Obrati se i vjeruj Evanđelju!

RAZMIŠLJANJE UZ 2. NEDJELJU DOŠAŠĆA – C (9.12.2012.)

Čitanja: Bar 5,1-9; Fil 1,4-6.8-11; Lk 3,1-6

Rimski car Tiberije, upravitelji Poncije Pilat i Herod, veliki svećenici Ana i Kajfa… - to su povijesna imena 1. stoljeća, veliki politički i vjerski moćnici ili uglednici - kao npr. danas (usporedbu ne treba shvatiti doslovce!) Obama u Americi, Merkelica u Njemačkoj, a u Hrvatskoj npr. Josipović, kardinal Bozanić i sl. Ali, zanimljivo, unatoč značaju i značenju tih ljudi, ni na koji način i nikome od njih, ali niti na trgovima u velikim gradovima ne obraća se Ivan Krstitelj, nego nastupa u pustinji.

Međutim, nije nimalo slučajno što je Ivan otišao u pustinju da stanovnicima metropole priopći za njih najvažniju informaciju. Jer u velegradu vlada buka, tu je svaki dan sajam, jurnjava za zaradom, za zabavom, sve je biznis… Dakle, zvuči nevjerojatno, iako prije 2.000 godina nije bilo ni radija, ni televizije, ni interneta, ni mobitela - sve je isto kao i danas. Ipak, današnjem je čovjeku tisuću puta teže čuti životno važnu vijest ili Božji govor. Jer mi živimo u trajnoj buci, oko nas danonoćno odjekuje mnoštvo poruka i glasova. Među njima se posebno ističu zabavljači i političari. No mnogo je i različitih propovjednika, od kojih neki sebe smatraju "prorocima".

Kad se kaže "prorok", obično se misli na čovjeka koji navješćuje buduće događaje. Kao što su bili starozavjetni proroci. Ali glavna zadaća prorokā bila da ljude potiču na promjenu života, tj. da ih vraćaju Bogu. Znademo kako ih je narod rado slušao kada su obećavali nešto lijepo i dobro. No tako je i danas. Svaki čovjek više voli čuti lijepu laž, nego ružnu istinu. Za primjer, zamislimo tako nekog političara koji bi u svojoj "kampanji" o budućnosti govorio u crnim slikama – pa tko bi ga slušao ili za njim išao! Također, nemoguće je zamisliti da na izborima pobijedi politička stranka koja ljudima kao put do uspjeha nudi "krv, znoj i suze".

Ali ljudi su naivni i lakovjerni. Zato danas mnogi lažni proroci, tzv. "proroci novog doba" uspiju lako privući mase jer daju jeftina obećanja, govore o slobodi, miru i ljubavi u 21. st. Ali riječ je o novoj verziji starih obećanja o "slobodi, jednakosti i bratstvu", koje je "promovirala" krvava Francuska revolucija. Istodobno, čak i od vjernika čuju se glasovi ili pak tračevi kako svećenici u crkvi govore dosadno, dugo, zamorno…

Za razliku pak od svih lažnih proroka, posljednji pravi prorok staroga vremena, Ivan Krstitelj, ne govori narodu ono što masa želi čuti. Dobro je on poznavao raspoloženje svojega naroda – i nezadovoljstvo neostvarenim, i nerealna očekivanja pred budućnošću. Ali u svojoj "kampanji" Ivan nastupa bez ikakvih političkih ambicija, ne govori ni izlasku iz ekonomske krize. On je, bez imalo diplomatskog uvijanja, potpuno okrenut duhovnoj i moralnoj promjeni života. Ipak – masa hrli k njemu! Zašto? Kako je to moguće? Pa što je bilo tako privlačno u riječima toga čudnog proroka?

Ivan, Isusov preteča, naviješta skori dolazak nebeskoga Kraljevstva i radi toga poziva ljude na OBRAĆENJE. Obraćenje? Pa danas bi većina duhovne "publike" rekla da je to potpuno promašena tema, a on totalno nezanimljiv tip! Jer - toga nema u medijima! Istina je – medijski sadržaji, u koje smo uronjeni kao u maglu ili nisku naoblaku, nude nešto sasvim drugo i drukčije. Baš kao što adventski ukrasi u našim gradovima i sav svjetlucavi nakit ne upućuje na otajstvo Utjelovljenja i Rođenja, nego ljude potiče na kupovinu. U reklamama se iz istog razloga vrte dosadne strane pjesmice ili s novim stihovima, kao npr. "Novčići, novčići zvone cijelu noć…!" Ali to nažalost NIJE priprava za dolazak Gospodnji, to NIJE poravnavanje staze i izgradnja duhovne auto-ceste za što lakši Božji dolazak u srca ljudi – takve duhovne teme prognane su iz naših javnih medija.

Ipak, NIŠTA od onoga što današnji mediji svaki dan reklamiraju, NIŠTA od onoga o čemu pjevaju (kukaju, nariču ili urliču) najveće estradne zvijezde, NIŠTA od onoga čime narod zabavljaju najgledanije tv-sapunice - NE može ispuniti vječnu čovjekovu čežnju i dati mu duboko smirenje. Zato i danas, kao i prije dvije tisuće godina, vrijedi ista poruka: za postizanje temeljnoga cilja, za sreću, za dubinsko osmišljenje života – potreban je DUHOVNI preokret, duhovni preustroj. Zato i KKC, u br. 545, ističe da bez OBRAĆENJE na koje Isus poziva (a to je i Ivan činio) nema ulaska u Kraljevstvo nebesko.

A budući da živimo u NOVIM prilikama papa IPD je baš kao prorok govorio o "novoj evangelizaciji", a njezinu važnost i nužnost istaknuo je i papa Benedikt za ovu Godinu vjere. To znači da i pojedincu (u Hrvatskoj i u Europi) jednako kao i narodima (EU i svijeta), koji su upoznali Isusa Krista, ali su zaboravili njegovo Evanđelje, treba povratak "starom Izvoru". Onomu o kojemu crkvena pjesma kaže: "Dođite živomu vrelu, izvoru radosti spasa!"

Zato je i nama danas upućen proročki poziv Ivana Krstitelja: "Obrati se i vjeruj Evanđelju!" To znači - povjeruj do kraja! Živi po tome dosljedno!

Blago onom tko posluša taj poziv.

(Napomena: Fotografije su iz crkve u Brlogu: "adventsko stablo", koje je aranžirala Jelka Maras, i najvjernije ministrantice Jasna i Mihaela Perković.)

Obrati se i vjeruj Evanđelju! Obrati se i vjeruj Evanđelju!