(podatci su iz raznih izvora i ne poklapaju se u svemu)

Katolička crkva Pohođenja Marijina sagrađena je 1706. a župni dvor 1770. Nekada je katolicima pripadala i crkva Sv. Ilije, ali je porušiše 1809. Crkva je pod brdom "Kosa" Ovamo su nekada hodočastili katolici iz cijele okolice. Oltarna slika Sv. Ilije nakon rušenja crkve prenešena u župnu crkvu. U Gusić polju između Brloga i Kompolja vide se ruševine crkve Sv. Pavla.

Grčkoistočna crkva Sv. Save sagrađena 1742., a obnovljena 1773.

Brlog je naziv je dobio po srednjovjekovnoj tvrđavi Brlogu. U 16. i 17. stoljeću spadao je pod Otočku kapetaniju i slovio je kao važno obrambeno uporište na crti Senj-Otočac. Na drugom brdu zvanom "Kraj" podigoše krbavski Gusići, nakon što je 1527. njihovo područje palo pod Turke, svoj Gusić-grad. I Brlog i Gusić-grad Turci su još u 16. stoljeću razorili, ali su Brlog uskoci obnovili i napravili od njega još jaču utvrdu, oko koje se sačuvalo ponešto starosjedilačkog stanovništva. U vrijeme turskih navala, pored starog katoličkog življa u Brlog su se naselili i pravoslavci. Kad je minula turska opasnost nastaje jače naseljavanje. Tada u brloški kraj dolaze i tzv. Bunjevci. U izvješćima katoličkih misionara brloška župa se spominje kao primjer za suživot katolika i pravoslavaca. Dugo vremena su se koristili istom (katoličkom) crkvom. Na brdu na kojemu je bila stara brloška tvrđava sagrađene su pravoslavna i katolička crkva: pravoslavna Sv. Save i katolička Pohođenja Marijina. Župa je sačuvala kontinuitet sa srednjovjekovnom katoličkom zajednicom na tom prostoru. Na području župe nalaze se tragovi starijih katoličkih crkava Sv. Ilije i Sv. Pavla.

Župa je jako nastradala u Drugom svjetskom ratu. Godine 1939. ima 1444 katolika, dok ih je 1974. samo 718, a prema popisu 1991. tek oko 300 (pravoslavaca je 1991. oko 600). Župni stan sagrađen 1770. nastradao je još u prošlom ratu i poslije nije popravljan. Poslije rata upravljana je iz Kompolja i Švice.

Župna crkva je potpuno obnovljena 1984. godine. U rujnu 1991. godine u napadu jugoslavenske vojske i pobunjenih Srba zapaljena. Izgorjela je sva drvena građa u tornju i na krovu crkve. Budući da su nad lađom volte, sačuvalo se nešto od inventara. Jer se nije odmah moglo pristupiti obnovi, dosta je nepokretnog inventara naknadno oštećeno i uništeno. Obližnja pravoslavna crkva nije pretrpjela naročitu štetu na krovu i zidovima, ali je u unutrašnjosti dosta nastradala jer nije imala dovoljnu zaštitu. Inače je župskog područja, zajedno s obje gore spomenute crkve, uskoro došlo pod kontrolu hrvatske države. Kako je područje na samoj bojišnici, život se nije normalizirao. S tog područja većina pravoslavaca je otišla u "Krajinu", a za vrijeme "Oluje" otišli su i oni koji su prije bili na okupiranom području.

Župom je iz Švice upravljao vlč. Mile Rajković do oboljenja u rujnu 2010., nakon čega o župi skrbi privremeni upravitelj mons. Tomislav Šporčić, župnik i dekan otočki, do primopredaje novom upravitelju župe (excurrendo iz Kompolja) don Anđelku Kaćunku, 17. kolovoza 2011.

Brlog Brlog Brlog Brlog
"Zbor" u Švici - uz krštenje i svećenički jubilej

U našoj susjednoj župi Švica svetkovina župnoga patrona Sv. Ivana Krstitelja, 24. lipnja, znakovito je protekla obilježena trostrukim slavljem – u župnoj...   >>>

Dvije akcije za slavlje u Kalu