Ni nama s Bogom ništa nije nemoguće!

RAZMIŠLJANJE UZ 4. NEDJELJU DOŠAŠĆA

(godina B – 18. prosinca 2011.)

Čitanja: 2 Sam 7,1-5.8b-12.14a.16; Rim 16,25-27; Lk 1,26-38

"Rodit ćeš sina. On će bit velik i zvat će se Sin Svevišnjega... To će čedo biti sveto, Sin Božji"!

Tim je riječima anđeo Gabrijel uvjeravao Mariju, jednu običnu židovsku djevojku, da prihvati Božji poziv. Pogledajmo te izraze: velik, svevišnji, svet, Bog! Zato se Marija onako iznenadila. Ali nije propala u zemlju! Ona ne sumnja da je to moguće, iako ne razumije KAKO će se to dogoditi. Jer, gdje su u njoj samoj pretpostavke za tu nevjerojatnu ulogu? Ma tko je ona da se po njoj, jednoj običnoj djevojci, to može ostvariti? Nije se smatrala dostojnom za tako uzvišenu zadaću - biti majkom Božjega Sina! A zamislimo da je bilo tko od nas bio na njezinu mjestu,a kako bismo mi reagirali pred anđelom? Bismo li posumnjali, ili se smrznuli od šoka?

Međutim, nije to jedino Marijino čuđenje. Ona je mnogo puta u životu bila iznenađena Božjim postupcima, koji su se bitno razlikovali od onoga što joj je anđeo rekao na početku. A ona je sve to dobro pamtila.

Tako Gabrijel reče: - bit će VELIK - a Isus se rodio kao maleno Dijete, i to u prostoj štalici među životinjama, umjesto u modernom rodilištu; - bit će Sin SVEVIŠNJEGA - a On bježi u Egipat da ga Herod ne ubije; - bit će SVET - a On u 12. godini kao neposlušno derište ostaje u Jeruzalemu u Hramu; - bit će BOG, glasilo je proroštvo - a On u svojoj 33. godini premlaćen, popljuvan, raspet na križ...!

No – što je u svemu tome posebno? Pa to da Marija ni u jednom trenutku nije sumnjala! A u čemu je tajna (password)? Anđeo nam daje odgovor: "Bogu ništa nije nemoguće!" Dakle, za onoga tko to povjeruje - ne postoji "nemoguća misija"!

Ali, postoji još jedna 'formula' za rješenje te zagonetke: to je - PONIZNOST. Marija je u poniznosti prihvatila veliku i odgovornu zadaću, sigurna da Bog može izvesti svoja obećanja, i poniznost ju je resila i pratila neprestano. A poniznost je prisutna i u tajni Božića. Veliki pisac Fulton Sheen kaže: "Naš Gospodin nije rođen pod otvorenim nebom, pod kojim bi ljudi mogli hodati uspravno, nego u spilji, u koju moraju ući samo prignuti. Sagibanje je sagibanje poniznosti" (Vječni Galilejac).

Mi, današnji kršćani, trebamo biti svjesni da su i pred nama danas ista iskušenja kao onda pred Marijom. Mogu nas zbuniti mnoga zla, progoni kršćana u svijetu, izrugivanje naših svetinja... i mnogo toga… Zato se neki kršćani pitaju: "Zašto to Bog dopušta?!" Međutim, mnogo je važnije diviti se čudu rođenja Boga u ljudskom liku. Gledajući čudo Božića, možemo spontano i iskreno viknuti, poput pok. Mladena Delića: "Ljudi moji, je li to moguće?!" Naravno, to je moguće, jer Bogu ništa nije nemoguće! Za Boga ne postoji 'nemoguća misija'!

A ako to povjerujemo sve ćemo razumjeti. Shvatit ćemo tajnu Božića i razumjet ćemo i njezine poruke za nas. Dakle, zašto se Veliki, Svevišnji, Sveti, Bog - htio roditi kao malo dijete i to baš u skromnim uvjetima? Zašto "Svemogući Bog nije za Isusovo rođenje izabrao ni kraljevski dvor, ni predsjedničku palaču, ni kakvu vilu ili raskošno rodilište", nego je izabrao "špilju u koju se za nevremena sklanjaju siromašni i skromni pastiri i životinjsko blago?"

Prva poruka je ovo: Bog nam je takvim odabirom jasno očitao lekciju: otkrio nam je što drži o raskošnim stanovima, o ljudskom standardu, o materijalnoj sigurnosti, o 'boljem životu' (koji nam se lažno obećava posebno u predizbornim kampanjama)... Bog je takvim odabirom poručio čovjeku da mora biti slobodan i neovisan o svim materijalnim dobrima, slobodan od svih oblika pohlepe, bogatstva, imetka. Jer sve to materijalno potpuno je nebitno u usporedbi s čovjekom. A čovjek je toliko važan da je i sam Bog želio biti jedan od ljudi! Čudo!

A druga poruka glasi: "Nikakva kriza, nestašica, niski standard; nikakve prijetnje skromnijih uvjeta života ne mogu nam oduzeti radost Božića!" Jer Božić otkriva nama ljudima koliko smo Bogu važni, koliko nas Bog ljubi - kad je čovjekom postao radi čovjeka, radi dobra i spasenja svih ljudi. Svetkovina Božića podsjeća na važnost i neizmjernu vrijednost svakoga čovjeka - bez obzira je li on rođen na smetlištu velikoga grada ili u kraljevskoj palači, bez obzira je li on nepismen ili visoki intelektualac, bez obzira koje je boje kože, kojeg spola, koje nacije, koje vjere ili nevjere, kojeg političkog uvjerenja, kojeg društvenog statusa... Bogu smo jednako važni - mi ovdje u bilo kojoj našoj crkvi, kao i oni vjernici na misi s papom Benediktom, ili siromašna djeca s našim misionarom u Africi…!

Ali, na kraju, te su nam poruke dane ne samo kao pouka, nego ujedno kao naša ZADAĆA. Mi smo pozvani i poslani tu istinu svjedočiti riječima i životom. A to je teško. Da, ali to je ipak moguće! Kako? Zato što Bogu ništa nije nemoguće! Ako to povjerujemo, ako od Boga tražimo snagu - ni za nas neće postojati nijedna 'nemoguća misija'!

Neka nam u svakodnevnom vjerničkom životu uzor bude Marija – a ne razne lažne zvijezde s televizije, razni glumci, pjevačice, sportaši ili "supertalenti"! Ugledajmo se u Mariju, nasljedujmo njezinu poniznost i primjer njezinoga predanja u volju Božju.

Blago nama ako kao Marija odgovorimo Bogu: Neka mi bude po TVOJOJ riječi!

Ni nama s Bogom ništa nije nemoguće!
Što je sve sumnjivo u ovoj pandemiji - tko stoji iza globalnog eksperimenta?

U cijelom svijetu poduzimaju se epidemiološke mjere koje iz temelja mijenjaju naše živote. Već sada, a osobito u bliskoj budućnosti, pojedinac, ali i zajednice...   >>>

Iako bez 'zbora', kompoljska 'Stipanja' svečana i radostna

Ovogodišnja kompoljska 'letnja Stipanja', zbog cijelom svijetu nametnutog korona terora, 'morala' je biti trostruko drukčija. Budući da su roditelji naših...   >>>

'Elizabeta' u Brlogu - u nedjelju na Duhove