Radovati se svačijem povratku Bogu

RAZMIŠLJANJE UZ NEDJELJU (4. kor-C, 10.3.2013.)

Čitanja: Jš 5,9a.10-12; 2Kor 5,17-21; Lk 15,1-3.11-32

Došavši k sebi, reče: Idem svomu ocu i reći ću mu: 'Oče, sagriješih protiv Neba i pred tobom!'

Eto što je čovjek! Navedene riječi doista su razumna odluka jednoga bijednika, nakon što je nerazumno sam sebi upropastio život. Taj mladić otišao je od kuće - od oca, od brata, od obitelji, od Boga... htio je "biti SVOJ", samo svoj! U očinskom domu se osjećao zarobljen - bez slobode, bez zraka, nije mogao "disati", "starci" su ga "gušili"... zato je odlučno rekao: "Stari, daj mi lovu – idem tamo gdje je sve po mom!" i otišao! Mislio je tada da je car. Trošio je novce na bludne pijanke… i, zamislite, kad je sve rasuo "došao je k sebi" tek kad ga je život spustio ispod razine SVINJE! Jer svinje su jele, a on je gladovao! Tek tada se trgnuo, tek tada se osvijestio!

Dobro poznata evanđeoska priča sadrži dvostruku poruku - prva je o rasipnom sinu, a druga o milosrdnom ocu. Ipak, ne treba toga mladog čovjeka osuđivati - takav postupak (naglost, nepromišljenost, želja za slobodom…) je oznaka mladosti. Umjesto osude trebamo sebi posvijestiti da smo svi slični. Naime, u naravi je čovjeka da želi biti neovisan, slobodan i sl. Ali tu je i zamka - jer sloboda ne smije biti bez odgovornosti, bez morala, bez Boga! Na tu su napast već u Edenu pali Adam i Eva. Za razliku od njih Isus pri kušnji u pustinji nije nasjeo na đavlove podvale. Međutim, sve se to i danas – ali na vrlo fin i privlačan način - nudi čovjeku, svima, posebno mladima - već od osmog razreda!

Štoviše, ukupna današnja reklamna industrija ništa drugo ne čini nego, slikovito rečeno, čovjeka vraća u vlastitu utrobu - pretvara čovjeka u crijeva, u genitalije, u stvar, u robu, u roba! Na kraju se tako čovjekova veličina - slika Božja, svodi na najprizemniju razinu - čovjek postaje "svinja". Čak i famozni pjevač Loša jednom je priznao kako se začudio mladima koji u tri ujutro pjevaju "bolje biti pijan nego star" (a nemaju pojma da je to njegova pjesma). Nažalost, tako je i rasipni sin mislio: "Bolje biti pijan, nego slušati dosadnog oca!"

Međutim, u slici ovoga rasipnog sina trebamo gledati sebe, sami sebe. A ovaj milosrdni otac slika je Boga, Božje dobrote. Jer, mi svojim grijesima odlazimo iz kuće Oca nebeskog, uzimamo sebi slobodu koja nam šteti, gazimo svoje bližnje... A Bog - kao da ne postoji: On dopušta da čovjek "slijedi svoje snove". Ali On vjerno i strpljivo čeka na naš povratak, On blago ispravlja naše krive stavove. Bog žarko želi biti pomiren sa čovjekom. No ujedno je Božja žarka želja da mi ljudi međusobno budemo pomireni.

I još nešto – iz postupka milosrdnog oca očito je koliko je Božja dobrota nevjerojatna i izvan svake ljudske logike (u životu otac obično pretuče odnosno nekako kazni sina po povratku iz razvratnog lutanja). Zato nam je ova prispodoba pouka o pravoj radosti: kao što se Bog raduje našem povratku Njemu, tako se i mi trebamo radovati kad se bilo koji čovjek Bogu vrati, kad se obrati, kad nam postane brat. A ne da mu zavidimo - kao što je učinio stariji brat iz prispodobe - da stalno ističemo njegovu prošlost, kako se još uvijek neki znaju svećeniku "pohvaliti": "Ja ne idem u crkvu je sada sve bivše komunjare idu u crkvu...!"

Čuo sam istinitu priču. U jednom našem gradu kritizira starija žena jednoga svoga susjeda: "Čuj, sada ideš redovito na misu, a prije si zapisivao sve koji idu u crkvu!" A on joj odgovori: "Vjeruj mi, tebe nikad nisam zapisao!"

Radovati se svačijem povratku Bogu