Budno i molitveno Došašće!

RAZMIŠLJANJE UZ 1. NEDJELJU DOŠAŠĆA (C - 2.12.2012.)

Čit.: Jr 33,14-16; 1Sol 3,12-4,2; Lk 21,25-28.34-36

Budni budite i u svako doba molite da mognete stati pred Sina Čovječjega!

Tim riječima Isus završava svoju današnju "crnu kroniku". Ovo što stoji u evanđelju prve nedjelje Došašća doista su strašne vijesti. Slično smo čuli i prije dva tjedna. Netko neupućen mogao bi pitati: Zašto Isus to čini? Je li moguće da i On širi paniku, kao katastrofičari koji su najavljivali 'smak svijeta' 21.12.2012.?

Međutim, nema straha - Isus ne sije paniku! On nije poput globalnih moćnika koji istodobno proizvode i viruse i tzv. lijekove (koji, eventualno, skidaju temperaturu) - a njihovi mediji po cijelom svijetu siju strah da će upasti u smrtnu rijeku, tko ne požuri u apoteku! Dakle, Isus ne stvara biznis na širenju straha, nego nas poučava - potiče nas na budnost! Zato kaže, nakon objave strahotā: "BUDNI budite i u svako doba MOLITE da mognete stati pred Sina Božjega!"

No, o kakvoj to BUDNOSTI Isus govori? Pa zar mi već nismo dovoljno "budna" civilizacija? Nema više starog i prirodnog reda u kojem je dan bio za rad, a noć za odmor. Cijela kršćanska civilizacija postala je svijet potrošnje, užurbanosti, trke za zaradom i zabrinutosti za sitnice koje čovjeka ne mogu ispuniti. Takav način života čak i kršćaninu priječi da otkrije znakove koji navješćuju Kristov dolazak. Mnogi su zamijenili dan i noć, tj. noć su pretvorili u dan i ostaju cijelu noć budni. Naravno, ne mislim ovdje na one koji moraju raditi po noći, u tzv. trećoj smjeni, nego u tu skupinu 'noćnih budnih ljudi' spada, nažalost, i veliki broj naših mladih.

Promislimo, gdje se u većim mjestima u Lici – u Otočcu, Gospiću, Senju, Ogulinu… ta budnost događa npr. za vikend? U crkvi? Kao što u Međugorju imaju noćno klanjanje pred Presvetim! U gradskoj knjižnici? Ili u Caritasu? Možda u bolnici? Da, nažalost, neki završe u i bolnici, a neki – na još veću žalost - u mrtvačnici! Dakle, noćna budnost naše mladeži koja "izlazi (u život)" je ili na ulici, ili u jurnjavi autima, ili u parkovima, ili u disko-klubovima, ili na raznim partyjima... itd.

Eto, iz ovoga se (je li tako?) vidi koja sam ja "konzerva"! "Pa što, velečasni, ima loše u tome što se mladi zabavljaju?" - kažu neki. No, kad je o kršćanima riječ, ta zabava nema veze s Kristom! Jer Isus poziva na DUHOVNU BUDNOST, a svijet reklamira TJELESNU BLUDNOST!

Što je bludnost i koje se sve igre odvijaju u mračnim rupama gdje caruju alkohol, buka i droga - to je svima dobro poznato i ne treba objašnjavati. A što je evanđeoska BUDNOST? Isus kaže: "BUDNI budite i u svako doba MOLITE!" A prije toga reče: "Pazite na se da vam srca ne otežaju u proždrljivosti, pijanstvu i u životnim brigama te vas iznenada ne zatekne onaj Dan!" A taj Dan - pisan velikim slovom D, možemo ga nazvati 'evanđeoski Dan D' - to je Kristov konačni dolazak na svršetku svijeta. Za nj moramo biti uvijek spremni jer dolazi iznenada – nitko ne zna kad će to biti!

Međutim, već i prije toga svatko će imati svoj sudbonosan dan susreta s Kristom - to je za svakoga čovjeka dan njegove smrti. A kada će on biti? Ni to nitko ne zna. To ne znaju ni mladi koji ginu na cesti po noći! Ni oni koji ostaju kod kuće i bulje u tv-ekran.

Zato pametan kršćanin živi po Isusovu receptu. Dakle, duhovna budnost znači:

- sporedno u životu ne smije ugušiti ono što je bitno,

- u brizi za tijelo ne smije se zaboraviti dušu,

- zemaljsko nam ne smije biti "prva liga", a nebesko "druga (ili treća) liga"!

Razborit kršćanin uvijek ima na umu poticaj Sv. Pavla, o onom Danu: "Vi, braćo, niste u tami, da bi vas Dan mogao zaskočiti kao kradljivac: ta svi ste vi sinovi svjetlosti i sinovi dana. Nismo doista od noći ni od tame" (1 Sol 5,4-5). Dakle, na poticaj današnjeg evanđelja, neka nam kroz ovogodišnje Došašće u ušima, u srcu i u umu odzvanja Isusov poziv na budnost i spremnost za onaj Njegov važni Dan.

No kako uz budnost Isus ističe MOLITVU, to nam je po(r)uka da nema budnosti bez molitve odnosno čovjek koji MOLI neće duhovno zaspati! A koliko je MOLITVA važna pokazuje i činjenica da joj je Katekizam KC posvetio cijelo jednog poglavlje (4.), koje iznosi više od četvrtine cijele knjige (v. od stranice 625 do kraja)! To nam je također poruka da se samo molitvom možemo pripremiti i za susret s Kristom u vječnosti, i za proslavu njegova Rođenja, kojemu smo danas krenuli u susret.

Svima želim upravo takvo – budno, molitveno, blagoslovljeno Došašće!

Budno i molitveno Došašće!