Sabor radosti u Oštarijama

OŠTARIJE - 37. SABOR MLADIH KATOLIKA GSB

U subotu 10. prosinca u Oštarijama (kod Ogulina) održan je 37. sabor mladih katolika Gospićko-senjske biskupije. Stotinjak mladih vjernika iz većine župa (iz četiriju dekanata) svoj su duhovno-radno-rekreativni susret započeli u velikoj dvorani mjesnoga Vatrogasnog doma. Sudionike je na početku pozdravio mons. Tomislav Rogić, biskupijski povjerenik za mlade Gospićko-senjske biskupije, a potom i domaćin susreta župnik Oštarija i Cerovnika i čuvar svetišta Gospe od Čudesa pop Antun Luketić.

Potom je biskupijski povjerenik za mlade Sisačke biskupije vlč. Branko Koretić sabornicima predstavio pripreme njegove biskupije za nacionalni susret mladih 5. i 6. svibnja 2012. godine u Sisku. Naravno, na početku svojega nastupa kratko je mlade upoznao s 10-godišnjom poviješću Sisačke biskupije, koja svoje "korijene vuče" iz prvih stoljeća povijesti Crkve. Posebna točka prezentacije, osim organizacijskih pojedinosti susreta mladih u Sisku 2012., bilo je tumačenje gesla Susreta "U svjetlosti hodimo" logotipa. Geslom se želi mladima poručiti da je jedino Kristova svjetlost put izlaza odnosno pravi životni put u današnjem vremenu brojnih kontradiktornosti i izazovnih stramputica. Toj poruci pridružuje se i simbol susreta, uljanica iz 4. stoljeća, tj. iz vremena Sv. Kvirina, koja je pronađena u Kupi. Stilizirana replika te uljanice – u obliku janjeta, sa simbolima 12 mjeseci i 365 dana ter slovima P i X koja označavaju Krista - dominirala za vrijeme sabora mladih s porukom u tome da njezina svjetlost treba mladima pokazivati prave vrijednosti i osvjetljavati životne putove, zaključio je vlč. Koretić. Mons. Tomislav Rogić je na kraju još jednom naglasio glavni cilj sabora kao i nacionalnog susreta mladih u Sisku, a to je još bolje kršćansko prepoznavanje u Kristu.

U nastavku sabora služena je sv. misa u župnoj crkvi BDM koju je predslavio pop Antun Luketić. S njim su koncelebrirali ogulinski župnik i dekan mons. Tomislav Rogić, župnik Kompolja i Brloga don Anđelko Kaćunko, župnik Josipdola vlč. Petar Šporčić, župni vikar iz Ogulina vlč. Šime Božića i župni vikar u Senju vlč. Dino Rupčić, a u asistenciji je bio bogoslov Josip Šimatović. Glazbom je misu animirao nedavno utemeljeni oštarski župni zbor mladih "Gospin plašt" pod vodstvom i uz orguljsku pratnju Domagoja Šlata ter gitarsku pratnju Lucije Božičević. Vlč. Luketić je podsjetio na sve velike događaje ove godine u svetištu Gospe od Čudesa koji su počeli vjeronaučnom olimpijadom u veljači, a nastavljeni su misom na dan proglašenja blaženim pape Ivana Pavla II. Slijedila je proslava Velike Gospe, slavlje spomendana blaženika pape Ivana Pavla II u listopadu, a dijelom završava ovim saborom mladih. Mladima je poručio da u Došašću žare jedni drugima svjetlošću uljanice, a kao uzore im je preporučio proroke - starozavjetnog Iliju i novozavjetnog Ivana Krstitelja ter uzor nad uzorima Bl. Dj. Mariju. Njihov život mladima je najbolji primjer za nasljedovanje u današnjim okolnostima brojnih ponuda s raznih područja zabave i sporta. Na kraju je vlč. Luketić podsjetio i na obljetnicu smrti oca moderne Hrvatske dr. Franje Tuđmana.

U poslijepodnevnom dijelu sabora najprije su mladi iz Ogulina vrlo uspješno izveli dramatičnu predstavu koja prikazuje borbu sila Dobra i Zla za dušu suvremenog mladog čovjeka odnosno s kojim se izazovima kršćanin (i) danas susreće. Zatim je mons. Rogić predstavio novi 17. broj glasila mladih OSVIT, koji prati prvih 10 godina organiziranog djelovanja mladih Gospićko-senjske biskupije. Glasilo donosi kratak sadržaj 36 održanih sabora i 3 biskupijska susreta mladih. O istoj temi zanimljivu je prezentaciju priredila predsjednica Sabora Vesna Vuković, u čemu je istaknula glavne rezultate saborovanja: mir, sreću i radost zajedništva mladih ter poruku da Bog na njih misli. Potom je dano izvješće o Adventskoj akciji koja još traje i čiji će prihod ići Domu za žene žrtve nasilja u Lešću na Dobri, koji vodi p. Marko Glogović sa svojom udrugom. Također, dogovoren je termin za 38. sabor (u veljači u Slunju) kao priprema za 4. biskupijski susret mladih (koji će se održati u Korizmi, možda u Otočcu), a sve s ciljem što bolje pripreme za nacionalni susret u Sisku.

Nakon toga slijedilo je najneobičnije iznenađenje na svim dosadašnjim susretima – vrijedne Oštarke, župne suradnice mlade su sabornike počastile s dvije stotine izvrsnih palačinka s pekmezom, čokoladom i sirom, što je izazvalo golemo oduševljenje zahvalnosti. Osim toga, cijeli dan su stolovi u dvorani bili puni raznih sokova i izvrsnih kolača, koje su domaćini u obilju ponudili mladim gostima.

Na završetku susreta meditaciju i molitvu pripremili su mladi iz Senja pod vodstvom vlč. Šime. Na samom kraju nazočni su bendovi - ANGELUS iz Gospića, GLAS LJUBAVI iz Ogulina, GOSPIN PLAŠT iz Oštarija i RUAH iz Senja - na pozornici održali "mali koncert" izvodeći po tri pjesme mladih, čime je već zaživjela ideja festivala naših župnih bendova (koju sam predložio već početkom godine). Radost mladih – izvođača i svih sudionika – kulminirala je zajedničkim pjevanjem božićnih pjesama, što se nastavilo i na dvorištu pred sam odlazak, koji su mladi pjesmom i razgovorom što više odgađali.

Galeriju fotografija – koje je snimio Josip Anušić – možete pogledati ovdje:

picasaweb.google.com

a predstavu – koju je snimio vlč. Petar Šporčić – ovdje:

Uživajte. A ne zaboravite posjetiti i stranicu Sabora na Fejsu:

www.facebook.com

Svima srdačan pozdrav i blagoslov & vidimo se na sljedećem susretu u Slunju!

Don Angelo

Srijeda, 14. Prosinac 2011.

Sabor radosti u Oštarijama Sabor radosti u Oštarijama