Mesija daruje radost i mir

RAZMIŠLJANJE UZ 4. NEDJELJU DOŠAŠĆA – C (23.12.2012.)

Čitanja: Mih 5,1-4a; Heb 10,5-10; Lk 1,39-45

Zaigra mi od RADOSTI čedo u utrobi!

Ta radosna rečenica Sv. Elizabete pokazuje kako je samo ženi odnosno majci Bog dao nevjerojatnu radost – osjetiti, doživjeti kad joj zaigra dijete u utrobi. Evanđelje današnje nedjelje nam, među ostalim, posvješćuje da svaka majka osjeti tu radost. Ali majka u tom trenutku ne zna zbog čega se dijete trgnulo. Međutim, u susretu Marije i Elizabete, mali Ivan je od radosti zaigrao zbog susreta s Isusom! A imao je tek šest mjeseci, tj. tri mjeseca do rođenja. Evo, možda ste već primijetili - u šest rečenica pet puta je spomenuta RADOST!

Radost je tema ove nedjelje. Ali također vrijedi posvijestiti kako ovaj čudesan događaj u susretu Marije i Elizabete pokazuje i koliko je važno u kakvom se okruženju kreće žena dok je u blagoslovljenom stanju, kojim se zvukovima izlaže, s kim se druži, puši li i pije alkohol, kako se hrani... itd. - jer sve to utječe na dijete u njezinoj utrobi. Čuli ste već, pretpostavljam, kako su zanimljivi rezultati pokusā s trudnicama - puštali su im najprije klasičnu glazbu pa potom rock-glazbu. Pokazalo se da djeca u majčinoj utrobi slušajući Mozartovu glazbu "reagiraju blaženo", a na Rolling Stonese "nervozno se trzaju". Dakle, da su se Marija i Elizabeta susrele npr. u disco-klubu Ivan bi drukčije reagirao – ne samo zato što od buke ne bi ni čuo pozdrav Isusove majke Marije!

A mali je Ivan zaigrao od radosti, baš kao što se i njegova majka razveselila. Zato i kaže: Pa otkuda meni to da me posjeti majka Gospodina mojega!? A toliku radost Elizabeti je donijela Marija jer joj je donijela Isusa. Ali donijela ga je i nama. Isus i k nama dolazi, tj. Božić dolazi. Zapravo, Isus je i k nama već došao, a u Božiću mi se radujemo tome njegovu prvom dolasku.

Ali, promislimo - gdje je naša RADOST? Nažalost, nedjeljom na misi ponekad ima više tužnih lica nego radosnih, kao da smo na sprovodu. Zašto? Zar kršćani nisu svjesni da je svaka nedjelja radost – to je proslava Isusova uskrsnuća! Zato je potrebno da se trgnemo, jer kršćanin treba živjeti radosno, širiti Radosnu vijest! A kako, primjećuju neki, kad je u crkvi hladno i kriza je, problemi su, žalost…? Ali, zar je potrebno naglašavati - temeljni razlog i glavni uzrok naše radosti jest Isus, nazvan Emanuel, što doslovce znači: S nama je Bog! Dakle, Bog a ne Djed Mraz, ili Djed Božićnjak – kako ga sada zovu. Dakle, Bog je sadržaj Božića. A Božić doslovce znači "Mali Bog". Zato Božić izaziva toliku radost. Mi smo radosni jer je među nama i s nama Bog! A božićni ručak, božićni dar, božićni bor, božićni šoping, božićno skijanje, božićno ludovanje... itd. – sve je to potpuno sporedno ter se može "slaviti" i bez Boga!

Međutim, u radosnom raspoloženju ovih svetih dana ne smijemo smetnuti s uma ono bitno - kako nas upozorava Biblija (u 2. misnom čitanju, iz poslanice Hebrejima): Krist je došao na svijet, ali ne u sladunjavosti i nekoj izvitoperenoj nježnosti: On nije zvijezda estrade (kao npr. u operi Jesus Christ Superstar), On ne nudi neko super-light evanđelje (kako ga neki doživljavaju ili tumače kako im se sviđa) itd. Isus je došao vršiti volju Božju, ispuniti naum svoga Oca: a to je put predánja i žrtvovanja, to je vjernost životu i potpuna otvorenost Ljubavi koja traži žrtvu. A to je zapravo jedini izvor duboke radosti. Zato nam je papa Ivan Pavao Veliki, u Solinu 1998., na našem hrvatskom jeziku rekao: "Ne vjerujte onima koji vam obećavaju lagana rješenja. Bez žrtve se ne može sagraditi ništa veliko!" To pravilo vrijedi i za duhovni i za materijalni svijet. Dakle, kao što se bez truda neće ni jedna kuća obnoviti, tako će bez žrtve svaki narod izumrijeti.

To ističemo zato što ovih dana neki mediji zlobno komentiraju rezultate popisa pučanstva u Hrvatskoj prošle godine. Mnogi su objavili naslove: "Sve nas je manje, sve smo stariji i sve manje vjerujemo!" Nažalost, točno je da je pučanstvo u Hrvatskoj sve starije i da demografski izumiremo, tako da će nas za stotinu godina biti gotovo milijun manje. Ali tko će nas izvući iz te krize? Iskustva iz svijeta pokazuju da rješenje nije ni politika ni ekonomija. Izlaz je samo u vjeri! Zato nas Bog već u Starom zavjetu upozorava: "Ako se na me ne oslonite, održat se nećete!" A Isus nam govori: "Bez mene ne možete ništa učiniti!"

U taj okvir izvrsno se uklapa i starozavjetno proroštvo o Mesiji (u 1. čitanju, od proroka Miheja). Ono kaže da će nam Mesija donijeti najdragocjeniji dar - mir. Mir dušama, ali i stvarni mir među narodima. A mir koji Bog daje uvijek je uzrok prave radosti. Na kraju, u svemu što želimo i pokušavamo uzor nam je Marija. Ona je do kraja povjerovala Božjoj riječi i potpuno se predala Božjoj volji. Dakle, blago onome tko povjeruje da će se ispuniti sve što je Gospodin rekao!

Mesija daruje radost i mir