Zašto je i Isus bio kušan?

RAZMIŠLJANJE UZ 1. KORIZMENU NEDJELJU
Čitanja: Post 2,7-9;3,1-7; Rim 5,12.17-19; Mt 4,1-11

Isusov boravak u pustinji pun je tajni, piše p. Zvjezdan Linić u jednoj svojoj knjizi. Naime, zbunjuje nas činjenica da je i Isus bio kušan, da se i njemu smio približiti napasnik. Kako to? Zar đavao nije znao u čemu je Isusovo poslanje? Ili možda upravo zato? Htio je nauditi Isusovoj želji i odluci da dokraja ispuni volju Očevu! No kako je Otac to dopustio?
Možda je đavao tajna koju nam Isus želi razotkriti dopuštajući prvo da se njemu približi. Jedino tako možemo shvatiti zašto đavao dolazi k Isusu: dolazi zato da bismo ga, vidjevši ga na djelu u pustinji, prepoznali i u svim njegovim dolascima k nama, u svim zamkama koje svakodnevno postavlja nama.

Učitelji duhovnog života naglašavaju da je jedna od najvećih zabluda čovječanstva i jedna od najlukavijih (veliki francuski pjesnik Baudelaire kaže "najdražih"!) zamki Zloga upravo u tome što pokušava čovjeka uljuljati u pomisao da đavao ne postoji, da ga uopće nema, da je to priča za zastrašivanje djece, ili nekakva pjesnička figura (metafora) i sl. Tada ljudi prestaju računati s činjenicom njegove opstojnosti i prostor đavolskog djelovanja postaje mnogo širi jer đavao ničim nije ometan.

No Isusova kušnja u pustinji u isto je vrijeme i objava pobjede u našoj vlastitoj pustinji, pobjede u teškim časovima pokore i odricanja, pobjede u prostoru u kojem (je) đavao misli(o) da je gospodar. Prepoznajmo u tome objavljenje Gospodnje dobrote i ljubavi. U svakoj pustinji našega života, u svim našim teškim situacijama, đavao iskušava i napastuje. Želi i nas udaljiti od volje Očeve, od nasljedovanja Isusa.

Međutim, evanđelje nam, opisujući Isusovo iskustvo, razotkriva da je davao slab, da nije svemoćan ter da je moguće pobijediti ga u svakoj njegovoj zamci i napasti. Isus ga je u pustinji prvi pobijedio. Ta pobjeda nije samo Isusov osobni okršaj s đavlom, nego je ona otkupiteljski čin ljubavi i spasenja. Isus pobjeđuje i za nas, pobjeđuje i u svim našim situacijama jer je, pobijedivši jednom zauvijek, došao da nas otkupi i spasi od ropstva đavlu.

Dakle, vrijeme je da Kristu povjerujemo potpuno. Vrijeme je da mu se otvorimo. "Ispunilo se vrijeme", govori Isus. Dosta je tiranije đavla, dosta je sljepoće svijeta, dosta je tvrdoće srdaca, ropstva grijehu! Ispunilo se vrijeme, nastupa Božje kraljevstvo. Da bismo ušli u njega, potrebno je obratiti se, potrebno je povjerovati. Potrebno je promijeniti sadašnji mentalitet grijeha, straha, sebičnosti u mentalitet milosti, mira i sebedarja.
Potrebno je prihvatiti tajnu vlastitog života sa svim njegovim kušnjama i teškoćama ter u svemu prepoznati mogućnost hoda prema dobru. Jednom riječju, okrenuti se od zla i grijeha prema dobru. Potrebno je povjerovati Isusu, svakoj njegovoj riječi, povjerovati da se nama osobno nudi snaga njegova života i dara ter smisao njegova križa i uskrsnuća.

Odlomak evanđelja o Isusovoj kušnji čitamo svake godine na početku korizme. U njemu je poruka i upozorenje ter ohrabrenje. Jer Korizma, kao vrijeme pokore i obraćenja, poziva ljude na novi život. Evanđelje nas sve upozorava da je ovo vrijeme vrijeme prave borbe za Božje kraljevstvo i da nije čudno ako i đavao naglašeno napada one koji mu se otimlju i koji se žele odreći njega i njegovih zavođenja. U toj borbi trebamo pomoć, da ne pokleknemo kao Adam i Eva (v. 1. čitanje). Crkva nam je daje ponajprije u ovom primjeru Isusove pobjede nad đavlom.

Neka ova nedjelja bude i molitva Isusu za pomoć, molitva za vjeru da krenemo njegovim stopama. Tražimo tu istu pomoć i od zajednice vjernika, pomoć da se obratimo i da prihvatimo Isusa kao svjetlo svijeta, kao Učitelja svoga života…
Pomozi nam, Isuse, da se potpuno opredijelimo za tebe i da se tvoje kraljevstvo istinski nastani u nama!
Neka se po molitvi Crkve od nas udalji svaki strah. Isus je pobijedio, đavao je odstupio, a prišli su anđeli i služili mu. Vjerujmo da će i nama Gospodin poslati svoje anđele da nam služe, da nas čuvaju, da nam pomognu u svakodnevnim kušnjama. Tako ćemo, obraćena srca, osjetiti blagoslovljene plodove Korizme.
Zato krenimo odvažno i radosno na ovaj četrdesetdnevni put!

Zašto je i Isus bio kušan?