio" Uskrsnuli!

Dakle, riječima evanđelja današnje nedjelje Isus nam posvješćuje tri bitne činjenice: 1. Nepoznat je trenutak konca svijeta i Kristova ponovnog dolaska! 2. "Bdijte!" - jer će taj čas doći iznenada - dakle ne smijemo biti nespremni! 3. "Ne bojte se!" – "Ja sam s vama u sve dane do svršetka svijeta!" – kaže On. Možemo zaključiti: kršćanin se ne boji svršetka svijeta jer znade da će se tada Krist pojaviti u svojoj slavi. Nama je to poticaj da se s ljubavlju zauzimamo oko izgradnje našega društva. Naša je zadaća da u svojoj sredini s radošću širimo ljubav i nadu, ponos, zajedništvo i optimizam. Jer evanđeoske apokaliptičke slike, kojima Krist proriče svoj slavni dolazak na svršetku vremena, samo su nam poticaj na ozbiljnost. Iako danas ima mnogo znakova po kojima taj Dan (dan Isusova ponovnog dolaska) izgleda blizu, nepoznat nam je čas Sudnjega dana, pa zato na nj moramo biti uvijek spremni. Isto tako ne smijemo nasjedati raznim katastrofičarima – ni političkim, ni onim 'pobožnim' sektašima koji čak "točno znaju" kad će Sudnji dan…

Evo što o tome kaže Katekizam Katoličke Crkve: "Posljednji sud bit će u vrijeme slavnog povratka Kristova. Samo mu Otac zna sat i dan; samo on odlučuje o njegovu dolasku. Po svom će Sinu Isusu Kristu izreći tada konačni pravorijek o svoj povijesti. Tada ćemo upoznati posljednji smisao čitava stvorenja i svu ekonomiju spasenja; shvatit ćemo čudesne putove kojima je njegova Providnost vodila svaku stvar njezinu konačnom cilju. Posljednji ce sud otkriti da Božja pravda pobjeđuje sve nepravde što su ih Božja stvorenja počinila ter da je Božja ljubav jača od smrti" (KKC, br. 1040)!

Prožet tom vjerom i nadom naš je vjernički narod skovao izreku: "Radi kao da ćeš 100 godina živjeti, a moli kao da ćeš sutra umrijeti!" A vrlo je zanimljiva i znakovita zgoda iz života Sv. Karla Boromejskog, milanskog nadbiskupa iz 16.st. On je postao svećenik nakon što je stekao dvostruki doktorat. Ali volio je sport, posebno biljar. Jednom su ga tako usred igre zapitali: "Oče Karlo, što biste učinili kad biste znali da je sutra smak svijeta?" On je smireno odgovorio: "Nastavio bih igrati!"

A što biste vi učinili?! Svakako je najbolje poslušati Isusa koji kaže: "Bdijte!" i "Ne bojte se!"

Pripreme za "smak svijeta"