Gacka opet u Brlogu svome

Topljenje snijega u Gackoj dolini, zajedno s jakom kišom proteklih dana, donijelo je još jedno ugodno iznenađenje i potencijalnu - (fu)turističku - atrakciju: rijeka Gacka ponovno je potekla kroz svoje (sjeverno) davno presahlo korito u Drenovu Klancu i Brlogu.

Kako se vidi na ovdje priloženim fotografijama (koje su snimljene u dva dana - po oblačnom i sunčanom vrjemenu, zato se nemojte previše zagledati u oblačno nebo!) - tok Gacke jedva se nazire kroz šumu s brijega nedaleko od župne crkve u Brlogu, a bolje se vidi s povišice u Brloškoj Dubravi. Ali zato s nadvožnjaka na autocesti "puca" krasan pogled odozgo na istok i na zapad - posebno prema "Brloškim Rastokama" na Babića mostu ispod katoličke i pravoslavne crkve (koje je u jednom trenutku kroz guste oblake isto sunce obasjalo odvojenim zrakama - podsjećajući na nedavni ekimenski tjedan molitve za jedinstvo kršćana!).

A onda, kada se od glavne ceste Senj-Otočac krene kroz Drenov Klanac, već prvi susret s tekućom bistrom rijekom neodoljivo privlači pozornost, a prekrasna spojenost s prirodom priziva stare uspomene i izaziva stalno škljocanje fotoaparatom... Na Babića mostu - koji je nažalost pred potpunim urušavanjem pa je zatvoren za promet - buka vode zajedno s oronulim zgradama doziva u sjećanje tutnjavu starih vodenica u kojima se sve bijeljelo od brašna... I tako dalje... ista ljepota vuče posjetitelja uzvodno... prema Lončarima i dalje na istok... Bio bi kompletan i poseban doživljaj, kad bi to bilo moguće (jer velikim dijelom tok rijeke nije uz cestu), po sunčanu danu sve obići pješice do spoja ovoga toka s južnim krakom Gacke koji stalno teče... Ali bolje je ne riskirati jer - ističe jedno upozorenje na internetu:

"Područje rijeke Gacke minirano je na pravcu Sinac – Otočac, u dijelu područja sjeveroistočnog predgrađa grada Otočca i širem području Drenova Klanca (nekadašnji desni rukavac Gacke). Na žalost, sva minirana područja nisu označena, pa vam savjetujemo da se ne krećete izvan ceste i često korištenih putova izvan gore navedenih područja (u prethodnom opisu - m.nap.). Karta miniranih područja nalazi se na internetskim stranicama Hrvatskog centra za razminiranje." Domaći ljudi to znaju, a za mine znaju i neki koji više nisu domaći... (ali od toga nema koristi)...

Na povratku do "ušća" toga "desnog" kraka Gacke čovjek se prilično razočara, jer nestane sve one ljepote prirodnog okruženja - rijeka se ulijeva u kanal kojim otječe u umjetno jezero za potrebe hidrocentrale... I to domaći ljudi znaju, posebno oni koji tamo rade ili žive u neposrednoj blizini. Spominju se veliki projekti ponovnog iskorištavanja rijeke i u svrhu proizvodnje električne energije i u turističke svrhe... Domaći ljudi to znaju, ali od toga zasad nema(ju) koristi. Zato samo znaju reći: "Bože daj!" Nada(j)mo se da od svih planova i obećanja neće biti kao prema jednoj bosanskoj uzrečici: "Daj Bože, kćeri, da te beg uzme! Al' cigani oko kuće put napraviše!"

Subota, 2. Veljača 2013.