Vidjeti, primiti i svjedočiti Krista

RAZMIŠLJANJE UZ NEDJELJU, 31. kroz godinu - C
Čitanja: Mudr 11,22-12,3; 2Sol 1,11-2,2; Lk 19,1-10

"Želio je vidjeti Isusa!" Evanđelje opisuje kako je nadcarinik Zakej želio Isusa VIDJETI. Upravo kao što su se ljudi penjali na stabla ili na krovove kuća kuda je prolazio PAPA kada je bio u Hrvatskoj. Tako se ljudi penju na stabla i zgrade blizu stadiona da vide utakmicu ili koncert. A jedan je političar rekao: "Bio sam na Thompsonovu koncertu tri minute, samo da to VIDIM!" Zanimljivo je kako i neki pjevač danas pita svoga prijatelja: "Jesi mi vidio novu pjesmu?" Dakle, glazba se sada i gleda… Svejedno, činjenica je da su ljudi jaaako znatiželjni – sve žele VIDJETI! Zato se treba čuditi Zakeju…

Međutim, ne znamo točno ZAŠTO je Zakej želio vidjeti Isusa. Čuo je za Njega, jer Isus je tada bio jako popularan, iako nije bio ni glumac ni pjevač, i, očito, Zakeja je na smokvu 'popelo' nešto dublje od puke radoznalosti. No, ovaj naš Zakej bio je vrlo zanimljiv tip. On je bio nadcarinik. Možda je čak bio šef cariniku Mateju, koji je za Isusom pošao izravno s radnog mjesta. Ali za razumijevanje ovoga slučaja valja znati da ondašnji "carinik" nema nikakve veze s današnjim službenicima u carinarnicama ili na granici. Carinici su onda zapravo bili poreznici, točnije utjerivači poreza, pri čemu su često bili vrlo grubi i dobro su zarađivali jer su ljude mogli pljačkati zato što ih nitko nije kontrolirao. A Zakej je bio šef takvima. Tko zna što je sve imao na duši? Možda je upravo zbog toga htio vidjeti Isusa!

No ono što je slijedilo dokazuje da NIJE DOVOLJNO vidjeti. Jer VIDJETI čovjeka, doista pojačava i upotpunjava naš doživljaj, ali ipak ostaje na površini. Za dubinu i cjelovit doživljaj i upoznavanje čovjeka traži se SUSRET za zajedničkim stolom u čovjekovoj kući! Zato Isus veli Zakeju: "Žurno siđi! Danas mi je proboraviti u tvojoj kući!" Zanimljivo je kako je Zakej postupio i što se sve dogodilo. To je drama u četiri čina (u prva tri u glavnoj ulozi je Zakej, a u posljednjem Isus): 1. Zakej ŽURNO siđe! 2. Primi Isusa u kuću sav RADOSTAN! 3. Pola imanja DARUJE siromasima i nadoknađuje (četverostruko) sve što je nepravedno stekao, 'jamio'! – A potom: 4. Isus "zaključuje": Danas je došlo SPASENJE ovoj KUĆI! (v. Lk 19,1-10).

A sada pokušajmo zamisliti što bi se dogodilo da je Isus prošao pored smokve i ne pogledavši Zakeja – tako ljudi čine: okrenu glavu i prave se da ne vide. Tko zna što bi bilo, bi li se Zakej razočaran vratio kući ili bi mu i to ipak nešto značilo... No, niti je Isus čekao da Zakej progovori, niti je Zakej pokušao odgoditi posjet za sutradan i sl. Zato se dogodio heppyand - drama sa sretnim završetkom! I carinik Matej i nadcarinik Zakej ušli su u povijest, u kršćanstvo, i postali veliki – jer su spremno i radosno poslušali Isusov poziv da ga prime u svoj dom i u svoj život!

To je, dakle, i poruka za nas - nije dovoljno biti kršćanin na papiru, nije dovoljno "obaviti sve sakramente"… nego: jedini ispravan put za našu vremenitu i vječnu sreću jest ono što je učinio Zakej. A to znači - kako je često ponavljao Bl. Ivan Pavao Dragi: "Otvoriti vrata Kristu!" odnosno primiti ga u svoju kuću! To zapravo znači - Primiti Krista u kuću svoje duše i svoga života! To također znači - svojim riječima i cijelim svojim životom pokazivati da smo Njegovi učenici.