(podatci su iz raznih izvora i ne poklapaju se u svemu)

Katolička crkva Pohođenja Marijina sagrađena je 1706. a župni dvor 1770. Nekada je katolicima pripadala i crkva Sv. Ilije, ali je porušiše 1809. Crkva je pod brdom "Kosa" Ovamo su nekada hodočastili katolici iz cijele okolice. Oltarna slika Sv. Ilije nakon rušenja crkve prenešena u župnu crkvu. U Gusić polju između Brloga i Kompolja vide se ruševine crkve Sv. Pavla.

Grčkoistočna crkva Sv. Save sagrađena 1742., a obnovljena 1773.

Brlog je naziv je dobio po srednjovjekovnoj tvrđavi Brlogu. U 16. i 17. stoljeću spadao je pod Otočku kapetaniju i slovio je kao važno obrambeno uporište na crti Senj-Otočac. Na drugom brdu zvanom "Kraj" podigoše krbavski Gusići, nakon što je 1527. njihovo područje palo pod Turke, svoj Gusić-grad. I Brlog i Gusić-grad Turci su još u 16. stoljeću razorili, ali su Brlog uskoci obnovili i napravili od njega još jaču utvrdu, oko koje se sačuvalo ponešto starosjedilačkog stanovništva. U vrijeme turskih navala, pored starog katoličkog življa u Brlog su se naselili i pravoslavci. Kad je minula turska opasnost nastaje jače naseljavanje. Tada u brloški kraj dolaze i tzv. Bunjevci. U izvješćima katoličkih misionara brloška župa se spominje kao primjer za suživot katolika i pravoslavaca. Dugo vremena su se koristili istom (katoličkom) crkvom. Na brdu na kojemu je bila stara brloška tvrđava sagrađene su pravoslavna i katolička crkva: pravoslavna Sv. Save i katolička Pohođenja Marijina. Župa je sačuvala kontinuitet sa srednjovjekovnom katoličkom zajednicom na tom prostoru. Na području župe nalaze se tragovi starijih katoličkih crkava Sv. Ilije i Sv. Pavla.

Župa je jako nastradala u Drugom svjetskom ratu. Godine 1939. ima 1444 katolika, dok ih je 1974. samo 718, a prema popisu 1991. tek oko 300 (pravoslavaca je 1991. oko 600). Župni stan sagrađen 1770. nastradao je još u prošlom ratu i poslije nije popravljan. Poslije rata upravljana je iz Kompolja i Švice.

Župna crkva je potpuno obnovljena 1984. godine. U rujnu 1991. godine u napadu jugoslavenske vojske i pobunjenih Srba zapaljena. Izgorjela je sva drvena građa u tornju i na krovu crkve. Budući da su nad lađom volte, sačuvalo se nešto od inventara. Jer se nije odmah moglo pristupiti obnovi, dosta je nepokretnog inventara naknadno oštećeno i uništeno. Obližnja pravoslavna crkva nije pretrpjela naročitu štetu na krovu i zidovima, ali je u unutrašnjosti dosta nastradala jer nije imala dovoljnu zaštitu. Inače je župskog područja, zajedno s obje gore spomenute crkve, uskoro došlo pod kontrolu hrvatske države. Kako je područje na samoj bojišnici, život se nije normalizirao. S tog područja većina pravoslavaca je otišla u "Krajinu", a za vrijeme "Oluje" otišli su i oni koji su prije bili na okupiranom području.

Župom je iz Švice upravljao vlč. Mile Rajković do oboljenja u rujnu 2010., nakon čega o župi skrbi privremeni upravitelj mons. Tomislav Šporčić, župnik i dekan otočki, do primopredaje novom upravitelju župe (excurrendo iz Kompolja) don Anđelku Kaćunku, 17. kolovoza 2011.

Brlog Brlog Brlog Brlog
Bogojavljenje i šesti 'rođendan' zbora u Kompolju

Misno slavlje svetkovine Bogojavljenja, 6. siječnja u Kompolju je obilježeno šestom godišnjicom djelovanja župnoga zbora i "trokraljskim blagoslovom" vode. Svetu...   >>>

Papina poruka za Svjetski dan mira (1.1.2021.)

PORUKA PAPE FRANJE ZA 54. SVJETSKI DAN MIRA (1. siječnja 2021.) Kultura skrbi kao put do mira 1. Na pragu nove (kalendarske) godine, srdačno pozdravljam...   >>>

NEDJELJA CARITASA – "SVJEDOCI SVJETLA"

Podpora siromašnim obiteljima kroz nacionalnu program Hrvatskog Caritasa "Za 1000 radosti: Uvijek normalno - LJUBAV" Kao i svake godine, HRVATSKI CARITAS...   >>>

Newmanove Adventske propovijedi o Antikristu

Usred Došašća počinjemo na župnom portalu – u kategoriji Duhovnost – objavljivati Adventske propovijedi o Antikristu velikoga obraćenika i kardinala Johna...   >>>

OBAVIJESTI - 29. nedjelja 'kroz godinu' (A), 18.10.2020.

1. KALENDAR novoga tjedna. ● Danas je 29. nedjelja 'kroz godinu' – ujedno blagdan Sv. Luke evanđelista, svetkovina u župama Lukovo i Lukovo Šugarje ● četvrtak,...   >>>