Kako izgleda "savršeni župnik"?

RAZMIŠLJANJE UZ NEDJELJU, 4. uskrsna - C (Dobri Pastir - 21.4.2013.)
Čitanja: Dj 13,14.43-52; Otk 7,9.14b-17; Iv 10,27-30

Zanimljive su Isusove riječi kojima sebe naziva pastirom, a svoje učenike i sljedbenike - ovcama! Premda danas, u eri elektroničkih medija, riječi pastir i ovca imaju negativno značenje (kao što je "čoban" = primitivac, odnosno "glupo stvorenje"), mi dobro znademo zašto se Isus poslužio upravo tim pojmovima. Zapravo, mnogima je lako razumjeti i njihovo doslovno i preneseno značenje, jer su još uvijek (dok nam ne "udare" tzv. eu-kvotu!) oko nas stada ovaca i hvalimo se kvalitetnom ličkom janjetinom. Dakle, Isus, koji reče da je Dobri Pastir, kaže: "Ovce moje slušaju glas moj; ja ih poznajem i one idu za mnom. Ja im dajem život vječni ter neće propasti nikada i nitko ih neće ugrabiti iz moje ruke."

To znači da onima koji su tome Dobrom Pastiru VJERNI On jamči ŽIVOT i ZAŠTITU pa uz njega imaju punu SIGURNOST! Jer Krist je Božanski vođa! Ali to također znači da Dobri Pastir NE daje život i zaštitu onima koji NE idu za Njim odnosno onima koji idu za raznim drugim pastirima On NE daje sigurnost! Ne zato što On to ne bi htio ili mogao, nego zato što oni to ne žele. To nam je svima veliko i ozbiljno upozorenje, ali i poticaj na stalno razmišljanje, promišljanje svoga života: idem li ja za Isusom, Dobrim Pastirom, jesam li na Njegovu putu, živim li po Evanđelju i Božjim zapovijedima ili…?

Naime, u današnjem svijetu, poglavito u javnosti i medijima, mnogo je onih koji se izravno, ali i na neprimjetan način ljudima NEMEĆU kao vođe, tj. pastiri: politički, stranački, estradni, sportski, medijski, kriminalni… itd. Da bi u tome uspjeli koriste se svim mogućim sredstvima, a služe se i najsavršenijim metodama manipulacije, u čemu baš mediji imaju golemu ulogu. U toj "igri", koja je nažalost često prljava, ima i kršćana koji se lako daju zavesti od drugih. Jedni tu gledaju kako će izvući neku korist, a drugi postaju žrtve u iskrenoj namjeri: oni naivno žele ostvarenje pravde i napretka i u sebi i u društvu. Zato se ljudi vrlo često razočaraju u svjetske vođe, koji mnogo obećavaju a vrlo malo ostvaruju i lako proigraju povjerenje naroda.

Međutim, Krist se nikome ne nameće - On nam se nudi za istinskog predvodnika. Također, On svojim životom stoji iza svake svoje riječi. Svakome je očito da Isus ne traži svoju slavu i svoj probitak - On želi samo jedno: oslobođenje čovjeka od svake ovisnosti i zla. Uz to, Krist je idealan vođa jer poznaje svakog poimence. Njemu ne treba objavljivanje "registra" njegovih sljedbenika. On svakoga od nas ima upisana u svome Srcu. Jer Krist je Pastir Dobri koji nam svima osigurava život vječni!

A svećenici – oni su mali pastiri u službi velikoga Dobrog Pastira. No često čujemo nezadovoljstvo, primjedbe, pritužbe na svećenike... Zanimljivo o tome govorio jedna zgoda iz Njemačke. Na nekom sastanku bili su vjernici iz raznih biskupija... u jednom kružoku "padali" komentari i kritike na račun župnika... Jedan sudionik toga susreta, koji se približio i slušao što oni govore, najednom reče: "Vidite, mi u župi nikad ne kritiziramo svoga župnika!" "Kakav je to tip, neki svetac?" – upitaše ga sa čuđenjem. "Ne, mi uopće NEMAMO župnika!" – odgovori čovjek tužno, a oni svi zašutješe. Kod nas (još) nije tako crno, ali je velika potreba molitve i za postojeće svećenike i za nova duhovna zvanja...! U tome vjernici trebaju ustrajati i svakodnevno žarko moliti na tu nakanu! Poglavito oni koji žele imati tzv. savršenog svećenika, kome se ništa ne može prigovoriti (premda takav nigdje ne postoji – iako doista ima svetih svećenika!).

A kako izgleda taj SAVRŠEN svećenik po mjerilima nekih vjernika? "Savršeni svećenik propovijeda točno šest minuta. Proklinje grijehe, ali pri tome nikoga ne napada. Radi od šest ujutro do ponoći, ujedno je i sakristan. Savršeni svećenik mjesečno zaradi 2.000 kuna, lijepo je odjeven, vozi novi auto, kupuje knjige za vlastito usavršavanje u struci i barem 1.900 kuna mjesečno dijeli sirotinji. Star je oko 30 godina, ali ima barem 40 godina životnog iskustva. Najvažnije - on dobro izgleda. Savršeni svećenik gorljivo radi s mladima, ali najviše vrjemena provodi sa starijima. Cijelo vrijeme se smije, a lice mu je ozbiljno. Dnevno posjeti barem 15 obitelji i stalno sjedi u župnom uredu, za slučaj da ga netko zatreba. Takvog savršenog svećenika pronalazimo, nažalost, uvijek u susjednoj župi!" (Windisch, 83).

To je dakle jedno inozemno iskustvo. A evo jedna "domaća" pitalica-zagonetka:
- Što je cijeli tjedan neuhvatljivo, a nedjeljom neshvatljivo?
- Župnik!

Kako izgleda "savršeni župnik"?