RAZMIŠLJANJE UZ NEDJELJU CARITASA – 3. Došašća - C (16.12.2012.)

Predsjednik Hrvatskoga Caritasa, varaždinski biskup Josip Mrzljak, za ovu je nedjelju uputio vjernicima naše Crkve svoju poslanicu. Naslov joj je: "Caritas je temeljna zadaća svakog kršćanina", a geslo ove Nedjelje Caritasa je iz Poslanice Sv. Pavla: "Vjera ljubavlju djelotvorna" (Gal 5,6). Evo te biskupove poslanice.

Dragi vjernici, već smo zakoračili u Godinu vjere koju je proglasio papa Benedikt želeći potaknuti cijelu Crkvu na ponovno otkrivanje puta vjere, upoznavanje Krista i prenošenje vjere postojanim svjedočanstvom života. Tom pozivu Sv. Oca pridružio se i svaki biskup u svojoj mjesnoj Crkvi. Ove nedjelje, na korak do Božića kada slavimo utjelovljenje Božje ljubavi prema čovjeku, obilježavamo Nedjelju Caritasa. U cijeloj našoj Domovini molit ćemo i darivati, prema svojim mogućnostima, za potrebite među nama. Godina vjere imat će smisla ako naša vjera bude ljubavlju djelotvorna, ako se okrenemo Bogu i svoje pouzdanje položimo u Božju ljubav. Ali kako ćemo to učiniti ako iskrena srca ne tražimo znakove Božje prisutnosti u našim životima, ako nismo doživjeli susret s Isusom Kristom, ako ne provodimo vrijeme u molitvi?

Često sebi umirujemo savjest upućujući Bogu kakvu površnu riječ štovanja, zazivajući Njegovo ime samo onda kada nam je teško. Time zapravo pokazujemo da nemamo iskustvo osobnog susreta s Bogom. Ostaje nam izazov koji pred svakoga od nas stavlja Godina vjere: uistinu povjerovati i promijeniti svoje živote, prihvatiti Boga kao svoju prvu ljubav. Potrebno je učiniti prvi korak s povjerenjem u dobrotu Onoga koji nas je stvorio iz ljubavi ter ustrajati na putu zajedništva i prijateljstva sa živim Bogom. On je na početku stvaranja svijeta i čovjeka učinio svoj prvi korak, a na poseban način progovorio nam je u svojoj utjelovljenoj riječi - Isusu iz Nazareta. Na nama je da mu odgovorimo.

Prava vjera nije nešto apstraktno, nego je povezana sa svakodnevnim životom. Naši životi moraju postati odraz onoga što vjerujemo. Moramo odbaciti gorčinu, srdžbu, opakost. Moramo odbaciti grijeh, nepraštanje uvrjeda, gajenje mržnje i negativnih osjećaja prema drugima. Na tom putu osobnog čišćenja i obraćenja srca pozvani smo ljubiti Boga i bližnjega, osnaženi božanskom ljubavlju koja nas osposobljava za bratski život s ljudima. Zato je važno da upoznamo svoju vjeru, da sudjelujemo u sakramentalnom životu, osobito u misi, i da redovito molimo.

Apostol Pavao uči nas da ljubav uvodi čovjeka u novi život, život u kojem je vjera ljubavlju djelotvorna, a to postaje novo mjerilo djelovanja koje iz temelja mijenja naš život. Živa vjera uvijek teži za time da se prelijeva na druge, da se dijeljenjem umnaža. Vjera i ljubav uvijek idu zajedno i osnažuju nas za svjedočenje konkretnim djelima, o čemu svjedoči djelovanje brojnih župnih i biskupijskih Caritasa i nacionalnog Caritasa. Caritas je temeljna zadaća svakog pojedinog kršćanina, svake župne zajednice, svake biskupije i Katoličke Crkve u cijelosti. Caritas je lice žive Crkve koja ispunja Kristovu zapovijed ljubavi prema bližnjemu. Caritas svojim djelovanjem naviješta i svjedoči Radosnu vijest ljubavi i pravednosti za sve ljude. Zauzimanjem za potrebite među nama i iskazivanjem solidarnosti djelima duhovnog i tjelesnog milosrđa Caritas ispunjava Kristovu zapovijed ljubavi prema bližnjemu. Da bismo je oživotvorili, moramo usvojiti novi stil života i novu logiku životnih odabira.

Krist od nas zahtijeva da se obratimo siromašnima, i kao pojedinci i kao zajednica. Od nas se traži duhovno obraćenje, koje se napaja na molitvi, na šutnji, na razmatranju Božje riječi, oživljavanju liturgijskog i sakramentalnog života. Samo ako Bog, koji je ljubav, bude u središtu našega srca i našega života, moći ćemo postati nova stvorenja ter iskusiti "velike stvari" koje on želi učiniti s nama preko siromaštva i poniznosti.

Neka nam svima na srcu bude produbljivanje vjere, hrabro i javno svjedočenje Istine u koju vjerujemo, a na osobit način sudjelovanje u dobročinstvima organiziranog djelovanja Caritasa, koje će pomoći da se naša vjera uistinu pokaže ljubavlju djelotvorna. Molimo Gospodina da nam otvori srce kako bismo ga mogli poznavati i ljubiti ter biti izvori vode žive usred ovoga žednog svijeta.

RAZMIŠLJANJE UZ NEDJELJU CARITASA – 3. Došašća - C (16.12.2012.)