Božićna poslanica našega biskupa Mile

BOŽIĆNI OBIČAJI I BOŽIĆNE PJESME U GODINI VJERE

U svojoj poruci na otvaranju Godine vjere istaknuo sam da se treba okoristiti svim onim što se u prošlosti pokazalo kao pogodno sredstvo za buđenje i širenje vjere. Ta sredstva su poput posuda u kojima se sadržaj vjere prenosio s naraštaja na naraštaj. Nama te „posude“ mogu poslužiti da lakše ispunimo svoju dužnost da vjeru koju smo primili predamo onima koji dolaze nakon nas. Ovdje želim posebno istaknuti ulogu božićnih običaja i božićnih pjesama u prenošenju vjere na mlađe naraštaje, na djecu.

Božićni običaji

Potrebno je svakako čuvati one običaje koji su nastali na osnovi crkvenih odredbi: božićna ispovijed, post i molitva. O Božiću je u obiteljima najprisutnije ozračje koje je i u crkvi. Tu su borovi i jaslice. Sve je to tako okićeno kao da je Božjim ulaskom u svijet nastalo novo proljeće. Još se negdje sačuvao običaj da se pravi Božičnjak, okrugli kruh na koji se stavljaju figure svega onoga s čime i od čega ljudi žive. Taj kruh domaćin svečano unosi u „dnevni boravak“, izgovarajući blagoslovnu molitvu. Ukućani ga dočekaju klečeći, a sa svijeće na Božićnjaku zapali se svjetlo u prostoriji.

Sve te „posude“, običaji, mogu prenijeti pravi sadržaj i poruku vjere. Zato ih treba čuvati. No, danas je opasno da se one isprazne vjerničkim sadržajima i ispune nečim drugim. Svjedoci smo kako se mnogi običaji komercijaliziraju i dobivaju trgovačke vrjednote. Trgovci ne uređuju svoje izloge o Božiću zato da se prenese sadržaj vjere, nego da više prodaju svoju robu. Jednako tako mogu i političari za Božić dati da se mjesto okiti zato da ljudi osjete dar aktualne vlasti a ne Božji dar. Neki mislioci kažu da je i komunizam koristio mnoge „posude“ koje su nastale zato da se u njima prenosi sadržaj vjere; oni su ispraznili vjernički sadržaj i ulili svoje poruke i ideologiju. Slično kao trgovci, zbog sebe, a ne zbog širenja vjere.

Božićne pjesme

Hrvatski narod pripada onim kršćanskim narodima koji su evanđelje na glazbeno najljepši i na sadržajno najbolji način izrazili kroz svoje božićne pjesme. Možda je i u tome razlog da je vjera prožela naše osjećaje. Pjesma koja je pjevana u crkvi nastavljena je na poljima, na prelima i u obiteljskom krugu.

Nedavno sam bio u Argentini u posjetu tamošnjim hrvatskim vjernicima. U Rosariju nakon mise na hrvatskom jeziku priđe mi sva razdragana jedna gospođa koja je jedva koju riječ znala hrvatski. Uhvati me za ruke i otpjeva glatko i jasno dvije kitice pjesme: „U se vrime godišća“. Tako je nju za ruke na koljenima, reče, držala baka, kad ju je učila tu pjesmu. Bila je tako sretna što je jezik te božićne pjesme mogla čuti u crkvi. (Misa je bila u španjolskoj crkvi u kojoj se redovito misi na španjolskom jeziku. Od svega hrvatskog jezičnog blaga sačuvala je u sjećanju samo božićnu pjesmu. Naše božićne pjesme doista vjerno izražavaju božićno otajstvo utjelovljenja i rođenja Sina Božjega u tijelu. Zato se njima valja obilno koristiti u prenošenju vjere.

Tumačenje božićnih običaja i pjesama

Da bi božićni običaji i pjesme prenijeli mlađim naraštajima onu vjeru koju su na nas prenijeli, potrebno ih je tumačiti. Korisno je da se u crkvi nešto reče o tome. Još pogodniji je način da se to tumačenje učini za vrijeme školskog ili župnog vjeronauka (kateheze). Tada će nam sve to još jasnije govoriti o vjeri, tumačiti je i prenositi. Preporučujem da naše majke svojoj djeci pjevaju te pjesme još dok ih drže na koljenima. Najuspješnije su upravo takve pouke i kateheze. I u meni još danas odjekuju one božićne melodije koje sam u najranijem djetinjstvu slušao od svoje majke. S pjesmom nas je na Božić budila.

Glasnici božićne radosti

Pozivam sve vjernike da u svojim obiteljima čuvaju i obnavljaju božićne običaje te da ih tumače mlađim naraštajima. Neka se u krugu obitelji čuje božićna pjesma koja izlazi iz ljudskog srca a ne samo iz radija i kasetofona. Božićni objed lijepo je započeti s jednom pjesmom. Posebno će biti korisno da se s božićnom pjesmom dođe u stanove bolesnih i osamljenih, u staračke domove i bolnice. Božićne pjesme pomoći će tim ljudima ne samo da se sjete božićne radosti dok su je dijelili s drugim vjernicima u crkvi u krugu svoje obitelji, nego zahvaćeni duhom božićnog otajstva osjetit će u svojim teškim trenucima ohrabrujuću poruku onoga koji „rodi se u štali radi čovjeka“, radi nas.

Draga braćo i sestre! Božićno otajstvo slavimo u Godini vjere. Zahvaljujte Bogu za dar vjere i ujedno probudite u sebi osjećaj odgovornosti da mlađi trebaju od vas upoznati to bogatstvo. Naši božićni običaji i pjesme mogu nam u tome mnogo pomoći.

Radosne božićne blagdane i blagoslovljenu 2013. godinu želi vam vaš biskup.

† Mile Bogović, v.r.

U Gospiću, na dan sv. Nikole 2012 godine.

Božićna poslanica našega biskupa Mile